کد خبر: ۴۵۸۴۹۲
تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۴
سفیر قطر در استرالیا:

قطر لقمه آسانی نخواهد بود/جامعه بین المللی تمام قد در مقابل زیاده خواهی می ایستد

سفیر قطر در استرالیا درباره هرگونه اقدام نظامی علیه کشورش هشدار داد و این امر را "دیوانگی" دانست که همه منطقه خلیج فارس را ویران خواهد کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
سفیر قطر در استرالیا درباره هرگونه اقدام نظامی علیه کشورش هشدار داد و این امر را "دیوانگی" دانست که همه منطقه خلیج فارس را ویران خواهد کرد.

ناصر آل خلیفه سفیر قطر در استرالیا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی العربی تاکید کرد: قطر لقمه آسانی نخواهد بود و برگ های برنده ای دارد که آن را علیه همسایگانش استفاده نکرده است.

وی تصریح کرد: جامعه بین المللی اجازه هرگونه تشدید تنش در منطقه را نخواهد داد.

سفیر قطر هشدار داد که همگان از چنین رویارویی زیان خواهند دید.

وی تصریح کرد: اطلاعات دروغین علیه قطر بکار برده شد که هدف از آن تحریک مردم قطر بود. این کار را برخی افراد نکردند بلکه متاسفانه کشورهای دوست مرتکب شدند و نقش ما این است که با آن مقابله کنیم.

ناصر آل خلیفه در پاسخ به سوالی درباره ماهیت تحرک دیپلماتیک قطر گفت: این تحرک از آغاز بحران ادامه دارد و متوقف نشده است. هدف از این تحریک ایجاد راه حلی است که همه را راضی کند زیرا این بحران خطرناک است و خطرناکتر از بحرانی است که کشورهای عرب حوزه خلیج فارس بعد از تجاوز به کویت در سال 1990 میلادی دچار آن شدند.

سفیر قطر گفت: وقتی به خواسته های کشورهای سه گانه (امارات، مصر و عربستان) نگاه می کنیم می بینیم که خواسته های عجیب و غریبی است. گویی این خواسته ها را صرفا یک طرف نوشته است. این خواسته ها هماهنگ نیست و مسائل را با هم قاطی کرده است. این فهرست مسائلی را قاطی کرده که قطر در آن نقشی ندارد.

وی تصریح کرد: یک سری مسائل با منشور سازمان ملل در ارتباط است و مسائل خارج از هرگونه اختلاف است زیرا در ارتباط با حاکمیت قطر و حق آن در زمینه سیاست خارجی و داخلی مستقل در راستای خدمت به منافع و امنیت خودش است.

ناصر آل خلیفه گفت: ما در قطر همواره به طور کامل دوستدار برادران بوده ایم و از آنها تقدیر کرده ایم و می دانیم که امنیت ما، امنیت آنها است و توقع چنین تنشی را نداشتیم.

وی در پاسخ به این سوال که اگر روند امور به بن بست برسد، قطر چه برگه های برنده ای در دست دارد، گفت: ما برگه هایی داریم اما نمی خواهیم همه برگه ها را علیه همسایگان بکار بگیریم. همگان در این رویارویی ضرر می کنند. این دیگران هستند که از این امر سود می برند. بحران دیده ها را به روی بسیاری از مسائل در کشورهای شورای همکاری باز کرده است.

سفیر قطر گفت: امنیت قطر مورد توجه و اهمیت کشورهای زیادی در دنیا است.

وی با اشاره به صدور نفت و گاز از قطربه شمار زیادی از کشورها گفت: قطر 25 درصد نیاز گازی این کشورها را تامین می کند و اکثر نیازهای انرزی ژاپن، کره، چین، هند، ایتالیا، اسپانیا و انگلیس را برطرف می کند. قطر یک کشور منزوی در جهان نیست و نفوذ و منافع خودش را دارد.

کشورهای مصر، عربستان، بحرین و امارات اخیرا روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرده و برای از سرگیری آن خواسته هایی را مطرح کردند.

قطر این خواسته ها را رد کرد و آنها را غیرواقعی و غیرقابل اجرا دانست.


منبع: تسنیم
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین