کد خبر: ۴۶۶۱۰۵
تاریخ انتشار : ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۸
یک دکترای اقتصاد گفت: تغییر واحد پول کشور تأثیری بر اقتصاد ندارد.
آفتاب‌‌نیوز : دکتر مسعود سعادت‌مهر در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: تبدیل کردن ریال به تومان(حذف یک صفر از پول ملی) اگرچه در کوتاه‌مدت ممکن است برای مردم سردرگمی‌هایی را ایجاد کند اما بر متغیرهای حقیقی اقتصاد مانند رشد اقتصاد، تولید، اشتغال و بیکاری هیچ تأثیری ندارد.

وی اضافه کرد: به عبارتی تبدیل ریال به تومان فقط محاسبات اضافی را کاهش داده و شاید به لحاظ حسابداری کارها را راحت‌تر کند اما روی رشد اقتصادی تغییری ندارد.

 سعادت‌مهر  ادامه داد: از طرفی دیگر برای تبدیل واحد پول ملی باید اسکناس و سکه‌های جدید با واحد تومان چاپ شود که این کار هزینه‌هایی را دربر خواهد داشت.

 این دکترای اقتصاد خاطرنشان کرد: تغییر واحد پول به ریال از  لحاظ بُعد روانی دارای اهمیت است چراکه در مقابل با ارزهای خارجی اگر یک دلار 35 هزار ریال باشد، با تغییر واحد پول ملی 3500 تومان می‌شود. تغییر واحد پول به ریال بر ارزش پول به لحاظ واقعی هیچ تأثیری ندارد. این کار به لحاظ اقتصادی توجیهی ندارد و لزومی ندارد که این کار بخواهد انجام شود.

سعادت‌مهر عنوان کرد: در برخی کشورها سه صفر یا چهر صفر از پول ملی را حذف می‌کنند و یک واحد پول جدید تعریف می‌شود که در این صورت تأثیر آن بر اقتصاد بالاست. تاثیر تغییر ریال به تومان بر زندگی مردم و اقتصاد کوتاه‌مدت است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین