کد خبر: ۴۸۸۸۱۱
تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۶
«برای نخستین بار است که لباس های سنتی کشوری را می پوشم و در یک عمارت تاریخی قدم می زنم و می توانم عکس بگیرم و این بهترین یادگاری و سوغاتی است که از شیراز به کشورم خواهم برد»، این را یکی از 25 گردشگر تایلندی که روز گذشته با به تن کردن لباس های قاجاری از مسجد نصیرالملک شیراز دیدن می کرد، گفت.
آفتاب‌‌نیوز : «برای نخستین بار است که لباس های سنتی کشوری را می پوشم و در یک عمارت تاریخی قدم می زنم و می توانم عکس بگیرم و این بهترین یادگاری و سوغاتی است که از شیراز به کشورم خواهم برد»، این را یکی از 25 گردشگر تایلندی که روز گذشته با به تن کردن لباس های قاجاری از مسجد نصیرالملک شیراز دیدن می کرد، گفت.

خانم «في دورانگ لي» با بيان اين كه هيچ وقت تصور نمي كرده كه روزي لباس قاجاري ايرانيان را بر تن كند گفت: «اين لباس قديمي بسيار زيبا است و براي نخستين بار است كه به شهري سفر مي كنم و مي توانم چنين لباس زيبا و اصيلي را بپوشم».

وي با اشاره به اين كه براي نخستين بار است که به شيراز سفر مي كند افزود: «يكي از عمارتهاي تاريخي كه در اين شهر توريستي ديدم؛ مسجد قاجاري نصيرالملك است كه از معماري و تزئيات خاصي بهرهمند است».

اين گردشگر تايلندي افزود: «تابش نور خورشيد از پنجره هاي مشبك و رنگي مسجد جلوه خاصي به اين بناي مقدس داده است و با لباس قاجاري كه به تن كرده ام توانستم اين جلوه هاي زيبا را حس كنم».

خانم في اضافه كرد: «شيراز شهر شگفتي هاست شهري است که مردمانی مهربان دارد و بسيار خوشحالم كه به اين شهر سفر كرده ام».

 اين روزها گردشگراني كه به اكثر بناهاي تاريخي به خصوص عمارت هاي قاجاري شيراز مي روند مي توانند با كرايه كردن و پوشيدن لباس هاي سنتي و قديمي ايران تجربه متفاوتي از سفر به شيراز را داشته باشند، تجربه اي كه اين بار از سوي يكي از آژانسهاي مسافرتي شيراز براي 25 گردشگر خارجي به وجود آمد و به گفته محمد مهدي سياوشي در حال حاضر بهره بردن از تمامي داشته هاي تاريخي و فرهنگي فارس براي معرفي به گردشگران خارجي و حتي داخلي يك فرصت به شمار مي رود.

وي در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: «بايد از هر فرصتی براي جذاب تر كردن تورهاي ورودي و همچنين ماندگاري بيشتر گردشگران در شيراز و استان فارس بهره برد».

مدير آژانس مسافرتي «بهين بُرگ» با بيان اين كه همواره گردشگران ورودي به ايران و فارس در جست و جوي حقايق هستند، افزود: «با توجه به مدت اقامت اندكي كه گردشگران ورودي به شهرهاي ايران دارند جا دارد كه در مقصد سفر (به طور مثال شيراز) برنامه ها به نحوي باشد كه آن ها با اكثر جاذبه هاي تاريخي و گردشگري همچنين آداب و رسوم و فرهنگ شيراز آشنا شوند».
وي ادامه داد: «براي نخستين بار براي گردشگران اين تور لباس هاي قاجاري تهيه و پيشنهاد شد كه با پوشيدن اين لباس ها از عمارت هاي تاريخي شيراز ديدن كنند كه خوشبختانه مورد استقبال آن ها نيز قرار گرفت».

سياوشي افزود: «در واقع چنين اقدامي تاثير بسزايي در شناخت گردشگران خارجي از فرهنگ اصيل ايراني دارد و مي تواند تبليغات موثري هم براي اشاعه اين فرهنگ و تمدن به ديگر گردشگران باشد چرا كه هر يك از اين افراد (گردشگران) مبلغاني براي ايران محسوب مي شوند».

در ادامه اين گفت و گو خانم «ويتانيا» خود را كارمند يك بانك معتبر بانكوك در كشور تايلند معرفي مي كند و با ابراز خوشحالي از پوشيدن لباس هاي سنتي شيراز به خبرنگار ما گفت: «علاقه بسياري داشتم كه به ايران به خصوص شهر تاريخي شيراز سفر كنم اما همواره نگراني بسياري از حضورم در اين سرزمين داشتم».

وي افزود: «تصور نمي كردم كه ايران كشوري امن با مردماني مهربان باشد كه همواره لبخند به لب دارند».

وي افزود: «بسيار علاقمندم كه در اين شهر بمانم و وقت بيشتري را به جاذبه هاي گردشگري و تاريخي اختصاص دهم البته با لباس هاي قاجاري!».

ويتانيا در ادامه اضافه كرد: «متاسفانه بسياري از گردشگران به خصوص تايلندي ها از جاذبه هاي تاريخي و گردشگري ايران به ويژه فارس اطلاع كافي ندارند و جا دارد كه تبليغات در اين حوزه بيشتر شود».
آقاي «آرجيوا» يكي ديگر از گردشگران خارجي است كه لباس قاجاري به تن دارد. وي با اشاره به بازديدش از مسجد نصيرالملك گفت: «بازديد از اين بناي مقدس بسيار عجيب بود و با تمام وجود زيبايي ها و معنويت در اين مسجد را حس كردم».
وي با بيان اين كه من از اين استان چيز زيادي نمي دانم اما مسجد نصيرالملك يك حس بسيار خوب به من داد كه سراسر معنويت بود افزود: «در اين مسجد تاريخي كه به مسجد صورتی هم معروف است زيبايي معماري و رنگ و نوري دیدم كه تا كنون در هيچ بناي قديمي آن را تجربه نكرده بودم».

آرجيوا كه به همراه خانواده اش به شيراز سفر كرده است با ابراز خوشحالي از اين كه زيبايي شهر شيراز را به همراه خانواده اش مي بيند و تجربه سفر كردن در اين شهر توريستي را همواره به خاطر مي سپارد افزود: «تصور اين كه با خانواده ام بتوانم لباس هاي سنتي ايران را بپوشم تا قبل از سفر برايم بسيار سخت و عجيب بود اما در حال حاضر بسيار خوشحالم كه توانستم تجربه اي متفاوت در اين سفر را كسب كنم».

وي در ادامه با اشاره به اين كه نخستين بار است كه به ايران و شيراز سفر مي كند، افزود: «متاسفانه اطلاعاتي كه از سرزمين ايران داشتم بسيار ناقص بود و اين سفر موجب شد كه اطلاعاتم را از اين كشور زيبا و شهر شيراز افزايش دهم و بي شك بار ديگر نيز به اين سرزمين سفر خواهم كرد».

اين گردشگر تايلندي تاكيد كرد: «در بازگشت به شهر بانكوك به دوستان و آشنايانم نيز توصيه مي كنم كه به شيراز سفر كنند و زيبايي هاي اين شهر و مردمان میهمان نواز و خنده رويش را ببينند و حتی به آن ها خواهم گفت كه مي توانند لباس هاي سنتي مردم اين سرزمين را بپوشند و در عمارت هایتاريخي آن قدم بگذارند».
منبع: خبر جنوب

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین