کد خبر: ۴۴۲۹۲۹
تاریخ انتشار : ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۰
نامزد انتخابات ریاست جمهوری از دوره‎های مختلف مدیریتش در کشور یاد کرد و از تجاربی که در تمامی ادوار آموخته. مهمترینش اداره امور از طریق گفت وگو و با تکیه بر قانون بود.
آفتاب‌‌نیوز :
به گزارش خبرآنلاین، اسحاق جهانگیری در برنامه امشب تبلیغاتی خود با عنوان «با دوربین» در تلویزیون، ضمن تبریک روز معلم، از شهید مطهری به عنوان شهید عقلانیت یاد کرد و گفت: معلمین گروه‎های اصلی مرجع مردم هستند و مورد اعتمادشان هستند. او همچنین روز کارگر را نیز گرامی داشت.

او که می‎گفت می‎خواهد صریح با مردم درباره مشکلات و راه حل‎ها صحبت کند، یادآورشد که پدرش نیز کارگر معدن بوده است، ادامه داد: یکی از دشوارترین مشاغل در جهان، کارگری در معدن است. بویژه معادنی که در عمق زمین هستند.

او با این مقدمه، راهکار رسیدن به روزهای خوب را عبور از سختی‎ها خواند و با تاکید بر اینکه عبور از سختی‎ها کار ساده‎ای نیست، خاطرنشان کرد: این توفیق را داشتم که در دوران دبیرستانم در سیرجان با معلمی آشنا شوم که در زندگی من نقش تعیین کننده ای داشت. شهید نصیری یاری چهره آشنایی است که در دور اول نماینده لار در مجلس بود. او ما را به سمت آشنایی با امام و اسلام رحمانی سوق داد. در دوران دانشگاه در کرمان، در مبارزات انقلابی با کسانی دانشجو بودیم که برخی شهید شده و برخی مسیرشان عوض شد. در آن دوران من هدف گلوله قرار گرفته و مدتی متواری بودم. اما به فضل الهی سلامت به من بازگشت و توانستم کارهای مهمی بکنم.

جهانگیری افزود: با پیروزی انقلاب، قبل از تشکیل جهاد دانشگاهی با گروهی از دانشجویان به روستاهای بم رفتم. در سال 59 اولین مسئولیت حکومتیم مسئول جهاد سازندگی جیرفت. از آنجا یاد گرفتم چطور بی منت به مردم خدمت کنم. پس از آن مسئول جهاد استان کرمان شدم. در سال 63، دوستان جیرفتی از من 28 ساله خواستند که کاندیدای مجلس شوم. به این ترتیب در دور دوم و سوم مجلس، نماینده مردم جیرفت شده و عضو کمیسیون برنامه و بودجه شدم و به سرعت با اطلاعات کلان نظام و اداره کشور در شرایط جنگی آشنا شدم.

وی با بیان اینکه باید به مدیرانی که با بودجه 7 میلیاردی کشور را در دوران جنگ اداره کردند، دست مریزاد گفت، ادامه داد: از این میزان 4 میلیارد بودجه جنگ و 2 میلیارد هزینه کمک به مردم بود و فقط با یک میلیارد باید کشور اداره می شد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری که بغش کرده بود، اداره کشور در آن شرایط را سخت خواند و سپس به شرح دوران سازندگی پرداخت و گفت: مهمترین سوال آن زمان این بود که با چه منابعی باید هم زیربناهای تخریب شده را بازسازی کرد و هم تخریب‌های جنگی را ساخت و هم کشور را اداره کرد. اولین بار در برنامه توسعه بحث شد که باید از منابع خارجی برای بازسازی کشور استفاده کنیم. اما برخی در مجلس می پنداشتند که این کار عبور از انقلاب است. اما بحث مناطق آزاد مطرح شد. برخی دوستان چپ مواضعی گرفته و استفاده از منابع خارجی را صحیح نمی دانستند. اما کمیسیون برنامه و بودجه بر موضع خود ایستاد و آقای هاشمی که رئیس جمهور شدند، از این طرح پشتیبانی کردند. در آن زمان نه تنها برق منازل که برق کارخانه فولاد و لاستیک هم خاموش بود. برای همین استفاده از فاینانس خارجی تصویب شده و بخشی از زیرساخت های کشور ساخته شد.

وی با اشاره به دوره استانداریش در اصفهان، گفت: در آن دوران یاد گرفتم که چطور با گروه های مختلف سیاسی می توان کرد. بزرگی در آن دوران گفت که از اینجا اختلاف سیاسی به سراسر کشور شلیک می شود! اما من سبک مدیریتی در اصفهان یاد گرفتم و آن اینکه می توان با قانون به همه مسائل فائق آمد. آن زمان گفتند آیت الله منتظری از تهران می خواهند به نجف آباد بیایند. در آن زمان تصور می شد که این صفر می تواند مشکل زا و بحران آفرین باشد. برخی می گفتند باید در ورودی اصفهان راه را ببندیم و نگذاریم به اصفهان بیاید. اما ما به این جمع بندی رسیدیم که با او مذاکره کنیم. ما از حضور وی در نجف آباد استقبال کردیم. او سه روز در اصفهان ماند و مردم برای دیدارش صف کشیدند. روز آخر قصد سخنرانی کرد که کمترین حاشیه ای برای جمهوری اسلامی نداشت و مردم را به تقوا توصیه کرد. من آن زمان فکر کردم که همه مسائل کشور را با مذاکره می توان حل کرد. نه اینکه مسائل را پیچیده کنیم.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین