کد خبر: ۴۴۱۱۲۷
تاریخ انتشار : ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۰
انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بسته کتاب «شورای نگهبان» را در نمایشگاه کتاب عرضه می‌کند.
آفتاب‌‌نیوز :  با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم و نقش نظارتی شورای نگهبان در انتخابات، مرکز اسناد انقلاب اسلامی بسته کتاب «شورای نگهبان» را ویژه نمایشگاه کتاب عرضه می‌کند.

به گزارش خبرآنلاین، در این بسته٬ کتاب‌هایی با عناوین «نگهبان آرا»، «بررسی تطبیقی کار ویژه‌های شورای نگهبان در ایران، فرانسه و آمریکا»، و «تاریخچه و جایگاه شورای نگهبان» در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

کتاب «نگهبان آرا»، از آنجا که شورای نگهبان طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مسئولیت نظارت بر انتخابات را بر عهده دارد، تنها مرجع عالی رسیدگی به شکایات و اعتراض ها پیرامون جریان انتخابات است.

این کتاب، گزارش شورای نگهبان از اقدامات آن شورا برای رسیدگی به شکایات نامزدهای انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال 88 است و در این کتاب اقدامات قانونی شورای نگهبان و عملکرد آن پس از انتخابات 88 مورد بررسی و واکاوی قرار می‌گیرد.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی در این کتاب اسنادی را درباره انتخابات ریاست جمهوری دهم منتشر کرده است.


کتاب «بررسی تطبیقی کارویژه‌های شورای نگهبان در ایران، فرانسه و آمریکا»، این کتاب در سه فصل تهیه و تنظیم شده است که در فصل اول به بررسی وظایف شورای نگهبان در بدو تاسیس تا امروز و نقش آن شورا در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد.

فصل دوم و سوم نیز به تفسیر قانون اساسی و نظارت بر انتخابات در ایران، فرانسه و آمریکا پرداخته و آن را تشریح و مقایسه می‌کند.
کتاب «شورای نگهبان، تاریخچه و جایگاه»، در این کتاب با بررسی تاریخچه شورای نگهبان، جایگاه آن در نظام جمهوری اسلامی ایران بررسی شده است.

در مقدمه کتاب آمده است: «جایگاه و اعتبار ویژه شورای نگهبان به گونه‌ای است که بر اساس اصل 93 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی بدون وجود شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد. بنابراین نهاد مذکور ضامن اجرا و پایبندی به احکام و موازین اسلام و قانون اساسی به شمار می‌آید و تمام وظایف قانونی آن اعم از نظارت بر مصوبات مجلس شورای اسلامی، نظارت بر انتخابات های مختلف و تفسیر قانون اساسی در راستای همان وظیفه ذاتی و مبنایی "نگهبانی" از نظام جمهوری اسلامی است.»

علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه بسته کتاب «شورای نگهبان» به غرفه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب مراجعه کنند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین