کد خبر: ۴۹۳۶۲۰
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار : ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۳
کشته‌شدن صالح به تشدید اختلافات در یمن و رادیکال‌تر‌شدن فضا می‌انجامد؟
شبکه خبری «سی ان ان» در گزارشی می‌نویسد که انتظار می‌رود کشته‌شدن علی عبدالله صالح سبب تشدید رقابت میان ایران و عربستان سعودی و منازعه میان این دو قدرت منطقه‌ای شود. این شبکه خبری می‌نویسد: «اکنون پرسش اساسی آن است که ایا ایران و حزب الله حمایت خود را از حوثی‌ها افزایش خواهند داد یا خیر؟ امارات و عربستان مصمم هستند که انصارالله را شکست دهند چرا که آن گروه را عامل ایران در شبه جزیره عربستان و منطقه می‌دانند».
آفتاب‌‌نیوز :
سرویس بین‌الملل- رسانه‌های منطقه‌ای همواره این ادعا را مطرح کرده‌اند که ایران حامی انصارالله است و در رقابت با عربستان رقیب منطقه‌ای‌اش در آن کشور بازی می‌کند. در این صورت کشته‌شدن صالح قطعا بر سیاست و اهداف ایران در یمن تاثیرگذار خواهد بود. رسانه‌های مختلف این موضوع را مورد ارزیابی قرار داده‌اند. 

به گزارش آفتاب‌نیوز، «میدل ایست ای» در گزارشی اشاره می‌کند که با کشته‌شدن علی عبدالله صالح رییس‌جمهوری سابق یمن توسط متحدان سابق خود، ایران بایستی تلاش بیشتری انجام دهد تا ائتلاف ضد‌سعودی را حفظ کند. 

کشته‌شدن «علی عبدالله صالح» و تشدید جنگ در «یمن»/حالا چه خواهد شد؟

این سایت می‌نویسد: «اکنون افکار عمومی در رسانه‌های اجتماعی از دست انصارالله عصبانی هستند و نوع زمامداری آنان را نمی‌پذیرند. با توجه به اتحاد خفیف صالح و انصارالله روابط دشوار او با ایران فراموش شده بود. فراموش نکنیم که صالح بیش از دو دهه مزاحم سیاست‌های ایران در منطقه بود. با این حال، در حال حاضر فقدان حمایت نظامی و سیاسی صالح، سبب می‌شود تا بعید به نظر رسد که جبنش انصارالله بتواند موفقیتی در برابر حمله عربستان سعودی در طولانی‌مدت داشته باشد. صالح پیشتر متحد قوی صدام حسین دیکتاتور بعثی عراق بود و در جریان جنگ ایران و عراق از بغداد علیه ایران حمایت کرد. در واقع، یمنی‌ها در حوزه ایدئولوژیک و هم ارسال مزدور در طول جنگ ایران و عراق علیه نیروهای ایرانی جنگیدند. پس از پایان جنگ، صالح به حمایت از تمایلات استراتژیک عراق به ویژه تصمیم تحریک‌کننده صدام برای حمله علیه کویت در سال ۱۹۹۰ میلادی ادامه داد. این موضوع سبب نگرانی تهران شد. تصمیم صالح برای سرکوب حوثی‌ها در سال ۲۰۰۴ میلادی سبب آغاز شورش حوثی‌ها در استان صعده شد.»

کشته‌شدن «علی عبدالله صالح» و تشدید جنگ در «یمن»/حالا چه خواهد شد؟

میدل ایست ای می‌نویسد اگرچه در سال ۲۰۱۴ میلادی ایران نسبت به تمایل صالح برای نزدیکی به حوثی‌ها علیه دولت هادی و ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی مشکوک بود اما سرمایه‌گذاری سیاسی قابل توجهی را برای اتحاد میان انصارالله و عناصر وابسته به صالح انجام داد. 

میدل ایست ای می‌نویسد قتل صالح به تشدید اختلافات در یمن و رادیکال‌تر‌شدن فضا می‌انجامد و این خبر بدی برای همگان است. میدل ایست ای در ادامه می‌نویسد مشکل اصلی در یمن برای ایران آن است که تهران ارتباطی با نیروهای مخالف حوثی‌ها به‌خصوص دولت عبدربه منصور هادی، قبایل کلیدی و عناصر مختلف شاخه اخوان المسلمین یمن نداشته است. این سایت می‌نویسد: «حذف صالح تهدیدی برای یمن است. مناقشه رادیکال‌تر می شود و این خبر بدی برای تمام طرفین است». 

تشدید رقابت ایران و عربستان؟

شبکه خبری «سی ان ان» نیز در گزارشی می‌نویسد که انتظار می‌رود کشته‌شدن علی عبدالله صالح سبب تشدید رقابت میان ایران و عربستان سعودی و منازعه میان این دو قدرت منطقه‌ای شود. این شبکه خبری می‌نویسد: «اکنون پرسش اساسی آن است که ایا ایران و حزب الله حمایت خود را از حوثی‌ها افزایش خواهند داد یا خیر؟ امارات و عربستان مصمم هستند که انصارالله را شکست دهند چرا که آن گروه را عامل ایران در شبه جزیره عربستان و منطقه می‌دانند». 

کشته‌شدن «علی عبدالله صالح» و تشدید جنگ در «یمن»/حالا چه خواهد شد؟

در همین حال، روزنامه «واشنگتن اگزماینر» نزدیک به جریانات دست راستی امریکا با طرح ادعاهایی می‌نویسد: کشته‌شدن صالح تنها دو روز پس از آن روی داد که صالح متعهد شد پیمان خود را با حوثی‌ها قطع کند و با عربستان سعودی برای پایان دادن به جنگ داخلی در یمن همکاری کند. این تعهد از سوی عربستان مورد استقبال قرار گرفت. ‌این پرسش مطرح می‌شود که چه کسی وسیله ردیابی صالح و حمله همزمان به خودرو و موتور همراه او را در اختیار داشته است؟ ترور صالح نشان‌دهنده حرفه‌ای‌بودن عاملان آن و توانایی آنهاست. دایره‌های قرمزی که مشخص شده‌اند را ببینید، بیشتر نشان می‌دهد که عاملان ترور تا چه اندازه ماهر بوده‌اند. هر کسی که صالح را کشته به اندازه کافی هوشمند بوده که بدون تبادل آتش زیاد کار را انجام کند‌. به عبارت دیگر کار را دقیق انجام داده است. همچنین، تصاویر منتشر‌شده نشان می‌دهند که صالح پس از خارج شدن از خودرو کشته شده است.

کشته‌شدن «علی عبدالله صالح» و تشدید جنگ در «یمن»/حالا چه خواهد شد؟


کشته‌شدن «علی عبدالله صالح» و تشدید جنگ در «یمن»/حالا چه خواهد شد؟
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
1
13
وقتی به خواسته های ملتت توجه نکنید سرنوشت همین است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
وقتی مدیریت قبل از ترور به درماندگی راهکار سیاسی میرسد
واسطی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
0
4
چه ربطی به خواسته های ملت دارد علی عبدالله صالح که سالها پیش از قدرت کناره گیری کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
0
2
یمن هم مثل سوریه نابود میشه
ناشناس
|
-
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
2
0
درود بر انصاراله که یک فرد مزدور و جیره خوار آل سقوط را به درک واصل نمودند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
0
3
هیچ حاکمی 100% خادم یا 100% خائن نیست . هر کس حتما و حتما از دیدگاه خودش به مسائل و صلاح ملت و کشورش میاندیشد و از طرز تفکر خودش برای پیشبرد اهدافش قطعا دفاع میکند . یکی به غرب میاندیشد ، یکی به شرق و دیگری به توانائیهای کشورهای هم کیش ، هم سایه ، هم منطقه و ... و یکی هم به اتکاء بر داشته های خودشان .
ولی متاسفانه چه خوب یا بد همه اینها وقتی خدا را فراموش کنند . از قدرت ، ثروت ، رسانه ... و نفوذ خود برای از میدان به در کردن رغیب استفاده میکنند و به هر حیله ای متوسل میشوند . تحریم ، هتک شخصیت ، ترور ، جنگ و خونریزی و ... همه برای خودکامگان مباح که واجب میشود . و بهانه هم موجه و زیبا جلوه میکند ؛ حقوق بشر ، آزادی بشر ، دین ، مذهب ، نژاد ، زبان و ...
در هر حال چه درست یا نادرست ا.....................
چه بسا این ترور کار سازمانهای جاسوسی سیا ، موساد ، عربستان و هم پیمانانشان بوده باشد . تا هم مهره سوخته شان را حذف کنند و هم دیگران را بدنام !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
0
3
بدتر ازاین دیگر؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
3
0
چرا دوستان اصلاح طلب در نشریات خود سعی می کنند کشته شدن طالح را به انصارالله نسبت دهند؟!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین