کد خبر: ۴۶۴۰۳۰
تاریخ انتشار : ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۱
یک روز بعد از آزادی با وثیقه، دوباره احضاریه جدیدی از سوی مأموران دادستانی به او ابلاغ شده است.
آفتاب‌‌نیوز :
یک روز بعد از آزادی با وثیقه، دوباره احضاریه جدیدی از سوی مأموران دادستانی به او ابلاغ شده است.
 
به گزارش شرق، حمید بقایی معاون اجرائی محمود احمدی‌نژاد که به گفته مقام قضائی به اتهام مالی بازداشت شده بود، چهارشنبه آزاد شد اما همان روز آزادی، در میان هواداران و خیل به‌پیشوازآمدگانش حرف‌هایی زد و انتقادهای عجیب و تندی از قوه ‌قضائیه و سخنگوی آن کرد.
 
فردای همان روز بود که عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران، صحبت‌های آقای بقایی را «کذب» خواند و گفت که او بر همین مبنا با اتهامات جدید دوباره مورد تعقیب قرار می‌گیرد. بقایی که تا چهارشنبه هفته گذشته بیمارستان بود، طبق اخبار منتشرشده دیروز دوباره در بیمارستان بستری شده است.
 
بقایی روز چهارشنبه گفته بود: «کاری نکردم که زندان بروم. در انتخابات شرکت کردم و نام فرد دیگری را نوشتم. می‌دانیم که...»
 
حمید بقایی، گفته‌های سخنگوی قوه قضائیه، مبنی بر اینکه او خود نپذیرفته است به سلول عمومی منتقل شود را «دروغ» خوانده». غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، گفته بود که قاضی دستور انتقال حمید بقایی به بند عمومی را داده اما او گفته که «در این سوئیت خیلی راحتم و در اینجا بمانم برایم بهتر است».
 
بقایی همچنین در بخش دیگری از سخنانش ادعا کرده بود بیژن قاسم‌زاده، بازپرس پرونده، به او گفته که حسین فریدون، برادر حسن روحانی، از مدیرعامل سابق بانک ملت «۶۰‌ میلیارد تومان پول گرفته تا او به این سمت منصوب شود».
 
حمید بقایی همچنین درباره وضعیت زندان‌ها مدعی شده است که: «شخصی در سلول ما ۱۳ ماه بدون بازجویی زندانی بود و به او اجازه تلفن‌زدن هم نمی‌دادند».
 
دادستان تهران اظهارات حمید بقایی درباره زندانی‌بودن در سلول انفرادی، پرونده برادر حسن روحانی و بازداشت ۱۳‌ماهه یک زندانی بدون بازجویی را تکذیب کرده و گفته است ادعای بقایی مبنی بر زندانی‌بودن در سلول انفرادی، در بند ۲۰۹ زندان اوین، وابسته به وزارت اطلاعات، با توجه به نامه این وزارتخانه به دادستانی تهران «کذب است».
 
به گزارش خبرگزاری ایرنا، عباس جعفری‌دولت‌آبادی پنجشنبه پنجم مرداد اعلام کرد بیژن قاسم‌زاده، بازپرس پرونده حمید بقایی، سخنان مطرح‌شده از سوی آقای بقایی به ‌نقل از او، درباره حسین فریدون را هم تکذیب کرده است.  
 
چهارم مرداد، خبر آزادی بقایی از سوی خبرگزاری فارس منتشر شد. خبرگزاری فارس در گزارش خود اعلام کرد که وثیقه‌ای که از سوی شعبه رسیدگی‌کننده به اتهامات پرونده بقایی تعیین شده بود، پرداخت شده است. ابتدا اعلام شده بود که مبلغ وثیقه ۵۰ میلیارد تومان است اما وب‌سایت «بهار»، نزدیک به محمود احمدی‌نژاد در خبر آزادی بقایی نوشت وثیقه ۲۰ میلیارد تومانی را «هواداران مردمی دکتر احمدی‌نژاد» تأمین کرده‌اند.
 
بقایی که روز ۱۸ تیر از سوی بازپرس دادسرای رسیدگی به اتهام‌های مالی احضار شده بود به دلیل تأمین‌نشدن وثیقه 50 میلیارد تومانی در بازداشت به سر می‌برد. چهار روز از بازداشت بقایی گذشته بود که علی‌اکبر جوانفکر در مطلبی که در کانال خود نوشت، از اعتصاب غذای بقایی سخن گفته بود. او یک بار دیگر در تاریخ سی‌ام تیر، نسبت به ادامه اعتصاب غذای بقایی ابراز نگرانی کرده و مسئولیت هر اتفاقی را متوجه مقامات دانسته بود.
 
بعد از آن بود که سایت دولت بهار مدعی شد اعتصاب غذای بقایی به مرحله خطرناکی رسیده است. بقایی در نهایت سه‌شنبه‌شب گذشته به بیمارستان بقیة‌الله منتقل شد. سه‌شنبه‌شب محمود احمدی‌نژاد و علی‌اکبر جوانفکر در بیمارستان حاضر شدند تا با بقایی ملاقات کنند، اما مأموران مانع از انجام این ملاقات شدند.  
 
احمدی‌نژاد همان شب در حیاط بیمارستان در گفت‌وگویی با خبرنگار سایت دولت بهار با کنایه گفت: «امکان ملاقات که نشد، تماس تلفنی که نشد، گواهی سلامت هم که نشد، اینجا که می‌توانیم در حیاط بمانیم تا صبح!». بااین‌حال انتظار محمود احمدی‌نژاد و هوادارانش زیاد به طول نینجامید و او روز گذشته آزاد شد.  
 
واکنش‌ها به بقایی 
به گزارش میزان محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در واکنش به اظهارات حمید بقایی درباره قوه قضائیه گفته است: «خب اینکه کسی مثل بقایی اتهامی متوجهش باشد، طبیعتا براساس همین قوانین موجود در آیین دادرسی و براساس نوع اتهام می‌آیند و قراری برایشان صادر می‌کنند که این قرار هم باید متناسب با آن جرم باشد و وقتی نتواند این را تودیع کند در بازداشت به سر می‌برد تا تعیین‌تکلیف شود. این نوع صحبت‌ها که در بین مردم بیان می‌شود و ایجاد تشویش می‌کند و کارکرد عدالت‌محورانه قوه قضائیه را سیاسی جلوه می‌دهد، ظلم به قوه قضائیه است. بقایی هم باید متوجه باشد که فقط باید پاسخ‌گوی اتهاماتش باشد وگرنه مردم نوعا در جریان مسائل نیستند و این نوع صحبت‌کردن‌ها مصداق تشویش اذهان عمومی و تهمت‌زدن است و طبیعتا باید پاسخ‌گو باشد».
 
محمود احمدی‌نژاد هفته گذشته برای ملاقات با بقایی که به علت اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شده بود، به بیمارستان بقیة‌الله رفته بود که از ورود او ممانعت شد. بقایی بعد از آزادی از زندان مدعی شده بود که رئیس بیمارستان بابت این ممانعت عذر خواسته است اما به گزارش فارس رئیس بیمارستان بقیة‌الله در واکنش به سخنان بقایی گفته است: «همراه یکی از استادان به دیدار حمید بقایی برای بررسی روند درمانی وی رفتیم، ملاقات ما دو، سه دقیقه بیشتر طول نکشید و صحبتی جز روند درمان صورت نگرفت».
 
تقی‌پور رئیس بیمارستان بقیة‌الله گفت: در فضای مجازی صحبت‌هایی از طرف آقای بقایی مبنی بر اینکه بنده از طرف تمام پرسنل از اینکه از ملاقات احمدی‌نژاد با وی جلوگیری کرده عذرخواهی کرده‌ایم، منتشر شده و بنده این صحبت‌ها را تکذیب می‌کنم. بنده همراه یکی از استادان که جراح عمومی هستند به دیدن حمید بقایی رفتیم تا روند درمانی وی را جویا شویم.
 
وی ادامه داد: حمید بقایی دو روز در بیمارستان ما بستری بود و بنده تنها دو، سه دقیقه برای بررسی درمانی وی در اتاق حاضر شدم. اسمی از احمدی‌نژاد و قوه ‌قضائیه برده نشد».
 
او افزود: در این ملاقات دکتر خاتمی جراح عمومی و دو نیرو از قوه قضائیه حضور داشتند که می‌توانند صحت گفته‌های بنده را تأیید کنند. در این ملاقات، حمید بقایی خواست وارد حواشی شود، اما بنده گفتم به‌جز مسائل درمانی، مسئله دیگری را مطرح نکن و هنوز صحبت‌های بقایی شروع نشده، تمام شد.
 
تقی‌پور گفت: وقتی که در اتاق بقایی برای بررسی روند درمانی حاضر شدم، وی از درد شکم گله‌مند بود و گفت که دو هفته است که غذا نمی‌خورد و بنده نیز به وی گفتم که سونوگرافی و آزمایش‌هاي قلب همه طبیعی است و هیچ مشکلی را نشان نمی‌دهد.
 
او در پایان گفت: اگر در جریان روند درمانی برای بیماری مشکلی پیش‌ آید، ما عذرخواهی می‌کنیم، اما در ملاقات با حمید بقایی مطلقا عذرخواهی صورت نگرفت، زیرا در روند درمان مشکلی نبوده و حرف دیگری نیز زده نشد.  
 
 محمدعلی ابطحی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری اسبق، هم در واکنش به سخنان بقایی گفته است: «چقدر بی‌جنبه‌اند. آقای بقایی چند روز رفته زندان. سپس می‌گوید بروید زندان‌ها را ببینید. انگار کهریزک در عهد دقیانوس بوده و مرتضوی هم رفیق بطلمیوس! که نشده در آن دوران به زندان‌ها سر بزنند».
 
واکنش وکیل بقایی 
علی‌اصغر حسینی، وکیل مشایی و بقایی، به سایت دولت بهار گفته است: «پیرو اظهارات دادستان محترم تهران مبنی‌بر تکذیب صحبت‌های شب قبل آقای بقایی و اعلام شکایت و تشکیل پرونده جدید علیه ایشان، در غروب روز پنجشنبه مورخ پنجم مردادماه نودوشش، احضاریه مربوط به این شکایت توسط مأمورین دادستانی به موکل این‌جانب ابلاغ گردید و احتمالا رکورد سریع‌ترین تشکیل پرونده و تعقیب قضائی تاریخ کشورمان شکسته شد؛ چراکه در یک روز پنجشنبه که دادسراها و دادگاه‌های تهران تعطیل هستند، ظرف چند ساعت بعد از اظهارات آقای بقایی، شکایتی علیه ایشان تنظیم و ثبت شده، این شکایت به شعبه بازپرسی ارجاع گردیده، بازپرس مربوطه پرونده را مطالعه و تحقیقات لازم را انجام داده، برای موکلم احضاریه صادر نموده و ظرف چند ساعت این احضاریه به آدرس منزل آقای بقایی ابلاغ شده است».
 
او گفته است: «این در حالی‌است که رسیدگی به پرونده آقای بقایی هنوز تمام نشده و پرونده در مرحله اخذ آخرین دفاعیات متهم قرار دارد. از دادستان محترم تهران سؤال می‌کنیم درحالی‌که هنوز دفاعیات آقای بقایی اخذ نشده و بازپرس پرونده درخصوص رد اتهامات یا واردبودن آنها تصمیم نگرفته و از موکل این‌جانب خواسته شده دفاعیات خود را تا روز دوشنبه هفته آینده به شعبه ارائه دهد، شما چطور با قاطعیت از صدور کیفرخواست علیه آقای بقایی در هفته آینده صحبت می‌کنید؟»
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین