کد خبر: ۴۶۳۷۰۲
تاریخ انتشار : ۰۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۵
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در تحریم های جدید آمریکا نگران حوزه سلامت نیستیم چرا که بعید است در این حوزه با مشکلاتی روبرو شدیم.
آفتاب‌‌نیوز :
سیدحسن هاشمی در جمع خبرنگاران در اردبیل اظهار کرد: با صحبتی که با دکتر ظریف داشتم بعید است که تحریم های جدید آمریکا در حوزه سلامت مشکل ایجاد کند ولی هنوز زود است در این زمینه قضاوت کنیم، باید منتظر گذر زمان باشیم تا ابعاد این تحریم ها روشن شود ولی نگرانی از بابت تبعات این تحریم ها در حوزه سلامت نداریم.

وی تصریح کرد: البته به صورت غیرمستقیم ممکن است روی سلامت جسمی و روانی مردم این تحریم ها اثرگذار باشد که باید ابعاد این موضوع را نیز مورد توجه قرار داد.

هاشمی تصریح کرد: مردم ما بیش از ۳۰ سال است که تحریم ها را سپری می کنند و بعید به نظر می رسد با این مقاومت و ایستادگی مشکلی به وجود آید.

وی در مورد اخلاق در جامعه پزشکی نیز گفت: اخلاق تنها به حوزه پزشکی مرتبط نیست بلکه در این حوزه همه چیز به هم ربط دارد اما اینکه در حوزه اخلاق عمومی در دو دهه گذشته پسرفت یا سقوط داشتیم این مربوط به تمام صنوف و اقشار مختلف است.

وزیر بهداشت اضافه کرد: البته مشکل اخلاقی در جامعه ما باید در همه ابعاد و حوزه ها مورد توجه قرار گیرد اما در شرایط فعلی ما روند رو به پیشرفتی را در این حوزه شاهد نیستیم.
 
مردم در حوزه آب شرب نگران سلامت بهداشتی نباشند

هاشمی به وضعیت کم آبی در روستاها و وظیفه وزارت بهداشت در حوزه نمونه برداری و نظارت بر سلامت و بهداشت آب آشامیدنی نیز اظهار داشت: همکاران ما با حساسیت روی این موضوع نمونه برداری و بررسی ها را انجام می دهند و مردم یقین داشته باشند که ما در این زمینه کار خود را با دقت انجام می دهیم.

وی گفت: انتظار داریم مردم تحت تاثیر شایعات قرار نگیرند و به وزارت بهداشت اطمینان داشته باشند که در کنار آزمایشگاه وزارت نیرو ما نیز آزمایشگاه مجهزی برای تایید سلامت آب آشامیدنی و معدنی داریم.

وزیر بهداشت اضافه کرد: در مورد کمبود آب در مناطق روستایی و مرزی دولت برنامه ها و هدفگذاری مناسبی داشته تا از محل صندوق توسعه ملی مهار آب های مرزی و بهبود شرایط آب روستاها در اولویت قرار گیرد.

اجرای بیمارستان تروما مورد قصور واقع شده است

‌هاشمی درباره ساخت بیمارستان ترومای اردبیل با بیان اینکه در اجرای این پروژه قصور شده است، افزود: مرکز سوانح و سوختی اردبیل پیشرفت مناسب و قابل قبولی نداشته به طوری که این پروژه از سال 86 آغاز شده و باید قبل از سال 90 تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسید.
این پروژه به دلایل مختلف معطل مانده و ما در این دوره سعی می‌کنیم با همت و تلاش مضاعف بیمارستان ترومای اردبیل را به بهره‌ّرداری برسانیم تا از حجم کاری سایر بیمارستان‌های فرسوده اردبیل کاسته شود.

وی بیان کرد: در حالی که بیمارستان‌های فرسوده اردبیل با تمام ظرفیت خود در حال ارائه خدمات به مردم هستند همچنان در اردبیل نیاز به احداث بیمارستان جدید بیش از گذشته احساس می‌شود هر چند که همکاران ما در بیمارستانی همچون فاطمی با تمام توان و تخصص فعالیت می‌کنند.

هاشمی یادآور شد: امیدواریم قبل از پایان سال مرکز اورژانس و بیمارستان امام رضا اردبیل و همچنین سوانح  و سوختگی مرکز استان تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

وی با بیان اینکه برای جایگزینی سه بیمارستان مستهلک مرکز استان اقداماتی انجام شده است گفت: برای احداث بیمارستان هزار تخت‌خوابی مرکز استان رایزنی‌ها با همکاری و مساعدت مسؤولان استانی و ملی در حال انجام است تا بتوانیم مجوز احداث بیمارستان هزار تخت‌خوابی را از سازمان برنامه و بودجه و همچنین شورای اقتصاد دریافت کنیم.

وزیر بهداشت عنوان کرد: اگر این مجموعه‌ها را متقاعد کنیم قطعا احداث بیمارستان هزار تخت‌خوابی در اردبیل که جز نیازهای این شهر است باید به سرعت  احداث و تکمیل شد.

هاشمی گفت: در برخی از شهرستان‌ها نظیر مشگین‌شهر نیاز به احداث بیمارستان است که ما بر اساس ظرفیت شهرستان‌های استان در احداث و تکمیل این بیمارستان اقدامات موثری را انجام دادیم.

وی در مورد رابطه کشورمان با آذربایجان در مبادلات حوزه بهداشتی و درمانی گفت: به دنبال سفر روسای جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان و مذاکرات انجام شده قرار بود اتفاقات زیادی رخ بدهد که تاکنون بخشی از این مفاد تفاهمنامه فی ما بین به نتیجه نرسیده است. قطعا با راه‌اندازی مرکز دارویی در آذربایجان و همچنین اعزام پزشکان متخصص به آن کشور تقویت روابط بین ایران و آذربایجان میسر خواهد بود که در این زمینه قطعا پیگیری‌ها برای توانمندسازی امر و تلاش برای اقدامات موثر در این زمینه در حال انجام است.

وزیر بهداشت در حاشیه افتتاح طرح توسعه و کلینیک ویژه بیمارستان امام خمینی(ره) شهرستان نمین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر حضور خود در دولت دوازدهم گفت: دو سه هفته صبر و تحمل کنید همه چیز مشخص می شود.

وی در خصوص وضعیت طرح تحول سلامت، گفت: خدمات طرح تحول سلامت به مردم بدون هیچ وقفه ای ادامه دارد و مشکلات آن بتدریج برطرف می شود و رییس جمهور نیز بر استمرار این طرح در دولت آینده تاکید دارند

به گزارش ایسنا، وزیر بهداشت با اشاره به دستاوردهای ارزشمند طرح تحول سلامت، گفت: کاهش هزینه های مردم در حوزه سلامت، بیمه شدن رایگان حدود ۱۱ میلیون نفر فاقد پوشش بیمه، افزایش دسترسی مردم با ایجاد ۲۴ هزار تخت بیمارستانی جدید، توزیع ۱۲ هزار پزشک و سه هزار میلیارد تومان تجهیزات پزشکی در کشور، ساخت ۶۰۰۰واحد بهداشتی، رایگان شدن زایمان طبیعی، ایجاد دو هزار واحد اختصاصی زایمان و ساخت و تجهیز حدود ۲۴۰۰ تخت مراقبت های ویژه، بخش کوچکی از خدمات طرح تحول سلامت بود و تغییراتی جدی ایجاد شد اما این به معنی حل تمام مشکلات نیست و باید تلاش کنیم تا مشکلات مردم به تدریج برطرف شود.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین