کد خبر: ۴۶۸۱۹۶
تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۳
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: امیدوار هستم که گفتن مسائل کشور برای مردم و به ویژه نخبگان جامعه فرصت همدلی و همراهی بیشتری میان دولت و مردم ایجاد کند.
آفتاب‌‌نیوز :
اسحاق جهانگیری ظهر امروز در جلسه تکریم و معارفه رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با اشاره به برگزاری جلسات مختلف در مجلس شورای اسلامی با حضور وزرای پیشنهادی دولت و بیان برنامه‌های وزرا در کمیسیون‌های اختصاصی اظهار کرد: در حال حاضر فرصت مناسبی در مجلس ایجاد شده که وزرای پیشنهادی به کمک رسانه‌ها فرصت ارائه برنامه و طرح مسائل کشور را پیدا کرده‌اند. در همین زمینه امیدوار هستم که گفتن مسائل کشور برای مردم و به ویژه نخبگان جامعه فرصت همدلی و همراهی بیشتری میان دولت و مردم ایجاد کند.

وی با بیان اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم بزرگترین و مهمترین سرمایه در اختیار رئیس‌جمهوری، اعتماد بسیار گسترده ای است که وجود دارد، خاطر نشان کرد: دولت قدر این سرمایه بزرگ اجتماعی را می داند و همه تلاش خود را می‌کند که به مطالبات و خواست های مردم جامع عمل بپوشاند.

معاون اول رئیس‌جمهور با تقدیر از معصومه ابتکار رئیس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست  گفت: خانم ابتکار از مدیران برجسته و شجاع و مجرب کشور است که حتی در عرصه بین‌المللی نیز نشان داده در عرصه محیط زیست مدیری توانمند است.

جهانگیری ادامه داد: خانم ابتکار علاوه بر اینکه توانسته در عرصه دانشگاهی به عنوان فردی که مسئولیت اجرایی نیز دارد، چهره خوب از خود ایجاد کند، توانسته به عنوان یک زن مسلمان و توانمند که در حوزه مسئولیت خود به خوبی بدرخشید و بحث محیط زیست را به موضوع اصلی کشور تبدیل کند.

وی خاطر نشان کرد: خانواده ابتکار همواره در محیط زیست ایران نام ماندگاری دارند و امیدوارم نام آقا و خانم ابتکار همواره در محیط زیست باشد.

جهانگیری با اشاره به انتصاب ابتکار به عنوان معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت:‌حضور ابتکار در دولت و در سمت جدید علاوه بر کمک به زنان و خانواده‌ها به عنوان کمک به بخش محیط زیستی کشور نیز محسوب می‌شود.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به انتصاب عیسی کلانتری به عنوان رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست گفت:‌ آقای کلانتری شخصیت علمی ارزشمند و از مدیران با سابقه جمهوری اسلامی ایران است که در حوزه مدیریت کلان از تجربیات ارزشمندی برخوردار است. بخش وسیعی از مسئولیتی که ایشان در دوران وزارت کشاورزی بر عهده داشته اند نیز عمدتا با مسائلی سرو کار داشته که امروز موضوعات اصلی بخش محیط زیست محسوب می‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به نامگذاری دولت یازدهم ازسوی رئیس‌جمهوری به عنوان دولت محیط زیستی در ابتدای این دولت خاطر نشان کرد: به علت آنکه در آغاز کار دولت یازدهم با مسائل پیچیده محیط زیستی در کلان شهرها از جمله تهران با مشکلات مختلف زیست محیطی مواجه بودیم به همین دلیل در دولت فکر شد که باید در مسائل محیط زیستی به طور جدی عمل شود. در نتیجه آقای رئیس‌جمهور دولت را دولت محیط زیست معرفی کرد اولین مصوبه دولت یازدهم نیز با موضوع احیای دریاچه ارومیه به تصویب رسید.

وی با اشاره به اقدامات عیسی کلانتری در زمینه احیای دریاچه محیط زیست گفت : همت آقای کلانتری و دوستانش در زمینه دریاچه ارومیه دولت را سرافراز کرد و دغدغه های بزرگ ملت ایران را در این زمینه برطرف کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه مسائل محیط زیستی از پیچیدگی های بسیاری برخوردار است و نیز ذی نفعان بسیاری دارد، افزود: مسئله محیط زیست موضوع فانتزی نیست بلکه مسئله جدی  و عاجل برای کشور محسوب می‌شود و چنانچه که بخواهیم به امروز و آینده کشور فکر کنیم نمی توانیم نسبت به محیط زیست کم توجه باشیم.

جهانگیری با بیان اینکه حتما باید دقت کنیم که تهدیدات جدی پیش روی ما وجود دارد، اظهار کرد: در عین حال باید آگاه باشیم که فقط تهدید پیش روی ما نیست بلکه فرصت‌هایی هم وجود دارد.

به گزارش ایسنا اسحاق جهانگیری در ادامه صحبت‌های خود در جلسه تکریم و معارفه رئیس سازمان محیط زیست که نخستین سخنرانی او در دولت دوازدهم محسوب می‌شد با تاکید بر گستردگی مسائل زیست محیطی در دنیا گفت:‌ مسائل زیست محیطی همواره مسئله جدی هم در سطح منطقه و جهانی و هم در سطح ملی بوده است و این گونه نیست که چنانچه در نقطه ای از دنیا به مسائل زیست محیطی آسیبی وارد شود،‌سایر نقاط از این آسیب مصون بماند.

معاون اول رئیس‌جمهور با انتقاد از اقدام رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا مبنی بر خروج از معاهده زیست محیطی پاریس اظهار کرد: کاری که رئیس‌جمهور آمریکا کرد و خودرا از توافق پاریس کنار کشید، موجب ایجاد بی آبرویی و بی اعتباری برای او شد.

وی همچنین با بیان اینکه ایران تا صنعتی شدن فاصله بسیاری دارد، اظهار کرد: ما کشوری در حال توسعه هستیم و نمی توانیم نسبت به توسعه و چالش های پیش رو متفاوت باشیم. ما مکررا گفته ایم که به دنبال توسعه پایدار و متوازن هستیم و توسعه ای را نمی خواهیم که فردای ایران را از بین ببرد.

جهانگیری افزود:‌ ما می خواهیم ایران را توسعه دهیم و جنگل ها و محیط زیست خود را نیز حفظ کنیم. در همین راستا باید راهکاری بیابیم تا هم کشور توسعه یابد و هم به مسائل محیط زیستی توجه شود. این وظیفه برعهده مدیران کشور است که توسعه ای همه جانبه در کشور مستقر نماید.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر لزوم تقویت ارتباط سازمان محیط زیست با بخش های دیگر کشور گفت:‌ باید تصویری واقعی از محیط زیست کشور برای مردم ترسیم شود و آن‌ها در جریان مسائل محیط زیستی قرار بگیرند. محیط زیست، دولت و بخش خصوصی نمی شناسد بلکه موضوعی عمومی است.

وی خشکسالی، آلودگی هوای کلان شهرها، ریزگردها و گرد و غبار را از جمله چالش‌های پیش روی کشور در حوزه محیط زیست عنوان و تاکید کرد: باید به کمک یکدیگر دست به کار شویم تا بتوانیم برای مسائل اصلی کشور چاره اندیشی کنیم.  

جهانگیری با اشاره به نتایج حاصل از یک نظرسنجی مردمی که اخیرا انجام شده است، اظهار کرد: از مردم در یک نظرسنجی خواسته شده بود که ده اولویت کشور را تعیین کند و حائز اهمیت است که به جز مسائل هسته‌ای و بیکاری و انتخابات پیش رو، از ده اولویت عنوان شده از سوی مردم چهار موضوع محیط زیستی وجود داشت.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار کرد: امیدواریم دولت دوازدهم با عزم جدی‌تر و با تکمیل پروژه‌هایی که در دولت یازدهم آغاز به کار کرده‌اند بتواند در زمینه مسائل مختلف به ویژه مسائل محیط زیستی خدمت ارزنده‌ای از خود به جای بگذارد.

وی در پایان برای عیسی کلانتری و معصومه ابتکار آرزوی موفقیت کرد و گفت:‌ امیدوارم آقای دکتر کلانتری بتواند در پایان دولت دوازدهم کارنامه خوب و درخشانی از عملکرد خود ارائه دهد. همچنین امیدوارم که خانم ابتکار نیز در بخش زنان وخانواده کارنامه‌ای درخشان از خود به جای بگذارد.

به گزارش ایسنا در این مراسم اسحاق جهانگیری با اهدای لوح تقدیری به معصومه ابتکار خدمات او در سازمان محیط زیست را تکریم کرد و حکم انتصاب عیسی کلانتری به عنوان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که به امضای رئیس‌جمهوری رسیده بود را به او تقدیم کرد.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین