کد خبر: ۴۸۹۱۳۰
تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۴
روزنامه روسی ار ب کا در یادداشتی خاطرنشان کرد: بازداشت شاهزادگان سعودی باعث بی ثباتی بیشتر در عربستان خواهد شد.
آفتاب‌‌نیوز :
این روزنامه در یادداشتی با عنوان بازی تخت سلطنتی به تحلیل تحولات دربار عربستان از نگاه کارشناسان روس پرداخته است.

روزنامه روسی نوشت: بازداشت‌ها در عربستان سعودی نشان داد محمد شاهزاده جوان و پدرش در تلاش برای فراهم کردن شرایط انتقال ملایم قدرت، ناخواسته باعث بی‌ثباتی بیشتر سامانه اداره امور کشور می‌شوند و همراه با نزدیک‌تر شدن تاریخ به تخت نشستن شاهزاده این تضادها فقط شدت خواهد یافت

بخشی از این یادداشت روزنامه روسی 'ار ب کا' تحت عنوان تحولات دربار عربستان از نگاه کارشناسان روس امروز شنبه در کانال رسمی تلگرامی مهدی سنایی سفیر ایران در مسکو منتشر شده است.

روزنامه روسی یادآوری کرد: پس از صدور فرمان سلمان، شاه عربستان سعودی در مورد مبارزه با فساد، بازداشت‌های گسترده در این کشور آغاز شد. 11 تن از اعضای خاندان سلطنتی سعودی، 4 وزیر کنونی و 'ده‌ها' وزیر سابق به فساد متهم شدند. در یادداشت روزنامه روسی به نقل از گزارش خبرگزاری بلومبرگ آمده است: سلمان به این ترتیب راه شاهزاده محمد فرزند 32 ساله خود به سوی تخت سلطنت را هموار می‌کند. در نتیجه بازداشت‌های اخیر یکی از نزدیکان ولیعهد به سمت رئیس گارد ملی منصوب شد.

هانی صبرا کارشناس امور خاورمیانه به بلومبرگ گفت: تقویت موضع شاهزاده جانشین سلطنت باعث ناخرسندی بسیاری از نمایندگان بانفوذ خاندان سعودی شده بود. اما اینک، پس از انتصاب خالد عیاف (حامی عبدالله شاه قبلی) به سمت رئیس گارد ملی پیشبینی واکنش درون خاندان سلطنتی فی‌الواقع غیرممکن می‌شود.

روزنامه روسی نوشت: بازداشت الولید بن طلال سرمایه گذار بزرگ با ناخرسندی پدرش از انتصاب فرزند سلمان به سمت جانشین تخت سلطنت ارتباط داده می‌شود. سرعت تصفیه در داخل خاندان حاکم با قصد شاه سلمان برای کناره گرفتن در آینده نزدیک ارتباط داده می‌شود.

بازداشت الولید شرکای تجاری وی را متحیر کرد. 'فوربس' دارایی وی را 18 میلیارد دلار ارزیابی می‌کند.

در یادداشت روزنامه ار.ب.کا به نقل از روزنامه نیویورک تایمز آمده است بازداشت الولید با تقویت دوستی شاهزاده محمد جانشین سلطنت با ترامپ مصادف شد. الولید برغم روابط بغرنج ریاض با تهران چند سال قصد سرمایه گذاری در اقتصاد ایران را داشت و فقط زیر فشار موضع سخت شاه سلمان از این اقدام خودداری کرد، اما محمد از لحاظ دیدگاه منفی نسبت به ایران از ترامپ عقب نمانده است.

ضمناً شاهزاده الولید و ترامپ با یکدیگر روابط چندان خوبی نداشتند. الولید ترامپ را مایه شرمندگی آمریکا نامیده بود، اما ترامپ در پیامی توییتری نوشته بود او 'شاهزاده قراضه‌ای است که می‌خواهد سیاستمداران آمریکایی را با پول پدرش بخرد.

یوری بارمین کارشناس شورای روابط بین‌الملل روسیه معتقد است که امروز دشوار است تخمین زد سطح مخالفت‌ها با خط مشی شاهزاده محمد بن سلمان در عربستان سعودی تا چه حد بالا بوده است.

روزنامه روسی به نقل از وی نوشت: برخی وقایع ماه‌های اخیر نشان می‌دهد خطری برای انتقال قدرت از پدر به پسر وجود داشت. بار مسئولیت‌های سنگین چون جنگ یمن، تحریم قطر و همچنین پیاده کردن اصلاحات اقتصادی به دوش فرزند 32 ساله و بی‌تجربه سلمان گذاشته شده و نتایج حاصله در این جهات فوق العاده ناچیز بوده است.
بامین خاطرنشان کرد: بلند پروازی‌های زیاده از حد محمد بن سلمان باعث می‌شود او بیشتر به عنوان یک ماجراجو نمایان شود تا رهبر واقع بین؛ زیرا که برغم حمایت ظاهری از سیاست شاهزاده، نارضایتی از تصمیم‌های وی بین نخبگان شدت یافته است.مخالفت ها ماهیت غیر علنی دارد و از قرار مقابله با آنها هم به این شکل (بازداشت‌های اخیر به اتهام فساد-م) ترتیب داده می‌شود.

در پایان یادداشت روزنامه روسی به استناد دیدگاه های کارشناسان پیش بینی شده است بر اثر این اقدامات سران عربستان سعودی، اوضاع این کشور بی ثبات شود.

میزان 

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین