کد خبر: ۴۷۵۹۱۳
تاریخ انتشار : ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۶

فلاحت‌پیشه: آمریکایی‌ها به‌دنبال نسخه مکمل برای برجام هستند

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه «آمریکایی‌ها با سخت‌گیری به‌دنبال نسخه مکملی برای برجام هستند» گفت که علیرغم تلاش آمریکایی‌ها برای تغییر در برجام معتقدم برجام به همین شکل باقی می‌ماند و در عین حال چالش با آمریکا ادامه پیدا خواهد کرد.
آفتاب‌‌نیوز : حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با ایسنا در تحلیلی از تحولات و تحرکات اخیر توسط آمریکایی‌ها و سایر کشورهای عضو ۱+۵ گفت: آمریکایی‌ها به دنبال نسخه مکمل برای برجام هستند که در آن نسخه ادعاهایی درباره ایران بویژه در خصوص توانمندی‌های موشکی و نظامی ایران مطرح کنند تا در نهایت استثناهایی را بر برجام تحمیل کنند.

وی افزود: بر این اساس آن‌ها تلاش می‌کنند تا با استناد به بندهای ۱۱، ۱۲ و ۱۳ قطعنامه ۲۲۳۱ و اعلام عدم پایبندی ایران به برجام کار خود را شروع کنند که برای رسیدن به همین هدف ترامپ تیمی که کارش باید ارائه گزارشی در خصوصی پایبندی ایران به برجام باشد را تشکیل داده که عملکرد برخلاف آن داشته است.

فلاحت پیشه توضیح داد: در تیمی که ترامپ تشکیل داده کسانی هم نظر با خودش حضور دارند که معتقدند برجام باید بر هم زده شود لذا به دنبال بهانه‌جویی هستند که در همین راستا تلاش کردند به آژانس فشار آورده تا در گزارش خود موضوع عدم پایبندی ایران به برجام را مطرح کنند که تلاش‌شان به نتیجه نرسید.

وی با اشاره به موضع‌گیری‌های موگرینی، مرکل و کشورهای اروپایی درباره برجام گفت: این موضع خانم مرکل که باید برجام به یک الگو تبدیل شود و موضع‌گیری‌های مشابه این نشان می‌دهد که سیاست‌مداران اروپایی از آمریکایی‌ها واقع‌گرایانه‌تر رفتار می‌کنند و حتی در صورت خروج آمریکا از برجام آن‌ها معتقد به ادامه برجام هستند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: آمریکایی‌ها می‌خواهند شرایط را به سال‌های ۲۰۰۶ یعنی پیشابرجام برگردانند که این کار با دشواری‌هایی مواجه است. به نظر می‌رسد علت اصلی رایزنی های اخیر میان ایران و روسیه و ایران و برخی کشورهای اروپایی به دلیل همین اقدامات آمریکایی‌ها است.

فلاحت پیشه در ادامه رویکرد ترامپ را یک جانبه‌گرایانه توصیف کرد و افزود: رویکرد ترامپ به گونه‌ای است که حتی تصمیماتش را با متحدان اروپایی خود درباره برجام در میان نمی‌گذارد و به دنبال پیشبرد سیاست یک جانبه‌گرایانه خود است. همین روند باعث شد که بعد از گزارش آژانس مبنی بر پایبندی ایران به برجام، امریکا مقداری دست به عصا شود و بخواهد راه‌های دیگری را دنبال کند.

وی اضافه کرد: حتی اگر آمریکا موضوع عدم پایبندی ایران به برجام و به دنبال آن راهکارهای دیگری را برای برهم زدن برجام دنبال کند آنگاه کنگره باید وارد عمل شده و مصوبه اخیر خود را در قالب دیگری اصلاح کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره رفتار ایران در مقابل این تحرکات آمریکا گفت: دو اتفاق قابل پیش‌بینی است، اول اینکه کل برجام و شیرازه آن به‌هم ریزد به طوری که بعد از برهم زدن برجام از سوی آمریکا برخی کشورهای غربی نیز بهانه‌جویی را دنبال کرده و آن زمان است که دیگر برجام باقی نمی‌ماند.

وی تصریح کرد: حالت دوم این است که برجام بماند که در این شرایط ایران نیز به اجرای برجام ادامه می‌دهد و در عین حال چالش با آمریکا ادامه پیدا می‌کند که معتقدم شرایط دوم قابل پیش‌بینی‌تر است.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین