کد خبر: ۴۵۹۱۶۶
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۱۹ تير ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۳
آیا کودکان شست و شوی مغزی شده داعشی نگهبان آینده آن گروه خواهند بود؟
نشریه امریکایی «نیوزویک» در گزارشی با اشاره به اردوگاه های اموزشی داعش برای تعلیم نسل آینده آن گروه و تربیت کودکان داعشی اشاره می کند.
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس بین الملل-نیوزویک در ابتدای روایت پسر چشم آبی ای را بیان می کند که در زمان حمله داعش به رقه در آنجا حضور داشته است. این نشریه می نویسد:«او فقط نه سال داشت و در حومه رقه در شمال سوریه زندگی می کرد. گاهی اوقات با پدر و برادر کوچک اش به یک مرکز تئاتر در فضای باز می رفتند و گاهی با معلم و همکلاسی هایش. او می گوید شاهد ورود اعضای داعش به شهر ها بود که می گفتند شهر را از وجود کفار و غیر مومنان پاک می کنند. او می گفت در ابتدا فکر می کرد رفتن به جهاد سرگرم کننده است. 
آن چه در مدارس آموزشی داعش روی داده است؛از گشت های خیابانی برای کنترل پوشش لباس تا تشویق کودکان به جنگ علیه ایران

به گزارش آفتاب نیوز، امروز این پسر که می خواهد تنها با نام محمد شناخته شود با عمویش در ریحانلی ترکیه به سر می برد. و به یاد می آورد که داعشی ها فریاد می زدند آن ها کافر هستند کشتن آنان خوب است. او می گوید به یاد دارد که گشت های داعش درباره نحوه لباس پوشیدن مردم حساسیت زیادی داشتند و در خیابان ها حضوری دائمی داشته اند». 

نیوزویک در ادامه می نویسد:«گروهی دیگر از کودکان که به ترکیه آورده شده اند هنوز خاطرات آن روزها را در ذهن دارند. یکی از مردان سوری می گوید که پسرش فریاد می زند که چرا آنان را به اینجا اورده است. رائد می گوید این نیاز به زمان دارد. مغز آنان مانند یک رایانه نیست هنگامی که اطلاعات در آن بارگذاری می شود نمی توان آن را پاک کرد». 
آن چه در مدارس آموزشی داعش روی داده است؛از گشت های خیابانی برای کنترل پوشش لباس تا تشویق کودکان به جنگ علیه ایران

این نشریه اشاره می کند که داعش منابع گسترده ای را برای تعلیم کودکان در قلمروی تحت کنترل خود اختصاص داده است که از اواسط ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ میلادی تقریبا یک سوم از خاک سوریه و عراق را شامل می شد و ۶ تا ۱۲ میلیون شهروند غیر نظامی در آنجا به سر می بردند. داعش با استفاده از مدارس و  اردوگاه های آموزشی و نمایش فیلم های تبلیغاتی کودکان را تحریک می کرد. 

آن چه در مدارس آموزشی داعش روی داده است؛از گشت های خیابانی برای کنترل پوشش لباس تا تشویق کودکان به جنگ علیه ایران

داعش به کودکان می گفت که دشمنان آنان ایزدی ها و مسیحیان هستند و به آنان آموزش می داد که چگونه در قالب سرباز و یا بمبگذار انتحاری در راستای نابود کردن این افراد اقداماتی را انجام دهند. در حال حاضر داعش به دلیل حملات نیروهای مورد حمایت از سوی امریکا در سوریه عراق در حال تضعیف است و وقت آن است که به اسیب شناسی تبعات منفی خلافت داعش بر روی نسل جوان و کودکان بپردازیم. گفت و گو با کودکانی که اکنون در جنوب ترکیه و شمال عراق زندگی می کنند و در اردوگاه های اموزشی داعش و مدارس آن حضور داشته اند و صحبت درمانگران و مقام های امینتی با آنان می تواند پنجره ای گشوده شده برای حل بحران ایجاد شده باشد. این کودکان بیش تر گرفتار رفتارهای افراط گرایانه و خشونت آمیز و پرخاشگر شده اند. 

نیوزویک به نقل از Liesbeth van der Heide کارشناس مسائل ترویسم می نویسد که چالش اصلی ایجاد شده توسط داعش آن است که برخلاف فارک در کلمبیا، اتا رد اسپانیا  و گروه های دیگر که ماهیت محلی داشته اند این گروه خود را صاحب رسالت بین المللی می داند و هم چنین بر جمعیت غیر نظامی بزگتری نسبت به سایر گروه های مشابه مانند القاعده حکمرانی کرده است. او می گوید:«داعش به معنای واقعی کلمه مانند یک دولت عمل می کرد آموزش و پرورش، مراقبت های بهداشتی و خدمات حقوقی به شهرندان ارائه می داد. این سبب شد تا کودکان بیش تری در مناطق تحت قلمروی داعش الوده شوند. در حال حضار در هلند حدود ۸۰ کودک هلندی بزرگ شده و یا متولد شده در قلمروی داعش به کشورشان بازگشته اند. این جوانان به طور بالقوه دارای پتانسیل رادیکالیزه شدن هستند و این برای کشورهای مبداء خطرناک است». 

نیوزویک در ادامه به نقل از عمر الجبوری که پیش از حمله داعش به موصل در موسسه ای دولتی برای امور زنان و کودکان کار می کرد اشاره می کند که داعش به سرعت مدارس را از نظر جنسیتی تفکیک کرد و گفت که همه دانش آموزان و معلمان باید به قوانین اسلامی در زمینه پوشش احترام بگذارند. او می گوید:«بسیاری از دروس از جمله تاریخ و ادبیات از کتب حذف شدند. 
آن چه در مدارس آموزشی داعش روی داده است؛از گشت های خیابانی برای کنترل پوشش لباس تا تشویق کودکان به جنگ علیه ایران

ریاضیات، زبان عربی و مطالعات دینی باقی ماندند اما تنها براساس برنامه درسی داعش. در نهایت دفتر آموزشی گروه کتاب های درسی داعش را توزیع کرد. برنامه داعش براساس اموزه های افراطی بود و کودکان را دعوت به نفرت و کشتن مردم از ادیان دیگر می کرد حتی در درس ریاضیات به جای یک سیب بعلاوه دو سیب می شود سه سیب نوشته شده بود یک گلوله بعلاوه دو گلوله می شود سه گلوله. پدر و مادرها بسیار نگران بودند». 

«محمد علم» یکی از فعالان آموزشی در سوریه می گوید داعش کودکان را مجبور به پیوستن به آن گروه نمی کرد اما قوانین و مقررات آموزش داده شده درباره جهاد  داعش که از کودکی به آنان تعلیم داده می شد آنان را در نوجوانی ترغیب می کرد که به آن گروه بپیوندند. 

در حالی که داعش پدر و مادرانی که فرزندان شان را به مدرسه نمی فرستادند را به جریمه نقدی یا ضرب و شتم تهدید می کرد روش های سبک تری را در قبال دانش آموزان اعمال می کرد. محمد پسری که اکنون در ریحانلی است می گوید که دو سال در مسجدی در رقه به کلاس درس داعش رفت. او می گوید معلمانش هرگز از مجازات های فیزیکی استفاده نمی کردند و دانش آموزان را خوب می شناختند. او می گوید آن ها را دوست داشت و اسلام را دوست داشت. آنان می گفتند اگر قرآن بخوانید به شما جایزه می دهیم. محمد می گوید که معلمانش اسلحه اسباب بازی و پول نقد به وی داده بودند.

 ابراهیم برادر ۱۰ ساله او یک مسواک جایزه گرفته بود و معلم به او گفت که پیامبر اسلام هم از مسواک برای تمیز کردن دندان شان استفاده می کردند. 

آن چه در مدارس آموزشی داعش روی داده است؛از گشت های خیابانی برای کنترل پوشش لباس تا تشویق کودکان به جنگ علیه ایران
محمد می گوید معلمان به ما می گفتند زمانی که تبدیل به یک مرد می شوید باید ریش بلند داشته باشید و نگذارید همسرتان از خانه خارج شود مگر آن که کاملا مطمئن شوید که پوشش اسلامی دارد. او می گوید آنان به ما می گفتند که باید با دولت سوریه، اسرائیل، ایران و امریکا مبارزه کنیم و این قدرت ما را بیش تر می کند. آنان به نوجوانان بزرگتر نحوه استفاده از اسلحه را در اردوگاه های آموزشی تعلیم می دادند. 

نیوزویک در ادامه اشاره می ند که شاهدان عینی می گویند که داعشی ها کارت های حافظه ای برای تلفن های هوشمند را به کودکان می داند که حاوی متون مذهبی و اسلامی بود و بچه ها این را دوست داشتند. این نشریه می نویسد:«کودکان به مبارزان داعشی به مثابه ابرقهرمان نگاه می کردند. آنان شیوه زندگی جنگجویان داعش را می دیدند آنان دارای خودرو، پول و قدرت در زمین بودند و آنان نیز می خواستند همه این ها را داشته باشند. ارزیابی ها نشان می دهند که در حدود ۷۰۰ تا هزار کودک توسط داعش در دیرالزور استخدام شده بودند زمانی که آن گروه در سال ۲۰۱۴ میلادی وارد آن منطقه شده بود». 

احمد امین کورو ۱۵ ساله عراقی در تابستان سال ۲۰۱۴ میلدید زمانی که داعش به روستای شان حمله کرد به اردوگاهی اموزشی برده شد و در کنار ۲۰۰ کودک دیگر دروس مذهبی را فراگرفت. آنان مجبور به خواندن قرآن مطالعه قوانین اسلامی و گوش دادن به نصیحت ها و یادگیری «چگونه مسلمان بودن» می شدند. 

او می گوید برنامه آموزشی بدین شرح بود: روزها با نماز کار را شروع می کردند پس از آن آموزش اسلحه از ساعت ۶ صبح آغاز می شد هر روز یک مرد وارد می شد و به آنان چگونگی استفاده از کلاشنیکف و سایر تسلیحات و یا کمربندهای انتحاری را می آموخت و در شب فیلم چگونگی کشتن مردم را تماشا می کردند آن هم روی یک صفحه نمایش بزرگ با استفاده از پروژکتور در سالنی بزرگ». 

کورو می گوید که مربیانش ترکیبی از پاداش (بازدید با اعضای خانواده) و مجازات های وحشیانه (گرسنگی، سلول انفرادی و ضرب و شتم) را برای انطباق دادن او و دوستانش با قوانین در نظر گرفته بودند. کورو می گوید که یکبار اعضای داعش دیدند که او گوشی تلفن همراه دارد و قوانین را نقض کرده است سه مرد دست های او را از پشت بستند و با یک شلنگ پلاستیکی ۲۵۰ بار به او ضربه زدند. او می گوید از آن به بعد شکل ستون فقرات اش تغییر کرد به طوری که اکنون تغییر شکل از روی لباس هم قابل مشاهده است. بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲
علی معرف
|
Germany
|
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۹
0
0
متاسفانه شستشوی مغزی و ندادن و دریغ کردن کتب مفیدی مثل کریشنا مورتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۹
0
6
تجربش و داریم اتفاق مهمی در عراق نیفتاده
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین