کد خبر: ۴۷۴۶۷۴
تاریخ انتشار : ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۳:۵۲

سردردها و علایمی که باید جدی گرفته شود

یک نوروآنکولوژیست با اشاره به تأثیر ناشناخته استرس در ابتلا به سرطان مغز گفت: سردردهایی که به تازگی و بدون سابقه قبلی شروع شده، تغییر شدت، دفعات و محل درد در سر، همراهی علایمی مانند تهوع و استفراغ، دوبینی و تاری دید با سردرد باید جدی گرفته شود.
آفتاب‌‌نیوز :
این انجمن روز 23 شهریورماه کارگاهی را تحت عنوان کارگاه رادیوتراپی کل مغز و نخاع به منظور ارتقای سطح دانش نوروآنکولوژیست های کشور برگزار می شود. 

دکتر مصطفی فرزین نوروآنکولوژیست و مسئول کارگاه رادیوتراپی کل مغز و نخاع (CSI) با اشاره به موضوع سرطان مغز گفت: برای این نوع از تومورها، غربالگری خاصی وجود ندارد و در برخی موارد بیماری علائم خاصی نداشته و به طور اتفاقی کشف می شود و در بسیاری موارد نیز فرد با علائم غیراختصاصی به پزشک مراجعه می‌کند.

به گزارش انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران، فرزین با بیان اینکه این سرطان علائم خاصی ندارد، حتی گاهی پزشکان نیز آن را جدی نگرفته و این مسأله سبب تاخیر در تشخیص و پیشرفت تومور می شود، افزود: سردردهایی که در فرد به تازگی شروع شده و پیش از این نبوده و همچنین بروز تشنج بدون سابقه قبلی، نکاتی است که افراد باید آنها را جدی بگیرند و حتما برای تشخیص علت مشکل خود به پزشک مراجعه کنند.

این نوروآنکولوژیست عنوان کرد: برخی از علائم گذرا همچون تاری دید، دوبینی و مشاهده لکه های نور در میدان بینایی، نکات دیگری هستند که افراد نباید نسبت به آنها بی توجه باشند و باید به چشم پزشک و متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند.

مسئول کارگاه رادیوتراپی کل مغز و نخاع افزود: شل شدن یک طرفه بدن به صورت گذرا نیز می‌تواند نشانی از وجود تومور در مغز باشد که در صورت بروز این علائم، تصویربرداری از مغز لازم است؛ گاهی پزشکان هم این شل شدن گذرا و یک طرفه بدن را مخصوصا در بیماران با سن بالا به سکته های خفیف مغزی ربط داده و از تصویربرداری های ضروری صرف نظر می کنند.

فرزین با اشاره به اینکه تومورهای مغزی جزو تومورهای نسبتا شایع است، گفت: افرادی که سابقه خانوادگی بروز بدخیمی را در اقوام درجه یک و دو دارند باید نسبت به این قبیل بیماری ها حساس‌تر باشند و نباید تأثیر ژنتیک و توارث در بروز این بیماری ها نادیده گرفته شود؛ هرچند ژنتیک نقش پررنگ تر و شناخته شده تری در سرطان های دیگر همچون سرطان سینه و پروستات دارد.

وی با اشاره به اینکه استرس، تنش و آلودگی هوا می تواند به صورت بالقوه در بروز تومورهای مغزی نقش داشته باشد، بیان کرد: حتی در یک سرماخوردگی ساده، استرس می تواند سبب طولانی شدن روند درمان شود؛ بنابراین برای درمان بهتر و حتی پیشگیری باید از بروز استرس پیشگیری کرد.

این نوروآنکولوژیست در ارتباط با تأثیر امواج مغناطیس همچون امواج موبایل و انواع پارازیت در بروز تومورهای مغزی گفت: این موضوعات هنوز شواهد ثابت شده و مشخصی نداشته و به صورت قطعی تائید و رد نشده است و تا به نتیجه رسیدن این فرضیات راه زیادی داریم.

وی با اشاره به برگزاری کارگاه رادیوتراپی کل مغز و نخاع (CSI) اظهار کرد: برخی از تومورها در سیستم عصبی مرکزی، در بزرگسالان و اطفال، بعد از انجام جراحی، به عنوان یک بخش استاندارد درمانی، نیازمند پرتودرمانی (رادیوتراپی) دومرحله ای با تکنیک خاصی به نام 'کرانیواسپاینال' هستند. 

در مرحله اول، رادیوتراپی به طور گسترده، تمام مغز و نخاع را هدف قرار می دهد و در مرحله دوم درمان، اشعه به طور متمرکز و محدود، به ناحیه درگیر یا به عبارتی بستر تومور و حاشیه آن تابانیده می شود.

وی خاطرنشان کرد: هدف از این تکنیک درمانی، کاهش احتمال عود و گسترش تومور در محل اولیه و همچنین در سایر نقاط مغز و نخاع است.

این نوروآنکولوژیست با اشاره به اینکه نحوه کانتورینگ در این کارگاه ارائه و مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد، افزود: برای هر بیماری که دچار تومور سیستم عصبی شده باشد، قبل از پرتودرمانی، سی تی اسکن انجام و سپس طراحی درمان روی آن صورت می‌گیرد و بسته به شرایط از سایر امکانات تصویربرداری مانند ام آر آی نیز می توان بهره گرفت.

وی ادامه داد: حداکثر تلاش پزشکان رادیوتراپی-آنکولوژی آن است که حداکثر مقدار اشعه به شکلی همگون به حجم هدف (یعنی بستر تومور و باقیمانده تومور بعد از جراحی همراه با یک حاشیه امن) اعمال شود و در عین حال بافت های سالم اطراف به ویژه بخش های حساس و حیاتی مغز از جمله مسیر بینایی و ساقه مغز، حتی المقدور کمتر اشعه بگیرند. نحوه رسم این نواحی در سیستم عصبی، در کارگاه رادیوتراپی کل مغز و نخاع (CSI) مورد بحث قرار خواهد گرفت.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین