کد خبر: ۴۳۸۷۵۹
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۲
پس از انتشار خبری با عنوان مرگ نوزادی در بیمارستان شهدای گمنام یاسوج در برخی رسانه های محلی استان، رئیس این بیمارستان توضیحاتی ارائه داد.
آفتاب‌‌نیوز :
به گزارش روابط عمومی بیمارستان شهدای گمنام یاسوج، در متن توضیحات رئیس این بیمارستان آمده است؛

ایمنی بیمار یک دغدغه جهانی در زمینه سلامت است که بیماران را در تمامی عرصه های خدمات سلامت در کلیه کشورهای جهان هم از توسعه یافته و یا در حال توسعه متأثر می‌سازد. تمامی مراکز درمانی موظف اند طبق قانون، شرایط ایمنی بیماران را فراهم سازند و این امر مهم یکی از سیاست‌های بیمارستان تامین اجتماعی شهدای گمنام یاسوج نیز است که تمامی خدمت گیرندگان از این بیمارستان این موضوع را اذعان دارند.

اخیراً در بعضی از سایت های محلی خبری با عنوان مرگ نوزاد در بیمارستان شهدای گمنام به دلیل کمبود نیروی متخصص و تجهیزات پزشکی منتشر شده است؛ لذا این بیمارستان ضمن ابراز تسلیت و همدردی با خانواده نوزاد، موارد مطرح شده را تکذیب و جهت روشن شدن اذهان عمومی موارد زیر را اعلام می دارد؛

۱ - در متن مندرج در سایت های محلی از عبارت «مرگ نوزاد دیگری» استفاده شده که لازم است به اطلاع عموم رسانده شود که خوشبختانه با تدابیر اندیشیده شده از ابتدای افتتاح این بیمارستان تاکنون مرگ نوزاد یا مادر که یکی از شاخص های مهم سازمان بهداشت جهانی می باشد اتفاق نیفتاده است.

۲ - در خبر منتشر شده به کمبود تجهیزات پزشکی( ساکشن و اکسیژن) اشاره شده است لیکن جهت اطلاع عموم مردم باید اشاره کرد که بیمارستان شهدای گمنام یکی از مجهزترین بیمارستان های استان است و از پیشرفته‌ترین تجهیزات پزشکی روز نیز برخوردار است. شایان توجه است هر تخت موجود در این بیمارستان به اکسیژن و ساکشن مرکزی مجهز بوده و در موارد بحرانی و حاد کپسول اکسیژن و دستگاه ساکشن پرتابل (قابل حمل) برای هر بخش پیش‌بینی شده است.

۳ - مصاحبه کننده اشاره به کمبود نیروی متخصص نموده است لازم به ذکر است که علاوه بر وجود کادر مجرب و متخصص تنها فوق تخصص نوزادان موجود استان در استخدام این بیمارستان است و طبق نظرسنجی‌های انجام شده از خدمت گیرندگان پرسنل شاغل اعم از پرستار و ماما در زمره خوش برخوردترین و باسواد ترین پرسنل درمانی در سطح استان هستند.

۴ - باید اشاره کرد مادر نوزاد مطرح شده در19 فروردین 96 با شرایط زایمان قریب‌الوقوع به این بیمارستان مراجعه کرده است که بلافاصله توسط بلوک زایمان مورد پذیرش قرار گرفت و با توجه به شرایط اورژانسی، مادر به اتاق زایمان منتقل شد. نوزاد با علایم غیر طبیعی تیک مکونیوم با سه دور پیچ خوردگی بند ناف دور گردن متولد گردید. به محض تولد نوزاد اقدامات درمانی شامل ساکشن ترشحات حلق نوزاد و اکسیژن رسانی، انجام و همزمان با اطلاع پرسنل زایشگاه، پزشک متخصص اطفال و زنان بر بالین نوزاد حاضر بودند و اقدامات درمانی لازم از سوی عوامل درمانی پیگیری شد. سپس با توجه به داشتن مشکل تنفسی با دستور پزشک متخصص، لوله داخل تراشه توسط پرسنل هوشبری مجرب کار گذاشته شد.

۵ - بنا به تشخیص پزشک متخصص محترم اطفال، تنها فوق تخصص نوزادان استان که در استخدام این بیمارستان است بر بالین بیمار حاضر گردید و تا ساعت ۲ بامداد جهت انجام امور درمانی روزانه در بیمارستان حضور داشتند و از ساعت ۲ بامداد تا صبح، متخصص اطفال آنکال جهت امور درمانی نوزاد در بیمارستان حضور داشت.

۶ - در متن مندرج در سایت های محلی اشاره به اعزام نوزاد با شرایط مرگ مغزی شده است؛ ضمن تکذیب متن یاد شده باید اشاره کرد که بیمار با علائم حیاتی کامل در بیمارستان در حال دریافت خدمات درمانی بوده و همزمان جهت اعزام بیمار، سوپروایزر جهت دریافت تخت مراقبت‌های ویژه نوزادان با بیمارستان امام سجاد تماس حاصل نمود که متاسفانه تمام تخت‌های مرکز یاد شده تکمیل بوده و اعزام بیمار میسر نگردید. به علاوه سوپروایزر وقت تمام تلاش خود را جهت پذیرش از بیمارستانهای شیراز، گچساران و دهدشت به عمل آورد که موفق به اخذ پذیرش بیمار در مراکز درمانی شهرستان های مورد نظر نگردید در ادامه پیگیری در مورد نوزاد، با پیگیری‌هایی که با بیمارستان‌های شیراز انجام شد، نوبت پذیرش، اخذ و نوزاد با اسکرت طبی کارشناس هوشبری و یکی از پرستاران مجرب ویژه کار با آمبولانس مجهز به انکوباتور نوزاد به شیراز اعزام گردید. لازم به ذکر است بیمار با دارا بودن تمام علائم حیاتی تحویل بیمارستان مقصد گردید و برگه مخصوص اعزام توسط پزشکان مرکز امضا و مهر شده است.

7 - نوزاد پس از ۲۴ ساعت اعزام از سوی بیمارستان شهدای گمنام یاسوج در بیمارستان مقصد فوت کرده است.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین