کد خبر: ۴۷۶۸۳۴
تاریخ انتشار : ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۰
پلیس فتا پسری نوجوان که با طراحی سایت‌های فیشینگ و پشنهادات فریبنده در شبکه‌های اجتماعی به حساب‌های بانکی شهروندان دستبرد می‌زد، شناسایی و دستگیر کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی اظهار کرد: در پی ارائه مرجوعه قضایی از سوی یک شهروند مشهدی، مبنی‌بر برداشت غیرمجاز از حساب بانکی، تیمی از کارشناسان پلیس فتا برای بررسی موضوع وارد عمل شدند.

قادر کریمی افزود: در بررسی اظهارات شاکی پرونده مشخص شد این فرد برای افزایش فالوور در یکی از شبکه‌های اجتماعی پیام‌رسان برای شخصی که در قبال دریافت فقط 1000 تومان، افزایش اعضای 1000 نفری را پیشنهاد می‌داده است، عضویت یافته و این مبلغ را به صورت اینترنتی به سایت اعلام شده واریز کرده که متوجه می‌شود، مبلغ 100 هزار تومان از حسابش کسر شده است.

وی با اشاره به نوع کلاهبرداری صورت‌گرفته از شاکی و مستندات ارائه شده وی تصریح کرد: مشخص شد شاکی به‌دنبال پیشنهاد دریافتی روی لینکی کلیک کرده و در کانالی با محتوای نامناسب غیراخلاقی عضو شده و در آن‌جا با تبلیغات افزایش فالوور آشنا و همچنان با انتخاب لینک پیشنهادی، اطلاعات حساب خود را جهت واریز مبلغ 1000 تومان ارسال کرده است.

کریمی اضافه کرد: با توجه به سرنخ‌های موجود و در پی رصد و پایش فضای سایبری، مشخص شد شاکی متاسفانه در تله فیشینگ گرفتار شده و کلاهبردار با طرح نقشه‌ای از قبل‌تعیین‌شده و طراحی سایت فیشینگ، به اطلاعات حساب این شهروند دست یافته و مبالغی را به‌صورت غیرمجاز و اینترنتی از حساب وی برداشت کرده‌ است.

فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی تصریح کرد: کارشناسان زبده پلیس فتا با استفاده از روش‌های نوین پلیسی متهم را در یکی از شهرهای جنوب غربی کشور شناسایی و با نیابت قضایی دستگیر کردند.

وی با اشاره به این‌که «متهم نوجوانی17ساله با سابقه کیفری در رابطه با جرایم رایانه‌ای است»، بیان کرد: متهم با مشاهده ادله موجود به جرم خود اعتراف کرد و انگیزه خود را از بزه ارتکابی، ایجاد سایت‌های فیشینگ و دسترسی به اطلاعات حساب شهروندان جهت کسب منفعت مالی عنوان کرد.

کریمی خاطرنشان کرد: در بررسی ادله دیجیتالی متهم، اطلاعات 29 فقره کارت بانکی مربوط به حساب شهروندان، چند صفحه فیشینگ به آدرس‌های www.followp.ml و ww.gdoosh.tk استخراج شد که برابر مستندات آزمایشگاهی متهم به صفحات مذکور دسترسی مدیریتی (admin) داشته است.

وی عنوان کرد: با بررسی گوشی تلفن همراه توقیف‌شده از متهم همچنین تعداد 23 فقره پست الکترونیکی و رمز عبور به همراه لیستی از دسترسی‌های مختلف که توسط هکرها مورد استفاده قرار می‌گیرد، به همراه اپلیکیشن‌های متعدد با موضوع هک و نفوذ توسط کارشناسان پلیس فتا استخراج شد.

کریمی اظهار کرد: با ادله به‌دست‌آمده از تجهیزات فنی متهم، مشخص شد متهم در سایت‌های شرط‌بندی و پیش‌بینی فوتبال نیز عضویت داشته و گرداننده یکی از سایت‌های شرط‌بندی نیز هست که با توجه به مستندات موجود، مبالغ احتمالی کلاهبرداری شده رقم قابل توجهی خواهد بود که پرونده برای کشف ابعاد مختلف و شناسایی سایر مال‌باختگان توسط کارشناسان مجرب پلیس فتا در حال رسیدگی است.

فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی در ادامه برای پیشگیری از برداشت‌های غیرمجاز و کلاهبرداری‌های سایبری مواردی را به شرح ذیل برای کاربران اینترنتی توصیه کرد:

- هرگز در کانال‌هایی با محتوای مجرمانه عضویت پیدا نکنید؛ زیرا غالب کلاهبرداری‌ها در همین کانال‌ها با محتوای مجرمانه است و مجرمان به‌دور از چشم قانون، دام‌های خود را در این کانال ها پهن می‌کنند.

-  در شبکه‌های اجتماعی پیام‌رسان هیچ گونه پرداختی تحت عنوان شاپرک یا شبکه پرداخت الکترونیکی نداریم؛ بنابراین شهروندان مراقب باشند حتی برای پرداخت وجوه کم نیز اطلاعات حساب بانکی خود را وارد نکنند .

- سایت‌های فیشینگ شده مشخصاتی دارند که برای تشخیص سایت حقیقی از سایت جعلی نیاز به آگاهی و قوه تمیز کاربر دارند؛ بنابراین قبل از واردکردن اطلاعات حساب بانکی خود مراقب سایت‌های فیشینگ شده یا جعلی باشید تا اطلاعات حساب شما در دست سارقان اطلاعات و موجودی حساب شما به خطر نیفتد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین