کد خبر: ۴۶۳۹۰۸
تاریخ انتشار : ۰۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۱
تعداد نظرات: ۷ نظر
محسن هاشمی:
محسن هاشمی در مواضع سیاسی محافظه‌کار است، گفت: در مواضع سیاسی محافظه کار هستم را قبول ندارم من با عقلانیت حرف می‌زنم و ممکن است برای اطرافیان این حس ایجاد شود که من محافظه‌کار هستم.
آفتاب‌‌نیوز :
پسر ارشد آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی مهمان برنامه دست‌خط شبکه‌پنجم سیما بود و گفت‌وگوی مفصل و جالبی با مجری این برنامه داشت.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ محسن هاشمی‌رفسنجانی در برنامه دست‌خط شبکه پنجم سیما در پاسخ به این پزسش که شما نفر اول انتخابات شورای‌شهر تهران بودید؛ این اعتبار به فعالیت شما در مترو باز می‌گردد یا به اعتبار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: همه اعتبار ما از آیت‌الله هاشمی است.

در پیگیری کارها شبیه مادر هستم

او در پاسخ به این سوال که آقا محسن شبیه پدر است یا مادر، گفت: در پیگیری کارها شبیه مادر هستم. مادر در کارها بسیار جدی هستند و مجدانه پیگیرند البته خصلت‌های ابوی که صبر جزو شاخصه اصلی آن بود را هم کمی به ارث برده‌ام.

کسی تبریک شاخصی به ما نگفت

هاشمی با بیان اینکه بعد از پیروزی در انتخابات تبریک شاخصی به ما گفته نشد، گفت: خواهران و برادران همیشه در انتخابات شرکت می‌کردند اما توقع اینجا بود که ما اول بودیم و این رکورد را از دست ندهیم و البته رکورد بدی هم نبود که یک‌میلیون و 756 هزار رای داشتیم.

آیتم مناسبی بودم

عضو شورای‌شهر تهران در پاسخ به این سوال که این روزها به‌شدت درباره شهرداری زیره ذربین هستید، گفت: درباره موضوع شهرداری انتخاب آن تصمیم با اعضای شورای‌شهر است. پست‌های سطح بالا پست‌هایی نیست که شما برای آن تلاش کنید. این پست‌ها زحمت‌ زیادی می‌طلبد و باید به دلایل انتخاب بررسی شود. دلیل اینکه در 4 سال گذشته من انتخاب شدم و با رای کمی از آقای قالیباف عقب ماندم این بود که مردم ترافیک و آلودگی‌هوا را عمده‌ترین معضل شهر تهران می‌دانند. من آیتم مناسبی بودم. در حال حاضر هم ممکن است اولویت شورای‌شهر به این موضوعات نباشد.

اختلاف‌نظر بین شورای‌شهر و شورای اصلاح‌طلبان زیاد نیست

هاشمی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود اختلاف‌نظرها در شورای‌شهر تهران زیاد است، گفت: معمولا در مسائل سیاسی این‌گونه است، کسانی که جبهه‌ای تصمیم می‌گیرند در عمل هماهنگی‌های مناسبی نداشته باشند. طبیعی است نظرات متعددی وجود دارد. شورای اصلاحات سعی‌اش بر این است که تصمیم‌گیری را جبهه‌ای ادامه دهد. البته کار سختی است چراکه تصمیم با شورای‌شهر است و این رای‌ها رای مخفی است. البته معتقدم اختلاف‌نظر بین شورای‌شهر و شورای اصلاح‌طلبان زیاد نباشد.

شورای‌شهر و دولت از اختلافات ضرر می‌بیند

او ادامه داد: این هنر سیاسی افراد است که بتوانند جبهه‌ای عمل کنند. این موضوع می‌تواند منجر به تصمیم خارج از جبهه اصلاحات نشود و اگر این‌گونه نشود قطعا می‌‌تواند تبعات اختلافی از همین الان ایجاد شود. بالاخره تهران مرکز ایران است و اگر این اختلافات شکل بگیرد شورای‌شهر و حتی دولت ضرر می‌بیند و امیدوارم بتواینم تصمیمات با اتحاد بگیریم و مشکلات مردم را حل کنیم.

خانوادگی معتدل سیاسی هستیم

عضو پنجمین شورای‌شهر تهران در پاسخ به این سوال که شما به جناح اصولگرا یا اصلاح‌طلب گرایش دارید، گفت: ما خانوادگی معتدل سیاسی هستیم و سعی داریم براساس اعتبار پدر همیشه فراجناحی عمل کنیم اما از نظر جایگاهی الان به عنوان یکی از اعضای حزب کارگزاران سازندگی فعال هستم ما در این حزب سیاست اعتدالی داریم. کارگزاران در حال حاضر از جبهه اصلاحات است اما این عملکرد اصولگرایان است که آنها را به آن سمت فشار می‌دهد.

احمدی‌نژاد سعی داشت مترو را بهم بریزد

هاشمی درباره عملکرد قالیباف در طول مدیریت‌شان در شهرداری تهران گفت: نکته مثبت قالیباف در عملگرایی است. او مدیری نیست که خود را در اتاق حبس کند و پای کار نیاید و این از حسن‌های قالیباف است که مدیر عمل‌گرایی بودند و البته در بعضی موارد واقع‌گرا بودند. در موضوع مترو برنامه محور بودند اما احمدی نژاد سعی داشت وضعیت مترو را بهم بریزد که شورای‌شهر به ما رای داد.

احمدی‌نژاد منوریل را به قم تحمیل کرد

او با بیان اینکه وقتی احمدی نژاد رییس‌جمهور شد منوریل را به قم تحمیل کرد، اظهارکرد: متاسفانه این پروژه همچنان مانده و کار نمی‌شود البته می‌گویند به‌دلیل مشکلات اعتباری است اما بیشتر دلیل مشکلات برنامه‌ریزی است.

مدیریت شهر تهران باید انسان‌محور باشد

عضو حزب کارگزاران درباره انتقادش به قالیباف گفت: قالیباف همیشه در برنامه‌های حمل و نقل ترافیک برنامه‌ریزی شده عمل می‌کرد. معتقدم در مدیریت شهر تهران باید اولویت حمل‌ونقل به عمومی بوده و شهر انسان‌محور باشد چون پدیده مترو پدیده گرانی است و دولت باید به ساخت مترو کمک کند. متاسفانه درباره مترو دولت‌ها کمکی نمی‌کردند، در نتیجه نمی‌شد پیشرفت کرد. البته معقتدم از اعتبارات شهرداری بیشتر باید استفاده کنیم.

یک‌سری افراد تهران را پیش‌خور کردند

هاشمی درباره بدهی شهرداری تهران نیز توضیح داد: بدهی شهرداری تهران چند صورت است. یک‌سری از این بدهی‌ها به پیمانکاران است و یک‌سری دیگر بدهی به موسسات‌دولتی مانند بیمه‌ها است. یک‌سری بدهی نیز داریم که در شهرداری معروف به هلوگرامی یا تراکم‌فروشی است و در اختیار یک‌سری افراد است که در حقیقت پیش‌خور کردن شهر است. در کل بدهی شهرداری تهران بیش از 20 هزار میلیارد تومان است.

فساد سازمان‌دهی شده در شهرداری تهران!

او درباره مبارزه با فساد و رشوه‌‌خواری در شهرداری تهران نیز تصریح کرد: یک‌سری از فسادها در شهرداری تهران اقدامات برخی افراد برای پیروزی برخی پیمانکاری در مناقصات است یا کارشناسی‌های غیراصولی که متاسفانه این اقدامات سازمان‌دهی شده است و باید با کمک نیروهای امنیتی و اطلاعاتی برخورد شود. یک‌سری فسادها نیز رایج شده بحث زیرمیزی است و این کار برای سرعت دادن به کار مردم است.

می‌توانیم جلوی فسادها را بگیریم

عضو شورای‌شهر تهران با بیان اینکه قوانین و بخشنامه‌های شهرداری بسیار زیاد است، گفت: ازدیاد این بخشنامه‌ها باعث شده مجریان برای اجرای آنها راهکارهای زیادی داشته باشند. با هوشمند کردن شهرداری و مکانیزه کردن آن و کم کردن بخشنامه‌ها می‌توانیم جلوی این فسادها را بگیریم.

هماهنگی دولت هاشمی و شهرداری کرباسچی

هاشمی در پاسخ به این سوال که شورای‌شهر و شهرداری در این دوره با دولت همسویی دارند، به نظر شما این همسویی می‌تواند مشکلات را کمتر کند، اظهارکرد: تنها دوره‌ای که دولت با شهرداری رویه مثبتی داشت دوره کرباسچی و ریاست‌جمهوری آیت‌الله هاشمی بود که هماهنگی بسیار زیادی بین دولت و شهرداری‌تهران وجود داشت و در برخی مواقع باعث اعتراض برخی افراد می‌شد. بعد از آن دوره شورای‌شهر نتوانست شهردار خوب و قاطع را پیدا معرفی کند و  در ادامه نیز منجر به تشکیل شورای ‌هر جدید و شهردار شدن احمدی‌نژاد شد.

احمدی‌نژاد از همان ابتدا برای ریاست‌جمهوری فعالیت می‌کرد

او ادامه داد: احمدی‌نژاد از همان ابتدا برای ریاست جمهوری فعالیت می‌کرد و این فعالیت‌ها در شهرداری باعث اختلاف بین شهرداری و دولت می‌شود. شهردار نباید فعالیت‌هایش را برای رشد خود انجام دهد. او باید به شهر خدمت می‌کند و یکی از خواسته‌های شورای‌شهر این است که شهرداری که انتخاب می‌شود برای ریاست‌جمهوری اقدام نکند و بتواند به عنوان یکی از اعضای هیات‌دولت در دولت شرکت کند. من نظرم این است که این اتفاق بیفتد.

قرائت خطبه مترو توسط آیت‌الله هاشمی در نماز‌جمعه

عضو شورای‌شهر تهران با بیان اینکه سال‌های زیادی با قالیباف کار کردم و با کرباسچی کار کردم و هر دوی این افراد عملگرا بودند، گفت: قبل از انقلاب مترو زیر نظر شهرداری بود اما پس از انقلاب به دلیل اینکه قرار بود مترو ادامه نداشته باشد به دولت واگذار شد چراکه افرادی که در آن موقع دلواپس بودند با عدم فعالیت مترو موافق بودند و می‌گفتند چرا باید پول خرج کنیم و با عدم فعالیت مترو جلوی هجرت مردم به تهران را می‌گیریم. عده‌ای نیز می‌گفتند چرا باید مترو بسازیم در حالیکه تهران فاضلاب ندارد و البته کسانی هم معتقد بودند ما قدرت اجرایی و عملی مترو را نداریم. آن زمان آیت‌الله‌هاشمی رییس‌مجلس بود و تصویب شد تهران هم مترو می‌خواهد و هم فاضلاب و چون با این لایحه مجلس مخالفت شد ابوی در نماز جمعه خطبه‌ای خواندند که به خطبه مترو معروف شد و گفتند نه تنها تهران مترو می‌خواهد بلکه همه کلانشهرهای کشور مترو می‌خواهند.

مشکل قالیباف بود، نه من!

هاشمی درباره موضوع استعفایش در سال 89 گفت: هر شهرداری که به شهرداری می‌آمد من ابتدا استعفا می‌دادم تا دست شهردار برای مدیریت مترو باز باشد. احمدی‌نژاد اواخر کارش در شهرداری بداخلاقی می‌کرد اما تا قبل از آن همیشه رفتار خوبی داشت. قالیباف هم که آمد من استعفا دادم تا دستش باز باشد. ماجرای استعفای سال 89 این بود که این احساس در شهرداری ایجاد شد که اگر من مدیرعامل نباشم شاید دولت کمک کند این‌طور وانمود شده بود که دولت به‌دلیل حضور من در هیات‌مدیره اعتبارات مترو را پرداخت نمی‌کند. البته من گفتم مشکل من نیستم مشکل خود قالیباف است که احمدی‌نژاد اعتبارات را پرداخت نمی‌کند.

عقلانی‌ام تا محافظه‌کار

او در پاسخ به این سوال که آیا می‌گویند محسن هاشمی در مواضع سیاسی محافظه‌کار است، گفت: این موضوع را قبول ندارم. من با عقلانیت حرف می‌زنم و ممکن است برای اطرافیان این حس ایجاد شود که من محافظه‌کار هستم. معتقدم همیشه باید پشت پرده مسائل بررسی شود، از همین‌رو در همه زمینه‌ها اظهارنظر نمی‌کنم و فقط در زمینه‌هایی که تخصص دارم صحبت می‌کنم؛ مثلا درباره خط 7 مترو که در تخصص من است فقط دو جمله گفتم.

گریه ماموران ساواک در زندان

پسر ارشد آیت‌الله هاشمی درباره نخستین خاطره از پدرش گفت: من سه یا چهار ساله بودم که ابوی را زندان برده‌ بودند. روزی برای ملاقات رفتیم. من به سمت پدر رفتم و ایشان را بغل کردم و دوست نداشتم ایشان را رها کنم و این با مخالفت ماموران مواجه شد که این باعث گریه من، پدر و ماموران ساواک شد.

از یک پادگان دو اسلحه برداشتم

او همچنین درباره حضورش در فعالیت‌های انقلابی گفت: از سال 54 حاج‌آقا به یک زندانی طولانی رفت. من 14 ساله بودم و احساس می‌کردم مرد خانواده هستم. روزهای آخر انقلاب که همه در راهپیمایی‌ها  شرکت می‌کردند من نیز حضور داشتم و به‌صورت شانسی در یک موقعیت قرار گرفتم و توانستم از یک پادگان دو اسلحه بردارم که یکی را در میانه‌راه گروهک‌ها از من گرفتند و دیگری را تا مدتی نزد خود نگه داشتم.

ماجرای کنتاکی‌ها و ترور آیت‌الله هاشمی

این عضو حزب کارگزاران درباره ترور آیت‌الله هاشمی در سال 58 تصریح کرد: ما آن موقع دو مامور حفاظت داشتیم و باید خودمان شام برای آنها تهیه می‌کردیم. حاج خانم شام نداشتند و به من گفتند برو شام تهیه کن. من از محافظان پرسیدم چه می‌خواهید، گفتند کنتاکی. رفتم بخرم در راه برگشت دیدم راه را بسته‌اند. پرسیدم چی شده گفتند امام جماعت را ترور کردند و متوجه شدم پدر ترور شده‌اند. خودم را معرفی کردم و به داخل محوطه رفتم و متوجه شدم حاج‌آقا را به بیمارستان منتقل کردند. من نیز به آنجا رفتم و نیمه‌های شب که برگشتم دیدم از کنتاکی‌ها خبری نیست. در این ترور نیز تیر از زیر گوش حاج خانم عبور کرده بود.

خروج از ایران پس از ماجرای ترور

هاشمی در پاسخ به این سوال که شما پس از ماجرای ترور آیت‌الله هاشمی به خارج از کشور رفتید، توضیح داد:  یکی از خاله‌هایم همراه همسرش در بلژیک زندگی‌ می‌کنند. قبل انقلاب به‌دلیل رفت و آمدی که به خارج از کشور داشتیم و پس از ماجرای ترور، مادر به شدت اصرار کردند به خارج بروم. من نیز به بلژیک نزد خاله‌ام رفتم. زبان انگلیسی می‌دانستم و آنجا پس از فراگیری زبان فرانسه وارد دانشگاه شدم و در رشته مهندسی تحصیل کردم.

پدر همیشه تشویق می‌کردند صنایع دفاعی بخوانم

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که پس از آن به کانادا رفتید، گفت: فوق‌لیسانس را کانادا گرفتم و سال 65 به ایران برگشتم. یکی از کارهایی که پدر همیشه من را تشویق می‌کردند صنایع دفاعی بود، از همین رو زمان تحصیل ایده‌هایی در این‌باره در ذهنم متبلور می‌شد. مدتی نیز در صنایع دفاع مشغول فعالیت شدم که آن زمان با شهید تهرانی‌مقدم همکار بودم. او آدم عجیب و مخلصی بود و مقام برایش مهم نبود.

اطلاعات موشکی پدر زیاد بود

هاشمی در پاسخ به این سوال که چطور ممکن است فردی با تیزهوشی آیت‌الله هاشمی اجازه بدهد فردی در سایت او چنین اظهاراتی را ارائه دهد، ادامه داد: تا اواخر دولت ابوی هیچ‌وقت ارتباطم با صنایع موشکی قطع نشد. اطلاعات موشکی پدر زیاد بود. آن جملات اشتباه تفکری بود و جمله پدر نبود. حاج‌آقا دل‌رحمی عجیبی نسبت به افراد داشتند. ما به خاطر این جمله بسیار صدمه دیدیم و همین جا از همه عذرخواهی می‌کنم.

حمله موشکی سپاه فقط به قصد زدن داعش نبود

او همچنین درباره حمله اخیر موشکی سپاه به داعش گفت: این عملیات بسیار مهم بود و ما نتیجه فعالیت‌هایمان را گرفتیم چراکه اولین حرکت ایران بود. در موشک‌های هدایت شونده نقطه زدن به این صورت بسیار سخت است. این عملیات نشان داد ایران می‌تواند از کشورهای دیگر رد شده و هدفش را در کشور ثالث که هم‌مرز با خود نیست بزند و البته این عملیات فقط به قصد زدن داعش نبود، بلکه پیام داشت.


هاشمی درباره ماجرای ازدواجش نیز خاطرنشان کرد: با نوه خاله بزرگم ازدواج کردم. ما برای عروسی‌مان هیچ مراسمی نگرفتیم اما شایعات زیادی شکل گرفت و می‌گفتند مراسم‌مان را در سوییس گرفته و مهمانان را با هواپیمای 747 به آنجا بردیم. سه پسر دارم که پسرم عماد با دختر نوه‌امام(ره) ازداوج کردند. با بچه‌ها بحث سیاسی می‌کنیم. آنها تفکرات ‌شان نزدیک به تفکرات ابوی است. در منزل بیشتر ادای کمک‌کردن را در میاورم تا اینکه کمک کنم.

دست‌کاری در مصاحبه مادر

او در پاسخ به این سوال که والده‌تان معتقد است شما از همه فرزندانش عاقل‌تر هستید، گفت: حاج‌خانم مصاحبه کرده بودند و قرار شد من مصاحبه را اصلاح کنم. من نیز در مصاحبه دست بردم و از طرف مادر نوشتم محسن از همه فرزندانم عاقلتر است و این شد شوخی بین اعضای خانواده ما.

شوخی جالب رهبر انقلاب

هاشمی همچنین در پاسخ به این سوال که گفته بودند نمی‌توانید برای برادرها و خواهرهایتان بزرگتری کنید که اگر می‌توانستید قطعا اجازه نمی‌دادید خیلی از این کارها را بکنند، گفت: بله این را گفتند. اخیرا بعد از فوت ابوی خدمت مقام معظم رهبری رسیدم و به ایشان گفتم برای من و خواهرها و برادرهایم پدری کنید. ما هم قول می‌دهیم به حرف شما گوش دهیم. رهبر انقلاب هم گفتند این‌ها حرف پدر خودشان را گوش نمی‌دهند، می‌خواهند حرف من را گوش بدهند. من هم گفتم قول می‌دهند حرف شما را گوش کنند.

وضعیت اقتصادی کشور باید تغییر کند

او در پاسخ به این سوال که نظر شما درباره اقتصاد چیست توضیح داد: معتقدم وضعیت کشور در اقتصاد باید تغییر کند و باید برای رفاه مردم آینده‌نگر باشیم تا بتوانیم توسعه‌پایدار را ایجاد کنیم و این میسر نمی‌شود مگر با هماهنگی همه نیروهای سیاسی. معتقدم همه نیروهای سیاسی فارغ از جناح‌بندی‌شان باید این موضوع را اولویت کاری خود بدانند.

موفقیت دولت یازدهم در سیاست‌خارجی

هاشمی همچنین درباره عملکرد دولت یازدهم گفت: دولت یازدهم در سیاست خارجی موفق بوده و توانسته از ابزار برجام استفاده مناسبی کند. همچنین یکی دیگر از اقدامات مناسب دولت کنترل نقدینگی و تورم بود که البته بحث‌های زیادی درباره کنترل نقدینگی مطرح است اما در بعد تورم موفقیت‌های جدی کسب کرد. اگرچه برخی معتقدند تورم را با رکود توانست مهار کند اما معتقدم رکود را باید معنی کرد. به یاد دارم دولت‌ها در دور اول‌شان همیشه با این موضوع مواجه بودند.

نظر آیت‌الله هاشمی درباره دولت‌یازدهم

او در پاسخ به این سوال که نظر آیت‌الله هاشمی درباره دولت‌یازدهم چیست اظهارکرد: ایشان همیشه می‌گفتند با توجه به هجمه‌هایی که به دولت‌یازدهم وارد می‌شود این دولت عملکرد موفقی داشته است. البته آیت‌الله هاشمی می‌خواستند در بعد اقتصاد تهاجمی‌تر باشد اما آقای روحانی محافظه‌کارانه عمل کردند. معتقدم ما باید صنعتی را بسازیم که برای صادرات باشد. سیاست ما این است که صنعت جایگزین واردات شود که این موضوع در درازمدت ما را دچار مشکل می‌کند. ما باید سیاست صنعت برای صادرات را در پیش بگیریم تا بتوانیم هم مصرف داخلی را پوشش دهیم و هم کیفیت را بالا ببریم.

دولت سعی دارد آمریکا را دور بزند

پسر ارشد آیت‌الله هاشمی در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند دولت همه تخم‌مرغ‌هایش را در سبد برجام گذاشته؛ نظر شما در این‌باره چیست گفت: متاسفانه برخی طرف‌های امضا کننده برجام بد عهدی کردند و اگر این اتفاق نیفتاده بود برجام می‌توانست مسائل پولی و بانکی را بهتر از این حل کند. البته دولت سعی دارد آمریکا را دور بزند و با استفاده از فاینانس چین، کره و اروپا این کار را انجام دهد اما در اروپا خیلی‌ها سعی دارند این اتفاق نیفتد. ما نباید قدرت صهیونیست‌ها را دست کم بگیریم.

در موضوع هسته‌ای به نقطه اوج رسیده بودیم

وی متذکر شد: ما در موضوع هسته‌ای به نقطه اوج رسیده بودیم و هر لحظه که بخواهیم می‌توانیم آن را زنده کنیم و این تحریم‌ها به ما لطمه‌ای نمی‌زند چراکه ما علم آن را داریم و هر زمان که بخواهیم می‌توانیم آن را دوباره فعال کنیم.

خرید 200 جلدی مصدق از آیت‌الله هاشمی

او همچنین درباره کتاب ترجمه «القضیه الفلسطینه» توسط آیت‌الله هاشمی و خرید 200 جلدی محمد مصدق از ایشان توضیح داد: این کتاب از طرف یکی از دوستان به دست آیت‌الله هاشمی می‌رسد و ایشان پس از مطالعه به محتوای علمی آن علاقه‌مند شدند و به این نتیجه رسیدند که اگر ترجمه شود و در اختیار سیاست‌مداران قرار بگیرد خیلی مناسب است. این کتاب نوشته‌ی اکرم زعیتر، سفیر اردن در ایران بود که ابوی آن را ترجمه و سپس با بن‌خرید کتاب توزیع کردند. یکی از این کتاب‌ها به دست آقای مصدق می‌رسد و ایشان نامه‌ای برای ابوی می‌فرستند و می‌گویند ما از این کتاب خشنود شدیم و 200 جلد خریداری و توزیع کردیم.

ارتباط سید حسن نصرالله با ابوی

عضو پنجمین شورای‌شهر تهران گفت: حاج آقا قبل از انقلاب به لبنان سفرهای زیادی داشت. سیر ارتباط سید حسن نصراله با ابوی کاملا مشخص است و ارتباطات‌شان بسیار عمیق و مثبت بود.

رهبری و آیت‌الله هاشمی از هم دلخوری نداشتند

هاشمی در پاسخ به این سوال که آیا آیت‌الله هاشمی با رهبر انقلاب به‌جز بحث‌های طلبگی، مشکلات و دلخوری داشتند، گفت: بین ایشان و پدر بحث‌های طلبگی وجود داشت اما فکر نمی‌کنم از هم دلخوری داشتند. بعد از قضیه سال 88 به نظر می‌آمد در نحوه مدیریت سیاسی کشور بحث‌هایی داشتند اما دلخوری از هم نداشتند.

مرحوم ابوی بسیار دل‌رحم بودند

او در پاسخ به این سوال که مهمترین نقد شما به آیت‌الله هاشمی چیست، خاطرنشان کرد: مرحوم ابوی بسیار دل‌رحم بودند و این نوع برخورد را خوب می‌دانستند اما من همیشه این حس را داشتم که می‌شود برخورد شدیدتری داشت.

پیغام احمدی‌نژاد به آیت‌الله هاشمی در سال 84

پسر ارشد آیت‌الله هاشمی درباره موافقت‌شان با کاندیداتوری آیت‌الله هاشمی در انتخابات سال‌های 84 و 92 گفت: خانواده هم سال 84 و هم سال 92 با کاندیداتوری ابوی مخالف بودیم. احمدی‌نژاد سال 84 در یکی از جلسات مترو پیغامی برای پدر داشتند و گفت چرا ابوی را برای انتخابات آوردید؟ من به شوخی گفتم شما به نفع ایشان کنار بروید. احمدی‌نژاد گفت سبد رای‌ من در سبد آقای هاشمی نمی‌رود و تاثیری برای ایشان ندارد و جمله‌ای گفتند که برداشت من از آن این بود که اگر پدر بخواهند احمدی‌نژاد کنار می‌روند. من هم این را به پدر منتقل کردم که آیت‌الله هاشمی گفتند؛ نه لازم نیست.

مرعشی عامل شکست پدر نبود

او در پاسخ به این سوال که به نظر شما مناظراتی که حسین مرعشی به نمایندگی از آیت‌الله داشتند باعث شکست در انتخابات سال 84 شد، گفت: نمی‌توان گفت آنها تاثیر داشت. آیت‌الله هاشمی در فضای جامعه همان مقدار که طرفدار داشت، مخالف هم داشت. بسیج شدن مخالفان در فضای انتخابات باعث عدم رای‌آوری می‌شود.

ابوی عوض نشده بود

عضو حزب کارگزاران درباره تغییر نظر آیت‌اله هاشمی و پذیرش مخالفان‌شان تصریح کرد: ابوی عوض نشده بود. دیگران بودند که سمت ایشان آمدند. 

از ابوی وصیت‌نامه مبسوط نداریم

وی همچنین ادامه داد: ما از ابوی وصیت‌نامه مبسوط نداریم. آخرین وصیت‌نامه مربوط به سال 79 است. البته دست‌نوشته‌هایی دارند که نشان می‌دهد قصد داشتند وصیت‌نامه‌ای 100 صفحه‌ای را آماده کنند که فرصت نشده بود.

به دانشگاه آزاد حق می‌دهم

هاشمی در پایان درباره حواشی این روزهای دانشگاه‌آزاد نیز گفت: دانشگاه‌آزاد همیشه از همان ابتدا برای رشته‌هایش جنگیده است و همیشه وزارت‌علوم مانع می‌شده حتی دوره ریاست‌جمهوری ابوی هم این برخوردها بوده و ما امیدواریم با درایت دانشگاه آزاد و وزارت‌علوم این مشکلات حل شود ضمن اینکه من به دانشگاه آزاد حق می‌دهم.

منبع: ایلنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۷
0
1
عقلانیت ،این است که آقای هاشمی عضو پر نفوذ شورای شهر بماند ،وشورا با هماهنگی وزات مسکن ،تمامی تراکم فروشی که قبلا انجام گرفته را با رای دیوان عالی کشور باطل اعلام کنند ،چون آنها همگی یک رانت بوده ،ودر سال نود یک ،شهرداری آنقدر تراکم فروخته که تا پایان دوره دولت دوازدهم ،تمام نمیشود که این مساله هم دولت ،وهم شورا را درگیر میکند ،هر کسی تراکم در دست دارد باید ثابت کند در رابطه با چه چیزی هست ،صدها ،وشاید هزارها پروژه تعمیر ،ومرمت کوچه ،وپیاده رو ،ولکه گیری معابر هست که قرار داد بسته شده ،اما پروژه ای در کار نبوده ،وپول را ،که همان تراکم است شهرداری گرفته ،وخرج اعتینا کرده ،بیشترین قرار داد های صد میلیونی ،با افراد حتی بیسواد ،در مناطق محروم ،وپر تراکم جمعیتی که اکثرا در جنوب شهر ،ومنطقه ۲۲ اتفاق افتاده ،برای خلاصی از معضل تراکم ،میشود آنرا با حکم دیوان عالی باطل ،ودارندهٔ آنرا ،مجرم اعلام کرد ،ودیگر اینکه شورا باید از بار مالی بر روی دوش مردم تهران به کاهد ،وپروژه های تهران را همانند سایر پروژها ملی ،واز بوجه عمرانی دولت ایتفاده کند ،وعوارض ،وآیدات شهرداری صرف خدمات ،وبهینه سازی شهر شود ،اکنون وزارت نیرو ،آنقدر بهای آب را بصورتهای مختلف افزایش داده که بیش از نیمی از فضای سبز منازل از بین رفته ،والباقی هم بزودی خشک خواهد شد ،که این بزرگترین ضرر به کلان شهر تهران است که می بایست سی درصد مساحت عرصه ،فضای سبز باشد ،اما با این کار وزارت نیرو ،نود درصد باغچه های حیاتها ،ومجتمعها خشکیده ،ریس شورا وشهردار تهران باید بعنوان متولی شهری که یک پنج جمعیت کشور در آن است در هیات دولت شرکت کند ،وبرای شهر تهران نقشهٔ طرح تفضلی ،وطرح هادی تهیه ،وتعریف شود ،،، ؟ فقط کار اجرایی ،وفرهنگی مختص شهرداری ،وشورای شهر است ،سیاست را بگذارید برای احزاب ،ودولتیها ،،،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۷
0
3
ان شاءالله خدای متعال رحمت کند آیت الله بزرگوار آقای هاشمی رفسنجانی را. الهی آمین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۷
0
5
مهندس محسن هاشمی هم متولد تهرونه هم درسی که خونده یعنی مهندسی مکانیک ارتباط تنگاتنگی با شهرداری و شهرسازی داره پس در دوره پیشین تعیین شهردار گزینه فوق العاده ای برای شهرداری تهران بودند ولی امان از آن تک رای مجهول راستگو...
یک شهرروند کرمانشاهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۷
0
0
درود بر خاندان هاشمی؛ بهتر بود در کنار منوریل تحمیلی قم از منوریل تحمیلی کرمانشاه هم یاد می کردید جناب هاشمی بزرگوار که چگوننه از سال 87 تا الان با قطع درختان چند صد ساله بلوار زیبای تاق بستان و شهید بهشتی ستون های سیمانی کاشته اند و آیینه دق مردم شده
آشناي 110
|
Denmark
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۷
0
0
خداوند رحمت كند مرحوم هاشمي را
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۷
0
0
همان دزدی ها و عیاشی های خانواده تان را جمع کنید
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۷:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
0
0
روح پدرش شاد واقعا که عجب آقازاده ی آرام نرمال روشن ومهمتر از همه هم انسان و هم متخصص هستند ان شاءالله با حضور بیشترش شاهد آبادانی بیشتر باشیم رشد صنعت مترو مدیون این خاندان پرتلاش و فهمیده س
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین