کد خبر: ۴۶۸۷۷۴
تاریخ انتشار : ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۹
کردها و اهل سنت ایران، در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری «سنگِ تمام گذاشته» و با رأی ۷۳ درصدی خود، بیشینه توان و یارای مشارکت مدنی خویش را در حمایت از اصلاحات، تحول و اعتدال نشان داده و عملیاتی نمودند و جنابعالی نیز در ایام تبلیغات انتخاباتی به جدّ عهد نمودید که از اقوام و مذاهب مختلف ایرانی در بخشهای مختلف ترکیب کابینه و دولت استفاده نمایید و متخصصان و نخبگان کرد و اهل سنت را قدر داده و بر صدر نشانید.
آفتاب‌‌نیوز :
جمعی از فعالان سیاسی و مدنی کرد اهل سنت در نامه ای سرگشاده خطاب به رییس جمهوری او را به تحقق شعار «ایران برای همه ایرانیان» دعوت کردند.

به گزارش آفتاب‌نیوز به نقل از جماران؛ در ادامه متن این نامه را می خوانید:

باسمه تعالی
«و خداوند احوال هیچ قومی را دگرگون نسازد، مگر آنکه «خوددگرگونی» در آنان حاصل شود»
 
جناب آقای دکتر حسن روحانی
مقام محترم ریاست جمهوری
با سلام و ادب و احترام
 
 نظم مستقر «جمهوری اسلامی» با اتکا بر دو مؤلفه «جمهوریّت» و «اسلامیّت»، پروسه «مردمسالاری دینی» را تبدیل به پروژه ای در حال پیشرفت روزافزون و نمادی برای حکومت داری در منطقه و جهان نموده و ادامه این روند در گروی «شهروند پنداری» همه ایرانیان فارغ از رنگ و نژاد و مذهب و قبیله است.
 
همانگونه که مستحضرید، کردها و اهل سنت ایران، در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری  «سنگِ تمام گذاشته» و با رأی ۷۳ درصدی خود، بیشینه توان و یارای مشارکت مدنی خویش را در حمایت از اصلاحات، تحول و اعتدال نشان داده و عملیاتی نمودند و جنابعالی نیز در ایام تبلیغات انتخاباتی به جدّ عهد نمودید که از اقوام و مذاهب مختلف ایرانی در بخشهای مختلف ترکیب کابینه و دولت استفاده نمایید و متخصصان و نخبگان کرد و اهل سنت را قدر داده و بر صدر نشانید.
 
حال که از لیست افراد کابینه رونمایی شده و عدم حضور کردها و اهل سنت در آن جمع، آشکارا گردیده، ضمن گلایه جدی از این موضوع، با در نظر گرفتن محدودیت های آن مقام محترم و وضعیت کشور، این مسأله را پذیرا شده امّا چند موردی را به عرض جنابعالی می رسانیم. ما امضاءکنندگان این مکتوب، به جدّ خواستار تغییرات اساسی و بنیادین در نگرش ساختار قدرت نسبت به کردها و اهل سنت ایرانی بوده و خواهان نگاه شهروندیِ برابر به آنها همچون سایر ایرانیان و برداشتن نگاه صرفاً امنیتی به مناطق کرد و اهل سنت نشین ایران هستیم.
 
رأی بالای مردمان ما، به جنابعالی رأی به تغییر و تحول بوده است و این رأی بالا، خنثی نبوده و حاوی پیامهای پنهان و آشکار بسیاری ست. این رأی، رأی به تغییرات اساسی مدیریتی - در وجه کلان و خُرد - در این مناطق و نیز پاسداشت همه جانبه فرهنگ و هویت قومیتی و مذهبی در این بخش ها از ایران اسلامی ست. این سونامی رأی کردها و اهل سنّت به دکتر حسن روحانی، رأی به استفاده از نخبگان و متخصصان شایسته و بایسته کرد -- شیعه و سنی -- و اهل سنتِ سالم، اصلاح طلب، تحول خواه و متعهد به عنوان معاونت های وزرا در تمامی وزارت خانه ها -- حساس و غیر حساس --، سفرا، استانداران، فرمانداران، رؤسای ادارات و دانشگاهها و خلاصه مدیریت های حوزه های گوناگون بومی و کشوری ست. ما خواستار نگاهی از گونه «تبعیض مثبت» به این مناطق و ایجاد زیرساخت های اساسی برای جهش های اقتصادی و عمرانی در زمینه های گوناگون هستیم.
 
کوته نکته پایانی آنکه، کردها و اهل سنت با آنکه همیشه پایگاه رأی ثابتی برای اصلاح طلبان و اعتدالیون بوده اند، امّا عقد اخوت همیشگی با آنان نبسته و در صورت عدم عملیاتی شدن وعده ها، در انتخابات دیگر نامهربانی ها و نامردمی ها را جبران خواهند کرد و صد البته از خداوندگار متعال می خواهیم که اینگونه نشود. موفقیت و سربلندی جنابعالی در تحقّق شعار، «ایران برای همه ایرانیان و همه ایرانیان برای ایران»، آرزوی قلبی همه کردها و اهل سنت ایران است.
 
والسلام علیکم و رحمة الله
بیست و پنجم مردادماه نود و شش
 
۱ » دکتر جلال جلالی زاده
۲دکترعبدالله رمضان زاده
۳محمدآزاد جلالی زاده
۴دکتر جمال مشتاق
۵دکتر عثمان عزیزی
۶ دکترفرزاد حاجی میرزایی
۷ دکتر خالد توکلی
۸دکتر سیدهاشم هدایتی
۹ دکتر جلیل امیدی
۱۰دکتر امیر فرامرزی
۱۱دکتر شعبان سپهر
۱۲ سید معروف صمدی
۱۳ مهندس مرتضی زرین گل
۱۴سید مسعود حسینی
۱۵ مختار زارعی
۱۶ دکتر هادی نقدی
۱۷ مهندس بهزاد قوامی
۱۸علی پرتوی
۱۹ امین شعبانی
۲۰فخرالدین حیدری
۲۱عبدالله سهرابی
۲۲هادی ادب
۲۳ همایون جنتی
۲۴امید کریمیان
۲۵ کورش قادری
۲۶ دکتر محمد علی مقنیان
۲۷ رمضان یوسفی
۲۸ دکتر مسعود الماسی
۲۹ دکتر جواد کرمی
۳۰رؤوف نادری
۳۱ ابراهیم شریف پور
۳۲ فرخ لقا معتمد وزیری
۳۳شیدا مردوخی
۳۴سیمین چایچی
۳۵ سوسن سوسنی
۳۶ شیوا ابراهیمی
۳۷ فوزیه غفاری
۳۸ سرکاوغفاری
 ۳۹امید باتو
۴۰ اقبال رضایی
۴۱ هیرش رضایی
۴۲جعفر میرکی
۴۳ ناصر محمودی
۴۴ حامد راست خدیو
۴۵ غریب سجادی
۴۶جلال شریعتی
۴۷ مهندس مجید شاه ویسی
۴۸حمزه  یوسفی
۴۹دلبر احمدی
۵۰ دکتر حسام احمدیان
۵۱ دکتر حمزه احمدیان
۵۲ ابراهیم عسکری
۵۳ یدالله زینتگری
۵۴ فرهاد شهسواری
۵۵احد اصفهانی
۵۶پیمان قدمی
۵۷ علی قادر مرزی
 ۵۸ دکتر حامد قادر مرزی
 ۵۹ حبیب الله قادر مرزی
 ۶۰ بیژن کاظمی
۶۱ دکتر نعمت الله عزیزی
۶۲محسن نیکخواه
۶۳ مظهر نوری
۶۴ فیروز عارفی
۶۵مهندس امید وزیری
۶۶ کیوان عظیمی
 ۶۷عبدالکریم احمد نژاد
۶۸ حاج عباس احمدی
۶۹ حسین عباس آبادی
۷۰ محمود محمودی
۷۱ اقبال محمدی
۷۲ آزاد محمودیان
۷۳ معتصم مخلص
۷۴ زاهد روشنی
۷۵ صالح کریمپور
۷۶ مسعود کریمی
۷۷ عطا احسنی
۷۸ منصور باقری
۷۹ سید فوادحسینی
۸۰آرام فاتحی
 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین