کد خبر: ۴۷۵۴۴۳
تاریخ انتشار : ۲۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۹

آمریکا: تهدید ایران را باید کلی درنظر گرفت نه فقط در بعد هسته‌ای

یک بعد برجام این است که ایران باید به تعهداتش در برجام پایبند باشد و ضمنا از ماجراجویی و توسعه‌طلبی در مناطق مختلف مانند یمن و سوریه خواند دست بردارد.
آفتاب‌‌نیوز :
وزیر خارجه آمریکا گفت: بررسی برجام در دولت ترامپ هنوز نهایی نشده ولی واشنگتن انتظار داشت با امضای آن برجام، اقدامات ثبات زدایانه ایران متوقف شود که چنین نشد.

به گزارش فارس، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا و «بوریس جانسون» همتای انگلیسی‌اش امروز در یک کنفرانس خبری در لندن، در خصوص برجام صحبت کردند.

تیلرسون که دولت متبوعش بناست امروز نظر خود را در خصوص تمدید 90 روزه تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران اعلام کند، ابتدا همان اتهامات تکراری را علیه ایران بر زبان آورد و سپس از مبهم بودن سرنوشت برجام برای آمریکایی‌ها سخن گفت.

وزیر خارجه آمریکا گفت: دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری این کشور، براساس دستور رئیس جمهور کماکان در حال بررسی برجام هستیم.

ترامپ در دوران تبلیغات انتخاباتی قول داده بود که پس از ورود به کاخ سفید، برجام را آتش بزند ولی پس از پیروزی در انتخابات، دستور داد متن برجام توسط مقامات دولتش بازخوانی شود تا موضع جدید آمریکا در قبال این معاهده بین‌المللی، مشخص شود.

وی ادامه داد: «باید تهدید ایران را بصورت کلی درنظر گرفت نه فقط در بعد هسته‌ای آن.»

وزیر خارجه آمریکا سپس به کارکردهای توافق برجام از نظر آمریکایی‌ها پرداخت؛ توافقی که بنا بود فقط هسته‌ای باشد.

رکس تیلرسون گفت: «یکی از انتظارات از برجام این بود که به ثبات منطقه کمک کند، اما معتقدیم که اقدامات ایران در تناقض با این انتظار است.»

در ادامه بوریس جانسون هم در خصوص برجام سخن گفت.

جانسون هم مانند تیلرسون اعتقاد داشت که رفتار منطقه‌ای ایران پس از امضای برجام، میبایست عوض می‌شد و گفت: «یک بعد برجام این است که ایران باید به تعهداتش در برجام پایبند باشد و ضمنا از ماجراجویی و توسعه‌طلبی در مناطق مختلف مانند یمن و سوریه خواند دست بردارد.»

وی ادامه داد: «بعد دیگر این است که ما معتقدیم که ایران با جمعیت 80 میلیونی که اغلب آن‌ها جوان هستند، می‌تواند مسیر دیگری انتخاب کند؛ بنابراین آن‌ها باید ببینند که دارند از برجام منتفع می‌شوند. این نکته‌ای است که به وزیر تیلرسون هم گفته‌ایم.»
منبع: فارس
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین