کد خبر: ۴۸۸۰۷۳
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۵
بانک بهتر است یا موسسه مالی و اعتباری؟ فرق بانک با موسسه مالی و اعتباری چیست؟ آیا می دانید موسسه مالی و اعتباری البته به شرط داشتن مجوز از بانک مرکزی درواقع همان بانک است منتها با شرایط متفاوت. در حقیقت هر مجموعه مالی و اعتباری برای بانک شدن نیازمند طی مسیری است که موسسات مالی و اعتباری در حال طی همین مسیر هستند.
آفتاب‌‌نیوز : اما از آنجا که ممکن است بانک مرکزی اعلام کند دیگر امکانی برای تبدیل موسسات به بانک ندارد، این مجموعه های مالی ذیل عنوان موسسه می توانند به فعالیت خود ادامه دهند. یعنی تا سقف مشخص شده از سوی بانک مرکزی اقدام به جذب سپرده کنند و اعتبارات خود را هم تحت چارچوب مشخص شده توسط بانک مرکزی تخصیص دهند.

به گزارش اقتصاد ایران آنلاین، اما نکته حائز اهمیت در این میان این است که مردم باید قبل از مراجعه به این موسسات برای سپرده گذاری و مراودات مالی از مجوزدار بودن آنها مطمئن شوند. در عین حال بانک مرکزی نیز باید به صورت دقیق و شفاف وضعیت داشتن مجوز این موسسات را مشخص کند. در حال حاضر بر اساس اعلام بانک مرکزی یکی از موسسات مورد تایید ، موسسه مالی و اعتباری نور می باشد که مجوز فعالیت دارد.

موسسه اعتباری نور که به تازگی با اخذ مجوز نهایی برای راه‌اندازی سامانه سپام برای صدور ضمانتنامه‌های ریالی و اعتبار اسناد داخلی، خدمات خود را گسترش داده است و با اتصال به شبکه شتاب قابلیت ارائه خدمات در سراسر کشور به مشتریان را دارا می باشد.

موسسه نور با بیش از ۳۳۶ شعبه در کشور به لحاظ منابع مالی در رتبه 12 کشور قرار دارد و گزارشات دوره ای شاپرک حکایت از عملکرد مناسب و تراز مالی مثبت آن موسسه داشته و توانسته با گسترش دامنه فعالیت های خود و ارائه خدمات الکترونیک و افزایش منابع مالی جهشی بلند به سمت تبدیل شدن به بانک بر دارد همچنین سالانه با پرداخت تسهیلات قرض الحسنه و مشارکت در پروژه های ملی گامی موثر در تولید اشتغال و خودکفایی میهن سرافزارمان بردارد.

نکته ای که نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون اقتصادی هم بر آن تاکیددارند؛ همچنانکه موسوی لارگانی چندی پیش گفته بود: بانک مرکزی وظایف مشخص و تعریف شده ای دارد؛ غیر از اینکه از ابتدا باید جلوی فعالیت موسسات بدون مجوز را بگیرد، بعد هم برای اینکه مردم در موسسات بدون مجوز سرمایه گذاری نکنند بانک مرکزی باید مردم را آگاه می کرد که در این موسسات سرمایه گذاری نکنند.

محمدحسین نامدار، اقتصاددان و کارشناس بورس و بانک نیز بر همین اعتقاد است و می گوید: ایجاد مشکل در برگشت سپرده برخی سرمایه گذاران در برخی موسسات مالی و اعتباری باعث لطمه زدن به اعتبار سیستم پولی و مالی کشور شد. مساله ای که مسئولیت آن به عهده کسانی است که برای صدور مجوز این موسسات دقت لازم را نکرده اند.

وی درعین حال به ضعف سیستم اطلاع رسانی سیستم بانکی کشور و جوسازی رسانه ها هم اشاره می کند و ادامه می دهد: مردم نباید به شایعات موجود توجه کنند. در حال حاضر جز یکی دو تا موسسه که با مشکل مجوز مواجه بوده اند، بقیه موسسات که نام شان در لیست اعلامی بانک مرکزی آمده مشکلی برای ادامه فعالیت ندارند.

وی الزام آوربودن مجوز صادره از سوی بانک مرکزی برای رسیدگی به تعهدات موسسات مالی و اعتباری را هم عنوان می کند و می گوید: در حال حاضر مجوزهای بانک مرکزی سازوکارهای اطمینان بخشی دارد و امیدواریم موسسات مالی و اعتباری بتوانند با فعالیت های مثبت و ثمربخش خود در جهت اعتمادسازی بیشتر گام بردارند.

اینکه متاسفانه برخی موسسات با ارائه سودهای خارج از عرف و قانون زمینه خروج سیستم پولی کشور از سازوکار حقیقی و واقعی خود را فراهم کرده اند نیز بخش پایانی حرف های این اقتصاددان است؛ اینکه نباید موسسات مالی را بنگاه هایی برای ارائه سودهای کلان در نظرگرفت، این موسسات می توانند در جهت رشد کسب و کار زودبازده و شکوفایی اقتصاد کشور تاثیرگذار باشند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین