کد خبر: ۴۷۶۸۳۰
تاریخ انتشار : ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۶

تایمز: کشورهای عربی با اسرائیل در حمایت از استقلال کردستان موافقند

روزنامه تایمز انگلیس نوشت، کشورهای عربی به صورت پنهانی با رژیم صهیونیستی برای حمایت از استقلال کردستان عراق توافق کرده‌اند، این اقدام مصداق پیدا می‌کند با ضرب المثل "دشمن دشمنم دوست من است".
آفتاب‌‌نیوز :
بنا به گزارش تایمز، اسرائیل به صورت علنی و عربستان به صورت پنهانی از همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق حمایت می‌کنند و هر دو معتقدند جدایی کردستان از عراق باعث می‌شود آن دو از وجود نماینده‌ای بهره ببرند که با ایران در مرزهای کوهستانی شریک است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در خصوص استقلال اقلیم گفته است: اسرائیل از تلاش‌های مشروع کردها برای رسیدن به کشور مستقل خود حمایت می‌کند.

همچنین مقامات امارات از جمله ابتسام کتبی، رئیس مرکز سیاست‌گذاری‌های این کشور که در ابتدای سال جاری میلادی یادداشت تفاهمی با اقلیم کردستان عراق در راستای کمک به برگزاری همه‌پرسی امضا کرد، موضع خود را در این خصوص اعلام کرد مبنی بر اینکه جدایی کردستان را حمایت می‌کند.

این مقام اماراتی در اظهارات خود اعلام کرد، در صورتی که اقلیم کردستان از عراق اعلام استقلال کند، ابوظبی این استقلال را به رسمیت خواهد شناخت.

اما ترکیه در حالی که در مرزهای مشترک با عراق تانک‌های خود را مستقر کرده از بزرگترین حزب‌های مخالف کرد خواست، به مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق ۲۴ ساعت مهلت بدهند تا از برگزاری همه‌پرسی منصرف شود.

روزنامه تایمز افزود: دشواری این امر در این است که در صورت برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم به صورت فوری اعلام نخواهد شد بلکه منجر به مذاکرات طولانی با بغداد می‌شود.

این روزنامه نوشت: جنجال در مواقع بحرانی در مورد منافعی که کشورها بر سر آن رقابت دارند، برای خاورمیانه فایده‌ای نداشته و باعث حل بحران نمی‌شود.
منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین