کد خبر: ۴۷۹۶۸۰
تعداد نظرات: ۳۶ نظر
تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۸
پازل‌ سیاسی رئیسی تا انتخابات ریاست جمهوری۱۴۰۰
این که ابراهیم رییسی بنای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری آینده را دارد قطعا اولین برداشتی است که می توان از نتیجه رفتار شناسی این روزهای او داشت. او به شکل محسوس و مشهودی بر تعداد سفرهایش افزوده است و در هر موقعیتی با اظهارنظرهایش «بودن سیاسی اش » را فریاد می زند.
آفتاب‌‌نیوز :
هر چه قدر که این روزها محمد باقر قالیباف تلاش می کند که از نظرها دور بماند این سید ابراهیم رییسی است که تمام تلاشش را برای دیده شدن بکار گرفته است. سرنوشت کاملا متفاوت دو نامزد اصلی اصولگرایان در انتخابات اخیر، یکی در آخرین لحظه کناره گیری می کند و روزهای سکوتش رسیده و آن دیگری که کاندیدای یکباره اصولگرایان می شود، این روزها بیش فعالی سیاسی دارد تا حضورش در سیاست را تضمین کند.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ فارغ از آنچه بر محمد باقر قالیباف می گذرد و در شرایطی که دیگر کسی چندان شانسی برای بروز سیاسی مجدد او نمی بیند، نگاه های زیادی به سید ابراهیم رییسی دوخته شده است. تازه وارد دنیای سیاست اصولگرایانه که مزه رقابت های سیاسی آنچنان برایش شیرین بوده که از 29 اردیبهشت تا همین روزها میل زیادی برای بودن و ماندن در این فضا از خود نشان داده است.

رمزگشایی از سفرهای ابراهیم رئیسی/نامزد ۱۴۰۰ اصولگرایان؟

اما پشت پرده این بیش فعالی سیاسی سید ابراهیم رییسی چیست؟ نامزد یکباره اصولگرایان چه آینده سیاسی برای خود متصور شده است؟ مشاوران او چه پازلی را برای آینده سیاسی اش ترسیم کرده اند؟

برخی تحلیل ها حکایت از آن دارد که رئیسی تلاش دارد همچنان خود را در سطح نامزد ریاست جمهوری نگاه داشته و زمینه سازی برای نامزدی در انتخابات 1400 را زودهنگام آغاز کرده است. سوی دیگر اما هستند کسانی که معتقدند رئیسی با تکیه بر 16 میلیون رایی که پشت سرش قرار گرفت امید دارد بتواند خود را به سطح لیدری جریان اصولگرا برساند، یک آرزو و هوس سیاسی بزرگ تر اما برای او می تواند دستیابی همزمان به هر دوی این گذاره ها باشد؟ شاید واکنش های چهره های اصولگرا به او بتواند ملاکی برای قضاوت نهایی باشد.

رئیسی نامزد 1400 اصولگرایان؟

این که ابراهیم رییسی بنای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری آینده را دارد قطعا اولین برداشتی است که می توان از نتیجه رفتار شناسی این روزهای او داشت. او به شکل محسوس و مشهودی بر تعداد سفرهایش افزوده است و در هر موقعیتی با اظهارنظرهایش «بودن سیاسی اش » را فریاد می زند.

او دو بار راهی قم شده و حتی سخنران راهپیمایی روز قدس در این شهر هم بود. در سالروز ورود امام رضا (ع) سفری به نیشابور داشت، برای شرکت در همایش صیانت از روحانیت به ارومیه، برای مراسم گلاب‌شویی حرم حضرت شاهچراغ (ع) به شیراز و برای بازدید از مناطق سیل‌زده به کلات سفر کرده است. رییسی همچنین سفری هم به استان سیستان و بلوچستان داشت و در آنجا با مولوی عبدالحمید که در انتخابات از روحانی حمایت کرده بود و علمای شیعه و سنی این استان دیدار داشت. سفر به استان خراسان جنوبی به عنوان حوزه انتخابیه‌اش در خبرگان و شهرهای بیرجند، سربیشه و نهبندان و دیدار با علما، طلاب، خانواده شهدا، ائمه جمعه و مردم این استان از دیگر برنامه‌ای او بود.در سفری دیگر او به شهرکرد هم رفت تا در اجتماع غدیریون سخنرانی کند. او حتی سخنران حسینیه اعظم زنجان در ایام محرم هم شد.

گویی آنکه رییسی همچنان تلاش دارد کاملا محسوس خود را در قطب مقابل دولت حسن روحانی و شخص او نگه دارد. کنایه های سنگین می زند و حتی گاهی روشن و صریح این منتقد وضع موجود بودن را به نمایش می گذارد.

اما رییسی چه تصویری از انتخابات 1400 در ذهن خود دارد که اینچنین فضا را برای بروز سیاسی خود مهیا دیده است؟

شاید اگر از دریچه ذهنی ابراهیم رئیسی به ماجرا بنگریم او لابد به این باور رسیده که اصلاح طلبان با توجه به نسبتی که همچنان با حاکمیت و ساختار قدرت دارند نمی توانند در تاریخی نزدیک حضور مستقل در انتخابات داشته باشند. شاید به این نتیجه هم رسیده باشد که از میان چهره های اصولگرا در نتیجه تحولات چند انتخابات اخیر دیگر رمقی در میان ستاره ها برای رقابت در این سطح باقی نمانده است . ممکن است در ذهن او این باشد که انتخابات 1400 ادامه انتخابات 96 است و باز همان دوقطبی پاربرجاست که یک سرش حاصل ائتلاف میان اصلاحات و اعتدال است و یک سر دیگرش فردی از اصولگرایان.

او فکر می کند که دلیل رای نیاوردنش در این انتخابات ناشناخته بودن و ورود دیرهنگامش به انتخابات است و حالا 4 سال زمان دارد تا این نقیصه را بر طرف سازد. اما آیا تصمیم سازان اصولگرا هم مانند او فکر می کنند و او را تنها ستاره این آسمان می دانند ؟

اگر چه کسانی مانند مهدی فضایلی می گوید« حضور آقای رئیسی به‌ عنوان نامزد بالقوه انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ خیلی دور از ذهن نیست.» و یا افراد نزدیک به علی لاریجانی مانند سبحانی نیا می گویند:« بعید نیست ابراهیم رییسی مجددا ورود کند. ایشان به عنوان تولیت استان قدس جایگاهی دارند و در این جایگاه اعتباری دارند و در مجموع به نظر نمی آید برای کاندیداتوری مجدد بی میل باشند.» اما نگاهی به سایر اظهار نظرها توسط چهره های دیگر اصوگرا روایت دیگری از خواست عمومی در این جناح دارد برای مثال بیادی می گوید « نظر شخصی من این است کسانی که رئیسی را برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری مورد تشویق قراردادند، قصد ناصوابی در پشت پرده داشتند. به‌عبارتی‌دیگر برخی از روی حسادت ایشان را جلو انداختند تا در صورت احتمال یک آینده روشن با توجه به این اندازه حمله به او در مناظره‌ها شانیت یک مقام بالاتر را از دست بدهد».

مهر سکوت بر لبان حامیان رئیسی

این همه در حالی است که حامیان رییسی در انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت ماه از احمدی نژادی هایی مانند نیکزاد و میرکاظمی گرفته تا پایداری هایی مانند مصباح یزدی و شاگردانش فعلا همگی مهر سکوت در این مورد بر لب زده اند . آنها همیشه تخصص عجیبی در تغییر نامزد در روز موعود داشته اند . شاید این بار هم آنها نظرشان از محبوبشان برگشته باشد ؛ شاید !

رییسی هوس لیدری اصولگرایان را کرده است؟

پیش فرض دیگر اما این است که ابراهیم رییسی تلاش می کند خود را در قامت محوریت جناح قرار دهد. او با جناحی مواجه است که سامان سابق خود را از دست داده و به از هم گسیختگی تعیین کننده ای رسیده است. با این وجود خواست عمومی در جناح اصولگرا به شکلی دیگر است . شاید صریح ترین سخن را در این مورد محمد رضا باهنر گفته باشد . او در پاسخ به این سوال که باتوجه به آرای رییسی، آیا او می‌تواند محور اصولگرایان قرار گیرد، گفته بود « خیر، آرای آقای رییسی اگر بخواهد تحلیل شود باید ببینیم چه مقدار از آراء برای شخص خود او است، لذا خیلی از عوامل در این آرا دخیل است. باید روی این مساله که رییسی بتواند جایگزین یک چهره کاریزمای اصولگرایان شود بحث و تبادل‌نظر صورت گیرد.»

باهنر این سخنان را در قامت دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری بیان کرده است . او البته در این مساله تنها نیست و حتی در جامعه روحانیت مبارز هم که خاستگاه سیاسی و حزبی او است نیز گویا همین تفکر حاکم است . چنانکه محمد تقی رهبر از اعضای شاخص جامعه روحانتی گفته است:« همین‌که رییسی توانست رقابت فشرده‌ای با رئیس‌جمهور مستقر داشته باشد، نشان می‌دهد که از کاریزمای نسبتاً قابل قبولی برخوردار است اما بحث لیدری اصولگرایان و تصمیم‌سازی برای این جریان ریشه‌دار و تأثیرگذار، بحثی بسیار مهم است و به نظر من، رییسی نمی‌تواند لیدر اصولگرایان شود»

16 میلیون رایی که رئیسی می خواهد رهبری کند

ابراهیم رئیسی در بیانیه پس از انتخابات خود نوشته بود «رأی قریب به ۱۶ میلیون ایرانیِ خواهان تغییر، سرمایه ای مهم و پشتوانه عظیم است که به هیچ وجه نمی توان آن را در عرصه سیاسی و تصمیم گیری کلان کشور نادیده گرفت.»

این نشانه ای روشن است از آنچه سید ابراهیم رییسی در ذهن دارد و شاید پاسخی کامل و مشروح باشد برای همه آنهایی که می خواهند پشت پرده سفرها و سخنرانی های پی در پی این چهره تازه وارد دنیای سیاست را بدانند . او عزم خود را جزم کرده هم برای محور بر عهده گرفتن لیدری اصوگرایان و پیدا کردن نقش برادر بزرگتر برای آنها و هم برای ظهور مجدد در انتخابات 1400. این خواست اوست ؛ خواستی که چندان با حرف دل اصولگرایان لااقل از 29 اردیبشهت تا امروز چندان همخوانی ندارد.

منبع: خبرآنلاین


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۳۶
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
6
28
ایشون اگه کل دنیا رو هم سفر کنه باز هم مردم با تفکراتش مخالفند
سیدمحمد خادمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
4
22
کاش اصلاح طلبان بنام و شاخص تایید شوند و 1400 رقابتی داغ و دیدنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
4
14
با دغل بازي نمي توان راي جمع كرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
4
14
ایران دیگر به عقب بر نمی گردد. ملت ایران خودتان را برای 1400 آماده کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
1
4
آقای روحانی کلید درب پاستور ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
2
10
عکس خبر شبیه قوم خوارجند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
12
4
اینکه مردم با تفکرات کسی مخالف باشند دلیل بر ناحق بودن کسی نمیشه . همیشه ی تاریخ امامان ما با این طرز فکر امثال شما تنها شدند . برو حق رو بشناس . نمیخوام بگم رییسی بر حقه اما برو حق رو بشناس بعد بگو تفکراتش با حق مخالفه ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
8
2
اینکه مردم با تفکرات کسی مخالف باشند دلیل بر ناحق بودن کسی نمیشه . همیشه ی تاریخ امامان ما با این طرز فکر امثال شما تنها شدند . برو حق رو بشناس . نمیخوام بگم رییسی بر حقه اما برو حق رو بشناس بعد بگو تفکراتش با حق مخالفه ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
2
9
ایشان به استان قدس مشرف شد برای کارهایی ... ولی این کجا و ان کجا
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
1
9
داشتن رقابت سالم حزب سالم و با شناسنامه میخواهد درصد رای دهندگان به رییسی افرادی ناراضی بودند که خواستند سکان اقتصاد دست ایشان باشد که کلا کشور را به انزوا ببرند
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
2
6
بروید تو این شهرها و روستاها وعده یارانه و کار و کرامت و..حرف تکراری وقت مردم قیمت دارد به حرف بدون کارشناسی و احساساتی کی رای میده آره مثلا بگویند رفتن زنان به ورزشگاه آزاد هست خوانندگی ام کلثوم عربستان خوب نیست ما تو ایران بهترشو داریم مرد حق ندارد دوتا زن بگیرد زن ناقصالعقل نیست شعارفقط برای زنان باشد
شهاب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
1
12
عمروجوانیمون تواین مملکت بااین گروه واون دسته وفلان حزب که این دوره واون سال میان سرکارتموم شدورفت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
1
9
ملت ايران..... نمي خواهد مردم ايران مدير عملياتي مي خواهد و بس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
1
8
ناشناس جان .. برای مردم از روز روشنتره که ناحق هستش ..........
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
1
4
اولا":دو تا عکس جناب رئیسی را برای همیشه. صربه فنی کرد یکی أن عکس که از نیازمندان ریاکارانه استفاده ابزاری شده بود و دیگر آن عکسی که جناب رئیسی را یکهویی منجی تتلو ی تواب نشان داد و این دو یعنی خداحافظ جناب رئیسی بعنوان رئیس جمهور
ثانیا" تحلیل آراء 16 میلیونی ایشان : همگی شاهد بودیم که ترفندهای زیادی برای کم جلوه دادن آراء روحانی در هر دو دوره بکار رفت تا فاصله آراء اصولگراها با اعتدالیون کمتر شود این یعنی آراء رئیسی کمتر از 16 میلیون بود و در ضمن خیلی ها بخاطر وعده های کار شناسی نشده ی معیشتی رئیسی به ایشان رأی دادند و حدود 4 میلیون هم طرفدار ان تتلو به امید مجوز گرفتن او به رئیسی رأی دادن و در حالت خوش بینانه 5 میلیون آراء خالص اصولگرایان ی که دوره قبل به جلیلی رأی دادند ایندوره به رئیسی رأی دادند حالا شما سر انگشتی بفرمائید چه قدر رأی مربوط به شخص رئیسی بود !!!!!
لطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
1
5
این آقا توهم زده - مردم آگاه تر از قبل هستند
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
0
4
حالا تبلیغات زود نیست؟ چون این حرفها زود بین مردم فراموش میشود فعلا دست نگهدارید شاید این ریاست جمهور حذف و پست خدمت به شما نرسد مثل احمدی نژاد . از تبلیغاتش در شهرها پرسیدند جواب داد برای روشنگری بود و در موقع ثبت نام ریاست جمهوری گفت حالا تا وزارت کشور آمدم بد نیست من هم ثبت نام کنم ثبات شخصیت برای سیاسیون یعنی ارزش اخلاقی فقط توی شهرها بچرخید و بگویید آهای ملت چرا بیکاری و رکود هست ؟همه بلد هستند از این حرفها بزنند راهکار شما چیست دادش راهکار چی بلدی اقتصاد درس اخلاق را نمیشناسد چون پول و سرمایه هست . راهکار علمی داری بسم الاه اینکه هر رییس جمهوری بیاید ساختار اداری کشور را بنام اصلاح برهم بزند قابل قبول نیست فقط خصوصی سازی بجز بهداشت و درمان و آموزش و پرورش بقیه امورات همه باید خصوصی باشند
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
0
1
باسلام..چی بگم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
2
4
اولا" با دو تا عکس کلا ایشان ضربه فنی شدند یکی عکس نمایشی با نیازمندان که مصداق استفاده ابزاری از آنان بود دومین عکس نمایشی با تتلو که مصداق استفاده ابزاری از او با عنوان دروغین هادی ای که موجب توبه ی تتلو شده , که اکثراظ" باور نکردند.
ثانیا" تحلیل 16 میلیون رأی: در هر دو دوره انتخابات آخری تلاش های زیادی برای کم جلوه دادن روحانی شد پس آراء رئیسی احتمالا کمتر بوده , 4 میلیون مربوط به طرفداران. جناب تتلو بود به امید گرفتن مجوز درحالت خوش بینانه حدود 5 میلیون مربوط به طرفداران جلیلی بود
حالا کسی می تواند قاطعانه آرایی که مربوط به محبوبیت خود آقای رئیسی بود حدس بزند !!!!!!ایشان مهره سوخته هستند بهتر است اصول گرایان روی نیروی شناخته شده و محبوب دیگری سرمایه گذاری کنند .
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
1
4
برو ولی تنها نرو قالیبافت با خودتان ببرید کمی تجربه شهرداری را دارد البته تجربه کسری بودجه 25هزار میلیاردی و تونل سازی و مترو سازی و دستگاه زباله سوزی ...
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
1
2
برو ولی تنها نرو قالیبافت را با خودتان ببرید کمی تجربه شهرداری را دارد البته تجربه کسری بودجه 25هزار میلیاردی و تونل سازی و مترو سازی و دستگاه زباله سوزی ...
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
0
3
خداوندبه این ملت کمککند ومهرفرد صالحی راجهت مدیریت کلان مملکت دردل مردم بیاندازد
رها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
2
7
مردم دیگه به اوصولگرا ها اجازه ورود به سیاست رونمیدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
1
5
اولین راه اثبات فکر سالم و رفتار سالم مدیران تحت فرمان رییسی ، ارایه اسناد حرم ثامن (ع ) ، دادن مالیات سنوات گذشته به بیت المال است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
1
3
ادامه تحلیل 16میلیون رأی : فراموش کردم بنویسم بخشی از آراء جناب رئیسی شاید 5 میلیون مربوط به ناراضیان معیشتی بود که فریب افزایش یارانه را خوردند با این تحلیل 14 میلیون رأی شرایطی بود دو میلیون هم آراء طرفداران امیدوار به پست و مقام , قاطعانه میتوان گفت آراء محبوبیت ایشان محل اعتناء نیست .
shahab
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
1
5
الکی زور میزنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
1
4
اول راجع به عکس آدم یاد پوسترهای فیلم این گروه خشن میافته که جای تتلو خالیه ...
بعد از اونهم بعید میدونم رای رییسی بیشتر از 5 میلیون باشه که این 11 میلیون رای باقیمانده روحانی است
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
0
1
چقدر گاهی وقتها ما آدمها از قیافه و لباس به شخصیت او پی نمیبریم و گاهی هم گول ظاهر و حرف قشنگ کسی را میخوریم مثلا کسی بمن بگوید تو خیلی خوبی و دوست داشتنی و عاقلی ... اما من آن نباشم و چهره واقعی مرا نشناسد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
0
4
کاری نداره ما باز هم تکرار میکنیم
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
0
1
من تو صف در بودم شنیدم چرا به فلانی رای میدهی گفت چون از اقتصاد و اتم و سیاست امور بین الملل چیزی بلد نیست رای بدم که ........
عماد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۷
0
2
خدا نیامرزد کسانیکه نمیگذارند انسانهای مدیر و آگاه و کاربلد سر کار بیایند و مارا دچار نادانی و بدبختی میکنند . متاسفم که خداوند عالم ملت مارا و کشور ما را از آدمهای خوب و کارکشته بری کرده و شاید خداوند میخواهد بگوید خلایق هرچه لایق . ملتی که اسیر دو گروه قدرت طلب شده اند جزایشان همین وضع موجوده و لیاقت کشوری آباد و پیشرفته را ندارند شاید حرفم به تمسخر گیری و شاید هم در فضای موجود سردرگمی خودت را مسخره گرفته ای !
امیر
|
United States
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۷
0
1
برای اداره کشور هشتاد میلیونی برنامه باید داشت نه شمشیر گرز و نیزه و شمشیر مال پرجم عربستان هست شکوفایی اقتصاد با گرز نیست با مشوقهاست دنیا راه را رفت و تمام کرد
سینا
|
United States
|
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۸
0
1
کاربران محترم سایت آفتاب آیا در یک جامعه ایدآل میشود همه شهروندانش در رفاه باشند پولدار باشند بی خونه و بیکار نباشند و ماشین داشته باشه و تحصیلات عالیه و مدینه فاضله باشه چطوری و چگونه این اتفاق میفته بیاییم یک بار هم شده افرادی را که خیلی خیلی ایدآل فکر میکنند ما افرادی که سواد خواندن و نوشتن داریم ازشان بپرسیم چطوری برای تحقق این هدف اینکار را میکنید من این پرسش را از این افراد دوستانه گفتگو کردم و به نتیجه مطلوب نرسیدم آیا شدنی هست اگر نیست چرا این همه هزینه و وقت را هدر میدهیم چرا تجربه دیگر ممالک را نمیپذیریم شما چه نظری دارید
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
1
0
رای من و خیلییای دیگه آقای رییسی بود-ایشون اشتباه کردند با اون تتلوی عکس گرفتند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
1
1
هر چه که هست، بسیار صداقت و البته مردانگی دارد.
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
1
0
رای مردم از همان بدو انقلاب به اصلاحات بوده و باز هم خواهد بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین