کد خبر: ۴۴۱۰۸۳
تاریخ انتشار : ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۲
برای نخستین بار در طول تاریخ فرانسه هیچ یک از دو نامزد راه یافته به مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری از دو حزب اصلی راست و چپ فرانسه نیستند.
آفتاب‌‌نیوز : ایران نوشت: نتایج مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه چند شگفتی به همراه داشته است که یکی از آنها راه یابی یک سیاستمدار جوان به یک قدمی الیزه در حالی است که تنها یک سال پیش یک حزب و جنبش تازه تاسیس کرده و برای نخستین بار خود را در معرض انتخاب مردم قرار داده است.

"امانوئل مَکرون" سیاستمدار جوان 39 ساله فرانسوی با کسب بیش از 23 درصد آرا در مرحله نخست ، بیشترین آرا را از آن خود کرد و پس از او خانم "مارین لوپن" رهبر 49 ساله حزب دست راستی " جبهه ملی فرانسه"  با کسب بیش از 21 درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفت.
برای نخستین بار در طول تاریخ فرانسه هیچ یک از دو نامزد راه یافته به مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری از دو حزب اصلی راست و چپ فرانسه نیستند.

از سوی دیگر این نخستین بار است که یک زن به چند قدمی ورود به کاخ الیزه و کسب مقام ریاست جمهوری نزدیک می شود. پیشتر خانم "سگولن رویال" سوسیالیست بخت خود را در این وادی آزمود اما به میزانی که خانم لوپن به الیزه نزدیک شده، نتوانست موفقیت کسب کند.

حالا فرانسوی ها که سابقه انتخاب بین حزب راست افراطی جبهه ملی و دیگر گزینه های میانه (اعم از راست و چپ) را در کارنامه خود دارند، دو هفته دیگر بار دیگر برای برگزیدن رییس جمهور بعدی به پای صندوق های رای خواهند رفت تا رییس جمهور بعدی فرانسه را برگزینند.
 
اوضاع بسیار شبیه به انتخابات سال 2002 فرانسه و راه یابی ژان ماری لوپن (پدر مارین لوپن کنونی) به همراه ژاک شیراک به مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری است. در آن سال 83 درصد رای دهندگان در مرحله دوم با جدی دیدن خطر راه یابی یک فرد افراطی به کاخ الیزه به ژاک شیراک رای دادند. شیراک محافظه کار و میانه رو در آن دوره حتی توانست آرای چپ ترین چپ های فرانسه را هم از آن خود کند و این گونه مردم فرانسه توانستند از خطر افتادن به چاه افراط گرایی بگریزند.
 
در انتخابات امسال هم به نظر می رسد ائتلاف ضد راستگرایی در نهایت با حمایت از امانوئل مکرون مانع راه یابی خانم لوپن به الیزه شود. غالب نامزدهای انتخابات پس از اعلام نتایج آرا از مکرون اعلام حمایت کرده اند و هر دو حزب راست میانه و سوسیالیست نیز مردم را به رای دادن به مکرون فراخوانده اند و "فرانسوا اولاند " رییس جمهور فرانسه نیز ساعاتی پس از اعلام پیروزی مکرون در مرحله نخست انتخابات، در تماسی تلفنی از او اعلام حمایت کرده است.

به نظر شانس مکرون برای پیروزی نهایی در انتخابات مرحله دوم بسیار بیشتر از خانم لوپن است. مکرون دیدگاهی میانه رو و لیبرال دارد . او به رغم خانم لوپن طرفدار باقی ماندن فرانسه در اتحادیه اروپاست و دیدگاهی منفی نسبت به مهاجران خارجی ندارد.

مکرون کیست؟

امانوئل مکرون متولد 21 دسامبر 1977 در منطقه آمیان فرانسه است. او که هنوز 40 سال تمام ندارد در صورت پیروزی در انتخابات جوان ترین رییس جمهور تاریخ فرانسه خواهد بود. مکرون در دانشگاه پاریس غربی نانتر فلسفه خوانده و سپس در سال 2004 از مدرسه ملی اداری فارغ التحصیل شده است.

مکرون زندگی سیاسی خود را با عضویت در حزب سوسیالیست در فاصله سال های 2006 تا 2009 آغاز کرد. مکرون پس از ورود به دنیای تجارت و بانکداری و کسب ثروت و شناخته شدن به عنوان یک بازرگان موفق در سال 2014 در کابینه دوم والس به عنوان وزیر اقتصاد، صنعت و امور دیجیتال فرانسه منصوب شد و در نهایت در تابستان سال گذشته میلادی با استعفا از مقام وزارت، خود را آماده رقابت های انتخابات ریاست جمهوری کرد.

مکرون همزمان با استعفا از وزارت جنبشی تحت عنوان " حرکت رو به جلو"  به راه انداخت.

مکرون در نخستین حضور خود در یک انتخابات سراسری با کسب بیش از 23 درصد از آرای رای دهندگان در یک قدمی کسب عالی ترین مقام کشور فرانسه قرار گرفته است.

نکته جالب درباره زندگی این سیاستمدار جوان فرانسه این است که همسر او 24 سال از او بزرگتر است. " بریژیت تروینو" که زمانی معلم مکرون بوده است حالا همسر اوست. این زوج از حدود 25 سال پیش و از زمانی که مکرون 15 سال داشت با یکدیگر آشنا شده و در شرایط اختلاف سنی قابل توجه از زمانی که مکرون 18 ساله شده رابطه عاطفی خود را  آغاز کرده اند و در نهایت در سال 2007 به طور رسمی با یکدیگر ازدواج کرده اند.

مکرون خود فرزندی ندارد اما همسر او از ازدواج پیشین خود 3 فرزند دارد.

گویی قرار است با ورود مکرون به کاخ الیزه ، همچنان مساله بانوان اول در فرانسه یک سوژه جنجالی باقی بماند.

جنجال بانوی اول «کاخ الیزه» درصورت پیروزی «مَکرون» +عکس

جنجال بانوی اول «کاخ الیزه» درصورت پیروزی «مَکرون» +عکس

جنجال بانوی اول «کاخ الیزه» درصورت پیروزی «مَکرون» +عکس

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x