کد خبر: ۴۷۶۲۶۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۸

افزایش ۸۰ درصدی قیمت بنزین در عربستان سعودی

عربستان سعودی با پیشبرد برنامه خود برای محدود کردن هزینه و کاهش وابستگی به نفت خام، درصدد افزایش قیمت‌های داخلی برای بنزین و سوخت جت است.
آفتاب‌‌نیوز : بلومبرگ به نقل از یک منبع آگاه گزارش کرد دولت عربستان سعودی قیمت بنزین را برای برابری با قیمت‌های بین‌المللی افزایش خواهد داد.

به گزارش ایسنا، در سطح قیمت کنونی، قیمت بنزین گرید اکتان ۹۱ از حدود ۰.۷۵ ریال به حدود ۱.۳۵ ریال در هر لیتر افزایش خواهد یافت که افزایش حدود ۸۰ درصدی را نشان می‌دهد.

به گفته یک منبع آگاه، دولت عربستان سعودی قصد دارد افزایش سایر قیمت‌های انرژی را تا اوایل سال ۲۰۱۸ به تاخیر بیاندازد.

انتظار می‌رود مقامات سعودی در سپتامبر یا اکتبر در خصوص این طرح تصمیم بگیرند.

وزارتخانه‌های دارایی و اقتصاد عربستان درباره این خبر حاضر به اظهارنظر نشدند.

اصلاح یارانه انرژی به همراه فروش سهم در نهادهای دولتی از جمله غول نفتی آرامکو، بخش کلیدی برنامه اصلاحات عربستان سعودی هستند.

عربستان که بزرگترین اقتصاد عربی است، قیمت‌های سوخت را در دسامبر سال ۲۰۱۵ افزایش داد و اعلام کرد قصد دارد در قیمت‌ها افزایش بیشتری صورت دهد.

با اینهمه کاهش ۰.۵ درصدی تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول، گستردگی چالش‌هایی که دولت ممکن است برای به‌سازی اقتصاد متکی به صنعت نفت با آن روبرو شود را نمایان ساخت.

امارات متحده عربی که دومین اقتصاد بزرگ جهان عرب است، نخستین کشور در منطقه خلیج فارس بود که در اوت سال ۲۰۱۵ به حذف یارانه‌های سوخت اقدام کرد تا قیمت‌های بنزین و دیزل را با بازارهای نفت جهانی منطبق کند.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۷
0
0
عجيبا غريبا ، مگه ميشه مگه داريم چنين فاجعه اي كه هر رور در ايران براي تمام اجناس شاهدش هستيم ، در يك كشور عربي اتفاق بيافتد !!!
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین