کد خبر: ۴۷۶۸۷۰
تاریخ انتشار : ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۱

واکنش‌های داخلی و خارجی به اظهارات ترامپ

روز سه‌شنبه هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل در سطح سران کشورهای عضو آغاز به کار کرد و طبق روال همیشگی رئیس‌جمهور آمریکا که کشورش میزبان مقر سازمان ملل متحد است، بعد از سخنرانی دبیرکل سازمان ملل به عنوان اولین سخنران به بیان مواضع خود پرداخت.
آفتاب‌‌نیوز : دونالد ترامپ که برای اولین بار به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده به همراه رکس تیلرسون وزیر امور خارجه و نیکی هیلی نماینده تندرو و افراطی این کشور در سازمان ملل متحد در صحن مجمع عمومی این نهاد بین‌المللی برای سخنرانی حضور پیدا کرده بود، همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، به بیان اظهاراتی سخیف و دور از اصول دیپلماتیک پرداخت و طبق رویه چند ماه اخیرش اتهاماتی را متوجه ایران کرد و در راستای سیاست چماق و هویج و اعمال فشار به تهران، برجام را بدترین توافق و مایه شرمسازی آمریکا دانست که در تاریخ این کشور به امضا رسیده است.

به گزارش ایسنا، هنگامی که ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل در حال سخنرانی بود، تنها دیپلمات ایرانی حاضر در نشست محمد حسنی‌نژاد پیرکوهی رایزن دوم نمایندگی ایران در سازمان ملل بود. اسرائیلی‌ها که به نظر می‌رسید پیشاپیش از متن سخنرانی ترامپ آگاهی داشتند، در سطح هیاتی عالی‌رتبه در صحن مجمع عمومی حضور پیدا کردند؛ چنانکه بنیامین نتانیاهو و همسرش از جمله معدود افراد حاضر در جلسه بودند که ترامپ را به خاطر سخنان تهدیدآمیز و نژادپرستانه‌اش مورد تشویق قرار دادند.

اظهارات ریس‌جمهور آمریکا که در آن هیچ اشاره‌ای به وضعیت کنونی مردم فلسطین نداشت و گویی بر این محور تنظیم شده بود که به عمد هماهنگی کاملی با مواضع  تل‌آویو را به نمایش بگذارد، بر خلاف عرف معمول 40 دقیقه به طول انجامید در حالی‌که روال این است که نماینده کشورها در هنگام سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در فاصله زمانی 15 الی 20 دقیقه اظهارات خود را به اتمام برسانند.

اظهارات ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل با واکنش‌هایی در عرصه بین‌المللی و داخلی کشورمان مواجه شد.

برخی از تحلیلگران بر این موضوع تاکید کردند که گویی سخنرانی او را صهیونیست‌ها به نگارش درآورده‌اند و عباراتی که او علیه ایران به کار برده علاوه بر خصومت‌آمیز و مضحک بودن دور از اصول دیپلماتیک نیز بود.

در گزارش پیش رو به تعدادی از واکنش‌ها و اظهارنظرها داخلی و بین‌المللی در مورد سخنان جنگ‌طلبانه ترامپ که مورد استقبال شدید لابی صهیونیستی در آمریکا قرار گرفته، اشاره شده است.

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد اولین مقام ایرانی که به سخنان ترامپ واکنش نشان داد، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان بود.

او در متنی که در کانال تلگرامی سخنگوی وزارت خارجه منتشر شد، در مورد سخنان سخیف و غیردیپلماتیک ترامپ گفت: سخنان وی به ویژه آنجا که به ملت بزرگ ایران اشاره داشت چنان سخیف، شعاری و بی محتوا بود که ارزش پاسخ ندارد.

وزیر امور خارجه افزود: سخنان وقیحانه و جاهلانه رئیس‌جمهور آمریکا و نادیده انگاشتن واقعیات جمهوری اسلامی ایران در سیاست داخلی و خارجی و مبارزه با تروریسم عمق بی‌اطلاعی و رفتار و گفتار عوام فریبانه ایشان را نشان می‌دهد که در کنار واقعیاتی همچون حمایت دولت آمریکا از رژیم جنایتکار صهیونیستی و رژیم‌های دیکتاتوری منطقه و ایجاد و تقویت گروه‌های تروریستی حاصلی جز انزوا و بی‌اعتباری هر چه بیشتر دولت آمریکا نزد جهانیان نخواهد داشت.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان که به همراه رییس‌جمهور کشورمان در نیویورک به سر می‌برد، همچنین در توییتر خود نیز واکنشی را با محتوای متن فوق منتشر کرد و ادبیات ترامپ را متعلق به قرون وسطی عنوان کرد.

حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رییس جممهور نیز که عموما در توییتر خود نسبت به تحولات بین‌المللی و داخلی موضع می‌گیرد در این شبکه اجتماعی نوشت: کسی که با عوام فریبی و رفتاری غیردموکراتیک رییس‌جمهور شود، از درک تفاوت میان سخنرانی در سازمان ملل و بازی خشن فوتبال آمریکایی عاجز است.

این مقام مسوول در دولت تدبیر و امید تاکید کرد: دنیا اگر به گسترش صلح در برابر جنگ ‌طلبی متعهد است، نباید اجازه دهد سازمان ملل محل نفرت‌پراکنی و جنگ‌افروزی شود.

دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز از دیگر مقامات عالی رتبه کشورمان بود که به اظهارات رییس‌جمهور ایالت متحده آمریکا واکنش نشان داد و  گفت: این اظهارات ناشی از درک ضعیف رئیس‌جمهور آمریکا از توافقات بین‌المللی و مبانی حقوقی آن بوده و از نگاه جامعه جهانی بی‌اهمیت تلقی می‌شود.

شمخانی خاطرنشان کرد: رییس‌جمهور آمریکا هنوز از فضای انتخاباتی این کشور و استفاده از حملات لفظی به رقبا برای جلب آرا خارج نشده و لازم است مشاوران وی به او یادآوری کنند که رفتارهای تبلیغاتی و نمایشی تاثیری در تغییر اراده و رفتار کشورها ندارد.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام  نیز در حساب توئیتری خود در این ارتباط به نکته جالبی اشاره کرد و نوشت: ظاهرا پیش‌نویس نطق ترامپ را نتانیاهو نوشته است! این، دولت آمریکا را از آنچه هست، بدنام‌تر و منزوی‌تر می‌کند.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز ظهر روز چهارشنبه در واکنش به اتهام‌زنی‌های اخیر ترامپ به ایران، تاکید کرد: زمان آن رسیده است که محاسبات غلط آمریکا را تصحیح کنیم.

سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری با بیان این‌که در حرف‌های ترامپ چیز جدیدی وجود نداشت گفت: آنچه تازگی داشت اینکه آمریکا چهره واقعی خود را برای جهانیان آشکار  ساخته و امروز دنیا همان تصویری از آمریکا مشاهده می‌کند که ایران سال‌هاست در تلاش است آن را آشکار سازد و در واقع این تهمت‌ها به ایران، زیبنده آمریکا و دولت فاسد و قلدر آن است.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح از دیگر نیروهای نظامی کشور بود که در مورد اظهارات وقیحانه رییس دولت آمریکا اعلام موضع کرد و در واکنش به سخنان ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل تصریح کرد: سخنان رئیس‌جمهور آمریکا حاکی از ضعف و درماندگی دولتی است که در رویارویی ابرقدرتی، به مالیخولیا مبتلا شده است.

سردار جزایری همچنین در مورد سخنان ترامپ علیه برجام گفت: اینکه ترامپ در مورد برجام می‌گوید "ما نمی‌توانیم به آن پایبند بمانیم"، به خودش مربوط است، لیکن این را بداند که با این بلوف‌ها نخواهد توانست از جمهوری اسلامی ایران امتیازگیری کند.

علی خرم نماینده پیشین ایران در سازمان ملل نیز با اشاره به نطق روز سه‌شنبه رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که سخنرانی او غیردیپلماتیک و غیرمتعارف بود و می‌توان آن را یک اعلان جنگ دانست.

هم‌چنین اظهارات شب گذشته ترامپ با واکنش جدی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز مواجه شد.

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: سخنان نابخردانه ترامپ کاملا مردود است. ترامپ رئیس‌جمهور کشوری است که همه تعهدات مهم بین‌المللی از جمله توافق برجام را نقض کرده است و عملا مظهر ولنگاری در عرصه هنجارهای سیاسی حاکم در جهان امروز است.

وی افزود: ترامپ با اظهاراتش در مجمع عمومی سازمان ملل عمق دشمنی‌اش را با نظام مستقل جمهوری اسلامی ایران نشان داد، اما باید بداند آرزوی دخالت در ایران را به گور خواهد برد.

محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی نیز نسبت به سخنان ترامپ در سازمان ملل واکنش نشان داد و آن را نفرت انگیز دانست.

وی در حساب توییتر خود با اشاره به سخنان ترامپ در سازمان ملل نوشت: سخنرانی ترامپ آنقدر نفرت‌انگیز بود که حمایت مردم کشورش را هم به دنبال نخواهد داشت. افراط گرایان و خشونت‌طلبان روز به روز در جهان منزوی‌تر خواهند شد.

محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی دیگر نماینده‌ای بود که به بیان مواضع خود در مورد اظهارات ترامپ پرداخت.

او با بیان این‌که "سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل را می‌توان شکست گفتمانی تلقی کرد" تصریح کرد: سخنرانی ترامپ بیشتر یک رجزخوانی بود تا سخنرانی رئیس‌جمهور یک کشوری که از قدرت‌های جهانی است.

نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که از نظر سیاسی به جریان پایداری نزدیک است، سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل را بیانیه رژیم صهیونیستی دانست و گفت: این سخنرانی سخیف و خارج از عرف رئیس‌جمهور آمریکا تعجب مجامع بین‌المللی و سران کشورهای مختلف را برانگیخت. گویی که ترامپ فردی نامتعادل است که سخنانی برخلاف موازین بین‌المللی مطرح می‌کند.

وی افزود: رفتارها و سخنان ترامپ آن هم به این شکل سخیف و زننده تنها آدمی را به این سمت می‌برد که در عقل و هوش این فرد تردید و احساس کند که ترامپ فردی بیش فعال است. انگار باید هیات پزشکی بر روی مغز این فرد نامتعادل بررسی کند که اختیارات دولتی همچون آمریکا را در دست گرفته و برخلاف همه موازین و عرف بین‌المللی تهدیدی برای جهان محسوب می‌شود.

سخنگوی حزب اعتدال و توسعه نیز که به نمایندگی از مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی حضور دارد گفت: با وجود لفاظی‌ها و اظهارات سخیف ترامپ، جمهوری اسلامی ایران به برجام پایبند می‌ماند.

سیدجواد ساداتی‌نژاد نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: ترامپ از نظر روحی و روانی دارای یک مشکل است چرا که نوع نگاه و تحلیلش نسبت به مسائل یک تحلیل ناقص و خودخواهانه است. کشور و ملت ایران مستقل هستند و اراده قوی و قدرت قوی برای تصمیم‌گیری دارد و امورات خود را با قدرت کافی پیش می‌برد، لذا هیچ نیازی نیست که کشوری دیگر بخواهد به آن توصیه‌ای کند.

اکبر رنجبرزاده عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز با محکوم کردن اظهارات ضدایرانی ترامپ در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل گفت :لفاظی‌های آمریکا دیگر راه به جایی نمی‌برد چرا که آمریکا در راستای ایجاد اتحاد علیه ایران با شکست مواجه شده است.

به گزارش ایسنا، فعالان سیاسی کشور اعم از اصول‌گرا و اصلاح‌طلب نیز در مورد سخنان رییس دولت آمریکا به اظهارنظر پرداختند و آن را محکوم و مغایر با صلح دانستند.

محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در حساب توئیتر خود در این ارتباط نوشت: سبک مغزی بی‌ادب در سازمان ملل علیه مردمی بزرگ سخن گفت.

این فعال سیاسی اصولگرا افزود: یک دروغ‌گو، فاسد و حامی تروریسم، ملت ما را متهم کرد. این است واقعیت شیطان بزرگی که امام می‌شناخت.

حداد عادل رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی هم شب گذشته در توئیتی در این ارتباط نوشت: اگر ترامپ چنین تصویری از ایران ترسیم نکند چطور می‌تواند قراردادهای 400 میلیارد دلاری برای فروش اسلحه با کشورهای منطقه ببندد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی ابطحی رئیس دفتر رئیس‌جمهور دولت اصلاحات نیز در صفحه توییتر خود تاکید کرد: ترامپ هنوز تاجر است و در مجمع عمومی فقط در جهت منافع اسرائیل و عرب‌های منطقه حرف زد، همان‌طور که بیزینس‌اش را تضمین می‌کند.

حسین نورانی‌نژاد یک عضو حزب اتحاد ملت نیز گفت: حتی برای ژست هم که شده، سخنرانی سران کشورها در سازمان ملل رنگ و بوی صلح دارد، اما آنچه دیروز جامعه جهانی را در مقابل سخنرانی ترامپ قرار داد، خروج او از این سنت بود.

با محکومیت همه جانبه اظهارات ترامپ در فضای سیاسی داخل کشور،  میلیون‌ها ایرانی منتظر این هستند که سخنان حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس‌جمهور را چهارشنبه شب در صحن عمومی مجمع عمومی سازمان ملل متحد بشنوند و بار دیگر ببینند که شیخ اعتدال چگونه همچون 4 سال گذشته از این تربیون به خوبی و در شان ملت ایران و ضمن تشریح دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در مورد مسائل منطقه و بین‌الملل از حقوق ملت دفاع می‌کند و با بیانی دیپلماتیک جواب اظهارات سخیف رییس‌جمهور آمریکا را می‌دهد.

سخنان سه شنبه شب رییس‌جمهور آمریکا در صحنه بین‌المللی هم با واکنش‌هایی روبرو شد و همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد افراط‌گرایان از اظهارات او استقبال کرده و آن را شجاعانه عنوان کردند در این راستا بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسراییل شب گذشته دقایقی پس از سخنرانی ترامپ، در صفحه توییتر خود نوشت: در بیش از 30 سالی که با سازمان ملل سر و کار دارم، هرگز سخنرانی‌ای تا این حد شجاعانه و صریح نشنیده بودم.

بنیامین نتانیاهو افزود: رئیس‌جمهور ترامپ حقیقت را در مورد خطراتی که جهان را تهدید می‌کند گفت و مقابله قاطع با آن‌ها برای اطمینان از آینده بشریت را خواستار شد.

نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل نیز که به تندروی معروف است و چندی پیش طرحی را به کاخ سفید برای خروج آمریکا از برجام ارائه کرده بود با تقدیر از سخنرانی رئیس‌جمهور کشورش در مجمع عمومی سازمان ملل که به شدت مورد انتقاد دیگر مقامات آمریکایی قرار گرفته است، گفت: ترامپ به درستی از ایران و کره شمالی انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، جان بولتون نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود به سخنرانی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد و نوشت: سخنرانی دونالد ترامپ بهترین عملکرد وی از زمان ریاست جمهوری‌اش بود. او با صراحت و مستقیم از کره شمالی و ایران انتقاد کرد.

 در مقابل این اظهارات و تشویق‌ها، رییس‌جمهور جوان فرانسه در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از د مواضع رییس جمهور آمریکا انتقاد کرد و در واکنش به سخنان ترامپ گفت: محکوم کردن توافق هسته‌ای با ایران «اشتباه بزرگی» خواهد بود.

امانوئل مکرون که در روز دوشنبه در نیویورک با حسن روحانی دیدار کرده بود  و در سخنان خود بارها بر اهمیت حفظ برجام تاکید کرده است در بخشی دیگر از سخنان خود تصریح کرد: محکوم کردن توافق هسته‌ای با ایران «اشتباه بزرگی» خواهد بود و عدم احترام به توافق هسته ای منجر به جهنمی در منطقه خواهد شد.

هیلاری کلینتون رقیب انتخاباتی دونالد ترامپ، نیز سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل را محکوم کرده و لحن آن را "بسیار سیاه و خطرناک" توصیف کرد.

بر اساس اعلام برخی از رسانه‌های خبری «مارگوت والستروم» وزیر امور خارجه سوئد نیز در پاسخ به خبرنگارانی که از وی در مورد سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل سوال کرده بودند گفت: آن یک سخنرانی اشتباه در زمانی اشتباه و برای افرادی اشتباه بود.

 رسانه‌ها همچنین اعلام کردند، رئیس‌جمهور اتریش نیز در واکنش به سخنرانی "دونالد ترامپ"، از توافق اتمی با تهران حمایت کرده است و اظهرات او را دلسرد کننده عنوان کرد.

الکساندر فن در بلن گفت: این یک سخنرانی خطاب به رای‌دهندگان خود در آمریکا بود نه به سران 193 کشور دنیا.

 سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در جمع خبرنگاران در نیویورک بر نگرانی مقامات مسکو از اظهارات "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا در مورد عدم‌سازش در برخورد با ایران تأکید کرد.

دایان فاینستاین، سناتور شناخته شده دموکرات‌ها در ایالت کالیفرنیا نیز در واکنشی تندی سخنرانی دونالد ترامپ در سازمان ملل متحد با اشاره به سخنان رئیس‌جمهور آمریکا درباره برجام گفت: "با این اوصاف اگر ما بخواهیم درباره برجام دوباره مذاکره کنیم یا از آن خارج شویم، علاوه بر این‌که تهدید اتمی ایران و کره را چند برابر می‌کنیم، کدام کشور حاضر خواهد شد با ما که به پیمانی بین‌المللی متعهد نمانده‌ایم، وارد مذاکره شود."

همچنین ست مولتون عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا،‌ با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: ما به یک بصیرت قوی، هوشمندانه و راهبردی نیاز داریم، نه تهدیدهایی که بحران ایجاد می‌کند. خطاب به متحدان‌مان (می‌گویم): رئیس جمهور از طرف تمام آمریکایی‌ها صحبت نمی‌کند.

گره‌گوری میکس، یک عضو کنگره، دیگر مقام آمریکایی است که اظهارات ترامپ را مورد انتقاد قرار داد.

 وی در پیامی توئیتری نوشت: آمریکای تنها + توئیت‌های تنهایی آخر شب، برابر است با سخنرانی رئیس‌جمهور ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل.

مارک تاکانو یک عضو دیگر کنگره آمریکا نیز در پیامی در صفحه توئیتر خود، سخنان ترامپ را غیر مسوولانه و شرم‌آور توصیف و تاکید کرد: نابودی کره شمالی به بهای از دست رفتن جان میلیون‌ها نفر از جمله هزاران آمریکایی تمام می‌شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
خبرهای مرتبط
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین