کد خبر: ۴۵۶۳۷۵
تاریخ انتشار : ۰۷ تير ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۵
مردم نپال امروز (چهارشنبه) در مرحله دوم انتخابات محلی پای صندوق‌های رای رفتند تا نامزدهای مورد نظر خود را انتخاب کنند.
آفتاب‌‌نیوز :
 این رای‌گیری پیش از انتخابات پارلمانی برگزار می‌شود که قرار است در پایان سال جاری میلادی صورت گیرد و به نظر می‌رسد که به تکمیل یک دهه انتقال دموکراتیک پس از انحلال سلطنت در نپال منجر خواهد شد.

دور دوم رای‌گیری انتخابات محلی بیشتر بخش‌هایی از جنوب نپال را پوشش می‌دهد که با هندوستان هم مرز است و نگرانی‌هایی بابت احتمال وقوع خشونت در آن وجود دارد. حزب "راستریا جاناتا نپال" که بر این منطقه نفوذ دارد اعلام کرده که این رای گیری را بایکوت می کند و خواستار اعتصاب سراسری شده است.

در سال‌های 2015 و 2016، پس از آنکه قومیت "مادهسی" علیه قانون اساسی جدید در نپال دست به راهپیمایی‌های اعتراضی زدند و گفتند که این قانون اساسی آنها را به حاشیه می‌کشاند ده‌ها تن از مردم در جریان درگیری‌ها و دخالت پلیس کشته شدند.

قومیت مادهسی خواستار یک کشور متحد و حضور بشتر در ارگان‌ها و نهادهای دولتی شامل پارلمان، قوه قضاییه، ارتش و ادارات است.

رهبر حزب "راستریا جاناتا نپال" گفت: انتخابات نمی‌تواند پیش از آنکه درخواست‌های ما عملی شود، برگزار گردد.

انتخابات محلی که نخستین بار از 1997 است که برگزار می‌شود، تلاشی از سوی دولت برای احیای دموکراسی در سطح محلی است که پس از درگیری و جنگ داخلی یک دهه‌ای برگزار می‌شود. جنگی که در سال 2006 پایان یافت و به سال‌ها بی‌ثباتی در کشور پس از پایان سلطنت در سال 2008 خاتمه داد.

بیدیا دوی بانداری، رئیس جمهوری این کشور حوزه هیمالیا در بیانیه‌ای اعلام کرد: این انتخابات نهادهای محلی را قدرتمند می‌کند و راه را برای جریان‌های اقتصادی و اجتماعی هموار خواهد کرد.

کانال‌های تلویزیونی صفوف رای دهندگان را نشان می‌دهد که چترهایی را در دست دارند که رویشان نمادهای کاندیداها نقش بسته اما نامی بر روی آنها نیست.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز،نخستین رای‌گیری محلی در 14 مه سال جاری میلادی برگزار شد و دور نهایی 18 سپتامبر سال جاری میلادی پس از پایان باران‌های موسمی برگزار خواهد شد. انتخابات محلی میزان و سنجشی برای نظرهای مردمی پیش از انتخابات پارلمانی است که پیش از پایان سال جاری میلادی برگزار خواهد شد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین