کد خبر: ۴۳۹۳۸۴
تاریخ انتشار : ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۶

آخرین وضعیت واکسن‌های پاستور/بی‌نیازی از واردات طی یک دهه آینده

رئیس انستیتوپاستور با تشریح آخرین وضعیت واکسن‌های در حال تولید در این مرکز، گفت: در صورت تداوم حمایت مجلس و وزارت بهداشت، طی یک دهه آینده کشور از واردات هر نوع واکسن بی‌نیاز می‌شود.
آفتاب‌‌نیوز : رئیس انستیتوپاستور با تشریح آخرین وضعیت واکسن‌های در حال تولید در این مرکز، گفت: در صورت تداوم حمایت مجلس و وزارت بهداشت، طی یک دهه آینده کشور از واردات هر نوع واکسن بی‌نیاز می‌شود.

دکتر مصطفی قانعی با بیان اینکه از لحاظ علمی واکسنی به اسم واکسن سرطان نداریم، اظهار کرد: برای برخی از سرطان‌ها همچون سرطان دهانه رحم به صورت خاص واکسن تولید شده که در بازار نیز موجود است. اما واکسن سرطان به صورت کلی در هیچ جای دنیا وجود ندارد.

رئیس انستیتوپاستور افزود: زمانی که در خصوص واکسن سرطان صحبت می‌کنیم، در واقع باید عامل تولیدکننده را در یک موجود بشناسیم و دقیقا علیه همان واکسن تولید کنیم.

وی ادامه داد: برای تهیه واکسن سرطان از لحاظ تحقیقاتی اقداماتی در دنیا شروع شده است که در بعضی موارد موفق و در بعضی دیگر ناموفق بوده است.

قانعی تصریح کرد: در ایران در برخی از دانشگاه‌ها در حد آزمایشگاهی اقداماتی صورت گرفته است که البته کار آزمایشگاهی در حد چاپ مقاله است. برای استفاده در انسان باید مراحل مختلف طی شود و حدود 5 تا 10 سال زمان لازم دارد که در صورت تایید می‌توان در فاز انسانی مورد استفاده قرار داد.

اعزام محققان به خارج برای تولید واکسن «روتاویروس»

رئیس انستیتو پاستور در ادامه با بیان اینکه دو سال است که برنامه تولید واکسن را تدوین کرده‌ایم، گفت: برای تولید واکسن «روتاویروس» کشوری را که باید به محققان ما آموزش ارائه دهد انتخاب کرده و قراردادی را منعقد کردیم که تا یکی دو ماه آینده محققان را اعزام می‌کنیم.

قانعی گفت: همچنین محققان روی واکسن «تب مالت» و «سالک» در حال تحقیق هستند و به محض عبور از  تمام شرایط وارد مرحله استفاده از این واکسن‌ها در فاز انسانی می‌شوند.

وی افزود: همچنین واکسن فصلی نوترکیب «آنفلوآنزا» نیز در مرحله آزمایشگاهی تولید شده که در مرحله حیوانی موفق بوده است. با توجه به نوترکیب بودن این واکسن و ضرورت طی کردن مراحل اخذ تاییدیه، استفاده از این واکسن در فاز انسانی برای سال جاری ممکن نیست.

انعقاد قرارداد با متخصصان برای تحقیق روی واکسن «پنتاوالان»

رئیس انستیتو پاستور با بیان اینکه اقدامات برای تولید واکسن سرطان دهانه رحم مورد حمایت قرار گرفته و تاکنون به خوبی پیش رفته است، اظهار کرد: برای واکسن «پنتاوالان» نیز با متخصصان زیربط قرارداد منعقد شده که برای کمک به انجام تحقیقات به ایران بیایند.

 قانعی تاکید کرد: اگر مجلس و وزارت بهداشت حمایت‌های خود را تداوم بخشند، طی یک دهه آینده ایران در بین تولیدکنندگان واکسن در دنیا جایگاه خوبی پیدا می‌کند و کشور از واردات هر نوع واکسن بی‌نیاز می‌شود.


منبع: ایسنا

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین