کد خبر: ۴۵۰۶۵۲
تاریخ انتشار : ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۹
تعداد نظرات: ۳ نظر
آیت الله جوادی آملی در مورد مقامات حضرت خدیجه گفت: حضرت خدیجه(س)، پیش از بعثت خدا را موحدانه عبادت کرده و به نبوت عامه و انبیای ابراهیمی معتقد بوده است. آن حضرت عالمه، زاهده، محققه و موحد بودند. حضرت خدیجه (س) فرهنگ عقلانیت را در جامعه جاهلی پیاده کرد، زیرا با اقتصاد ربوی رایج مبارزه کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
این مرجع تقلید طی سخنانی در درس اخلاق خود با تاکید بر اینکه حضرت خدیجه(س) از انبیای ابراهیمی اندوخت و آموخت، اظهار داشت: استاد تفسیر حوزه علمیه با بیان این‌که اقتصاد ربوی اقتصاد جاهلی است، تاکید کرد:  بین دلالان علم با متکلم، مفسر و فقه تفاوت است؛ حضرت خدیجه در عصر دلالی، محقق بود و پیش از بعثت، خدا را موحدانه عبادت می کرد.

آیت الله جوادی آملی با تاکید بر اینکه ما فرزند حضرت خدیجه(س) هستیم، گفت: آیا سزاوار نیست شخصیت حضرت خدیجه(س) را معرفی کنیم؟ آیا نباید ما دنباله‌رو راه مادرمان باشیم و از ایشان تبعیت کنیم؟ آیا وقت آن نیست مانند ام المومنین ربا را کنار بگذاریم؟

این مرجع تقلید با بیان اینکه کافر فاقد برهان است، ابراز داشت: جاهلیت دارای فرهنگ تقلید و دلالی بود، اما در این فضا، حضرت خدیجه بانویی موحده و عالمه بود و ما فخر می کنیم که چنین مادری داریم و دوازده معصوم از ایشان است.

آیت الله جوادی آملی بیان کرد: در دوران جاهلیت که ربا پیمان رسمی و دامن فروشی یک تجارت رسمی بود، حضرت خدیجه(س) بر هر دو را خط بطلان کشید. درحالی که با ربا می توانست پادشاهی کند. ایشان ربا را تحریم کرده و اقتصاد را عوض کرد. تبدیل فرهنگ جاهلیت به فرهنگ عقلانی، تحریم مراکز فساد مجازی و حقیقی، و تعویض اقتصاد ربوی به اقتصاد اسلامی هم وظیفه ماست. ما باید راه مادرمان را برویم، تنها زیارت کافی نیست باید راه ایشان را برویم.

به گزارش خبرآنلاین، وی ادامه داد: هیچ کمالی در اسلام مشروط به جنسیت نیست، پشتوانه رسالت ولایت است و ولایتی که پشتوانه رسالت است مشروط به جنسیت نیست. علم امام نامحدود است به این خاطر که متصل به ذات اقدس الهی است و مرتبط به نامحدود هستند در حالی که خودشان محدود هستند. این خطا بردار نیست و در چنین فضایی حضرت خدیجه(س) این راه را طی کرده است. آنجه که کمال است فقاهت است نه مرجعیت.

وی اظهار داشت: چرا به همچین بانویی اقتدا نمی کنیم؟ ما شناسنامه داریم و حضرت خدیجه مادر ماست. چرا ما راه مادرمان را پیش نمیگیریم؟ چرا غرق فساد و ربا شده ایم؟ حضرت خدیجه(س) ام المومنین فرهنگی و فقهی و عفافی و اجتماعی و اقتصادی است


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۳
سخنگو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۵
0
0
اگر حکم قطع سارق در ایران اجرا کنید، بنده قول میدهم ربا نیز برطرف شود. بسم الله، اگر بگویید نمیشه، بنده نیز میگویم از بین بردن ربا نیز نمیشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۵
0
1
کو گوش شنوا مردم پول میزارن بانک نزول میگیرن وام میگیرن نزول میدن آثار ربا رو هم در جامعه میبینن فقر و فساد و بدبختی
ناشناس
|
Germany
|
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۵
0
0
این وظیفه اقتصاد دانان مورد وثوق حکومت استکه برای علما توضیح دهند حذف یکجانبه بهره از نظام اقتصاد ایران امکان عملی ندارد . تنها راه حل عملی که تجربه جهانی هم دارد تاسیس بانک اسلامی در کنار نظام بانکی موجود است که راهکار های را باید اندیشید تا انگیزه ای به سپرده گذار بدهد تا با جذب نقدینگی مردم خدمات بدون ربا را انجام دهد .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین