کد خبر: ۴۶۷۸۸۰
تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵
با حمایت و همکاری بانک کشاورزی و شرکت بورس کالا، صندوق کالای پسته ظرف ۲هفته آینده در بورس‌کالا تشکیل و اوراق گواهی سپرده پسته در بورس‌کالا فعال خواهد شد.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش روابط عمومی بانک کشاورزی، بورس‌كالاي ايران درنظر دارد با استفاده از ظرفیت های بانک کشاورزی زمينه عرضه پسته را در رينگ صادراتي فراهم كند و براي اين منظور بازار پسته بورس‌كالا در فصل برداشت اين محصول يعني شهريور و مهر به سرعت توسعه یافته و شرايط براي عرضه اوراق گواهي سپرده كالاي پسته فراهم مي‌شود.

بر اساس این گزارش، به همین منظور مقرر است استاندارد گونه‌هاي مختلف پسته تدوین و به بورس‌كالا اعلام شود تا شرايط عرضه و معامله اين محصول در بورس‌كالا فراهم آید.

شایان ذکر است ظرف هفته جاري نشست مشترك نمايندگان استان كرمان، بانك كشاورزي و صندوق توسعه ملي با محوريت اصلاح ساختار بازار محصول پسته برگزار خواهد شد و به زودی بانك كشاورزي اعتبار خريد پسته از تابلوي بورس‌كالا را تأمين می کند. علاوه بر اين ، بانك كشاورزي تسهيلات لازم را براي پذيرش انبارها و اوراق گواهي سپرده كالايي در بورس‌كالاي ايران ارائه خواهد داد.

   این گزارش می افزاید محمدرضا پورابراهيمي، رئيس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با اعلام این که اين صندوق كالايي جديد با همكاري كارگزاري بانك كشاورزي تاسيس خواهد شد، به تسهيل فرايند تأمين مالي توليد‌كنندگان پسته از مسير بورس‌كالا اشاره کرد و افزود:

بايد ورود و عرضه محصول در بورس‌كالا به‌عنوان شرط اعطاي تسهيلات به كشاورزان از محل منابع بانك كشاورزي يا صندوق توسعه ملي تعيين شود. وی با اشاره به مشوق‌هايي كه مجلس براي عرضه‌كنندگان محصولات در بورس‌كالا درنظر گرفته، تأكيد كرد: در قانون بودجه سال آينده، يك سري مشوق‌هاي مالياتي را براي خريداران و عرضه‌كنندگان محصول از بورس‌كالا درنظر خواهيم گرفت. در كنار آن تسهيل فرايند دريافت اوراق گواهي سپرده كالايي را به‌عنوان ضمانت دريافت تسهيلات هم مدنظر خواهيم داشت.

رئيس كميسيون اقتصادي مجلس بر اجراي كار مطالعاتي به‌منظور تدوين استراتژي فعاليت در حوزه صادرات پسته را مورد تأكيد قرار داد و اعلام كرد: بسياري از مشكلات حوزه صادرات با ايجاد بازار پسته در بورس‌كالاي ايران حل خواهد شد.نماينده مردم كرمان در مجلس گفت: اقدامات لازم براي تاسيس بورس پسته در استان كرمان انجام شده است و امسال براي نخستين بار در فصل برداشت محصول، پسته در بورس‌كالا عرضه مي‌شود.

وی با بيان اينكه عزم و اراده لازم براي ساماندهي بازار پسته در استان كرمان شكل گرفته است، تأكيد كرد: در ساختار جديد با تاسيس بورس پسته به‌دنبال حل مشكلات موجود در حوزه صادرات پسته هستيم. پور ابراهیمی افزود: نبود كيفيت و استاندارد مشخص ازجمله مشكلات موجود بر سر راه صادرات پسته بوده است، اما مشكلاتي از اين دست در قالب ساختار بورس قابل رفع است.

وي تصریح کرد: در بورس‌كالا معاملات به‌صورت شفاف انجام مي‌شوند و تجميع منابع مالي يكي از كاركردهاي بورس است و يكي از ضعف‌هاي ما در حوزه صادرات اين است كه محصولات كشاورزي را به‌صورت خرد در بازار جهاني عرضه مي‌كنيم اما با تاسيس بورس پسته اين مشكل برطرف مي‌شود. پورابراهيمي ادامه داد: ظرفيت بسيار مهمي براي ايجاد تحول در ساختار توليد، تجارت و صادرات پسته وجود دارد و بايد از اين ظرفيت‌ها استفاده كنيم.

بر اساس این گزارش،حامد سلطاني‌نژاد، مديرعامل بورس‌كالاي ايران اعلام كرد: ارزش معاملات بورس‌كالاي ايران در سال گذشته معادل 6.5درصد از كل توليد ناخالص داخلي ايران بوده است. سلطاني‌نژاد با تأكيد بر اينكه بورس‌كالا به‌دنبال حذف هيچ‌كس نيست، تأكيد كرد: با ورود پسته به بورس‌كالا، فعالان بازار اين محصول مي‌توانند از مزاياي متعددي ازجمله قيمت عادلانه بهره‌مند شوند و بازار مستمري براي اين محصول ايجاد شود.

به گفته وی  بورس‌كالابه كشف منصفانه قيمت كالاهاي صادراتي كمك و از وارد شدن ضرر به توليدكنندگان جلوگيري مي‌كند.سلطانی نژاد با بيان اين كه در بورس‌كالا، محصولات به 2روش فيزيكي و اوراق گواهي سپرده عرضه مي‌شوند، افزود: سرمايه‌گذاران در بازار گواهي سپرده بورس‌كالا، از معافيت مالياتي برخوردارند.

وی با بيان اينكه پسته با هر دو روش فيزيكي و اوراق گواهي سپرده در بورس‌كالا عرضه مي‌شود، گفت: با عرضه پسته در قالب اوراق گواهي سپرده كالايي، از گردش بي‌رويه محصول در بازار كاسته مي‌شود و ريسك معاملات كاهش مي‌يابد. ضمن اين كه اوراق گواهي سپرده كالايي مي‌تواند به‌عنوان ضمانت اخذ تسهيلات از بانك‌ها ارائه شود.وی تأكيد كرد: معاملات بلندمدت در قالب ابزارهاي مالي هدف بلندمدت بورس‌كالاست.

سلطانی نژاد تأكيد كرد: ايران مي‌تواند با بهره‌گيري از ابزارهاي مالي بورس‌كالا در بازارهاي جهاني بار ديگر به مرجع قيمت‌گذاري بازار پسته دنيا تبديل شود. ضمن اينكه اين ابزار به سرمايه‌گذاران كمك مي‌كند تا قيمت پسته ايران را در بلندمدت مديريت كنند. او اعلام كرد: البته رسيدن به جايگاه تعيين‌كننده قيمت پسته در بازارهاي خارجي به‌وجود يك بازار منسجم و آينده‌نگر و داراي ابزارهاي مالي مطلوب نياز دارد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین