کد خبر: ۴۹۳۹۲۶
تاریخ انتشار : ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۹
تصمیم رئیس جمهوری آمریکا درباره به رسمیت شناختن قدس به پایتختی رژیم صهیونیستی واکنش های زیادی را در سطح اسلامی، عربی و بین المللی به همراه داشت.
آفتاب‌‌نیوز :
 دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در سخنرانی خود قدس را رسماً به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرد.

وی در این سخنرانی گفت: «من به این قطعیت رسیدم که باید سفارت آمریکا را از تل آویو به قدس منتقل کنیم».

رئیس جمهور آمریکا با بیان اینکه «ما به دنبال توافقی عالی هستیم که هم به سود اسرائیلی ها باشد و هم به سود فلسطینی ها»، ادامه داد: ایالات متحده از طرح دو دولت حمایت می کند؛ در صورتی که دو گروه نیز نسبت به آن به توافق برسند.

این تصمیم ترامپ واکنش های زیادی را در سطح اسلامی، عربی و بین المللی به همراه داشت.

عفو بین الملل اقدام آمریکا را تحریک آمیز خواند

سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که تصمیم ترامپ در رابطه با قدس بی ملاحظه و تحریک آمیز است.

درخواست برای نشست اضطراری شورای امنیت

هشت کشور از جمله انگلیس و فرانسه خواستار نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل در رابطه با تصمیم نسنجیده ترامپ شدند.

در همین راستا، خبرگزاری رویترز گزارش داد که شورای امنیت سازمان ملل متحد احتمالا روز جمعه برای بررسی اقدام ترامپ درباره قدس تشکیل جلسه می‌دهد.

اردن با به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی مخالفت کرد

«ایمن الصفدی» وزیر امور خارجه اردن اعلام کرد که این کشور با به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل مخالف است.

درخواست گروه های فلسطینی برای اعتصاب عمومی

گروه های فلسطینی خواستار اعتصاب عمومی در اعتراض به تصمیم ترامپ درباره به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر اسرائیل شدند.

اعلام مخالفت سودان با تصمیم ترامپ

وزارت امور خارجه سودان مخالفت این کشور با تصمیم ترامپ پیرامون قدس را اعلام کرده و این تصمیم را نقض توافقنامه های بین المللی برشمرد.

سید حسن نصرالله امروز درباره تحولات قدس سخنرانی می کند

در پی اعلام قدس اشغالی بعنوان پایتخت رژیم غاصب صهیونیستی از سوی ایالات متحده آمریکا، دبیرکل حزب الله لبنان عصر پنج شنبه پیرامون تحولات اخیر و موضوع قدس سخنرانی خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، سید حسن نصرالله در ساعت ۱۸ به وقت محلی (۱۹:۳۰ به وقت تهران) سخنرانی خواهد کرد.

الجزایر محکوم کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه الجزایر در اظهاراتی مکتوب، تصمیم ترامپ در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی را محکوم کرد.

سفارت آمریکا در اردن از تعلیق موقت فعالیت‌های خود خبر داد

سفارت آمریکا در اردن، از تعلیق موقت فعالیت‌های معمول خود خبر داد و از اتباع آمریکایی مقیم اردن خواست از رفت‌وآمدهای غیرضروری اجتناب کرده و فرزندان خود را فردا به مدرسه نفرستند.

لبنان موضع یکپارچه علیه تصمیم آمریکا پیرامون قدس را خواستار شد

لبنان تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرده و نسبت به پیامدهای خطرناک این اقدام برای روند صلح در خاورمیانه هشدار داد.

در همین راستا، «میشل عون» رئیس جمهور لبنان شامگاه چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که تصمیم رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل روند صلح و ثبات در منطقه را تهدید می کند.

وی همچنین از کشورهای عربی خواست برای بازگرداندن هویت عربی به قدس و ممانعت از تغییر آن و اعمال فشار برای معتبر شمردن قطعنامه های بین المللی موضع یکپارچه ای اتخاذ کنند.

از سوی دیگر، «سعد الحریری» نخست‌ وزیر لبنان نیز ضمن محکوم کردن تصمیم ترامپ درباره قدس، همبستگی خود را با مردم فلسطین اعلام کرد.

همچنین وزارت امور خارجه لبنان نیز در بیانیه ای این اقدام آمریکا را محکوم کرده و آن را غیرقابل قبول و مغایر با مبانی قانون بین المللی و قعطنامه های سازمان ملل متحد برشمرد.

مرکل: دولت آلمان با تصمیم ترامپ درباره قدس مخالف است

صدر اعظم آلمان اعلام کرد که این کشور از تصمیم دولت آمریکا برای شناسایی رسمی «بیت المقدس» به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی، حمایت نمی کند.

«آنگلا مرکل» روز چهارشنبه در واکنش به شناسایی رسمی «بیت المقدس» به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی دولت آمریکا اعلام کرد که آلمان با تصمیم «دونالد ترامپ» درباره قدس مخالف است.

سخنگوی دولت آلمان در پیامی توئیتری به نقل از صدراعظم این کشور نوشت: «دولت آلمان از این موضع حمایت نمی کند؛ زیرا وضعیت بیت المقدس باید در چارچوب راه حل دو دولت حل و فصل شود».

آتش زدن پرچم رژیم صهیونیستی در قاهره

شبکه العالم از شعار معترضان مصری در مرکز قاهره پایتخت این کشور در حمایت از حقوق مردم فلسطین خبر داد. بر اساس این گزارش معترضان مصری پرچم رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند.

واکنش حماس و جهاد اسلامی به اقدام رئیس جمهور آمریکا

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در واکنش به اقدام آمریکا پیرامون قدس اعلام کرد: اقدام ترامپ، درهای جهنم را به روی منافع آمریکا باز کرد.

معاون دبیرکل جنبش جهاد اسلامی نیز گفت: تصمیم ترامپ اعلام جنگ محسوب می شود.

وی افزود: امروز روز وحدت برای مقابله با تجاوزی آشکار است که علیه فلسطین و مقدسات امت اسلامی به راه افتاده است.

سفیر فلسطین در روسیه اقدام ترامپ را جنون آمیز خواند

سفیر فلسطین در مسکو تصمیم ترامپ برای به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را اقدامی جنون آمیز خواند.

درخواست پاکستان برای اجلاس اضطراری سازمان همکاری اسلامی

پاکستان در واکنش به تصمیم آمریکا پیرامون قدس اشغالی، اجلاس اضطراری سازمان همکاری اسلامی را خواستار شد.

واکنش شیخ الازهر مصر

«احمد الطیب» شیخ الازهر در واکنش به این تصمیم آمریکا گفت: رئیس جمهوری آمریکا با به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، احساسات یک و نیم میلیارد مسلمان را نادیده گرفت.

مخالفت انگلیس با تصمیم «غیرسازنده» ترامپ درباره قدس

نخست وزیر انگلیس روز چهارشنبه با «غیرسازنده» خواندن تصمیم «دونالد ترامپ» به شناسایی رسمی «بیت المقدس» به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی، از این اقدام رئیس جمهور آمریکا انتقاد کرد.

«ترزا می» یکی از چندین اعضای پارلمان انگلیس است که با اعتراض به تصمیم بحث برانگیز ترامپ، آن را تهدیدی برای صلح خواند.

نخست وزیر انگلیس روز چهارشنبه با حضور در مجلس عوام به اعضای این مجلس از «قصد خود برای گفتگو با دونالد ترامپ پیرامون موضوع بیت المقدس»سخن گفت و تأکید کرد که «سرنوشت بیت المقدس باید در توافقی مورد مذاکره میان اسرائیل و فلسطین تعیین شود و در نهایت، بیت المقدس باید پایتخت مشترک میان دولتهای اسرائیلی و فلسطینی باشد».

ترزا می در ادامه افزود که «ما [انگلیس] به حمایت خود از راه حل دو دولت ادامه می دهیم و به اهمیت بیت المقدس معترف هستیم و موضع خود را در مورد این مسئله تغییر نداده ایم».

بیانیه دفتر ریاست جمهوری سوریه در واکنش به تصمیم ترامپ درباره قدس

دفتر ریاست جمهوری سوریه در واکنش به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا درباره به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی بیانیه ای صادر کرد.

در بیانیه دفتر ریاست جمهوری سوریه آمده است: آینده قدس را یک کشور یا رئیس جمهور تعیین نمی کند بلکه اراده و عزم وفاداران به آرمان فلسطین که در وجدان امت عرب تا تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس زنده و پایدار خواهد ماند آن را تعیین می کند.

موگرینی: موضع اتحادیه اروپا در قبال قدس تغییر نمی کند/تصمیم ترامپ مردود است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای با ابراز نگرانی از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اظهار داشت که موضع این اتحادیه در برابر قدس تغییر نخواهد کرد.

«فدریکا موگرینی» تاکید کرد که اتحادیه اروپا به همکاری با طرف ها و نیز شرکای خود به منظور مذاکره درباره وضع اورشلیم (قدس اشغالی) به عنوان پایتخت دو کشور ادامه خواهد داد.

هنیه: تصمیم ترامپ واقعیت های تاریخی جغرافیایی را تغییر نخواهد داد

رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) نیز در اینباره اعلام کرد که ترامپ با شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رسمی رژیم صهیونیستی، احساسات مردم فلسطین را نادیده گرفت.

«اسماعیل هنیه» با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که مردم فلسطین «می دانند که چگونه به نادیده گرفتن احساسات و مکانهای مقدسشان به طور شایسته پاسخ دهند» و افزود که این تصمیم واقعیتهای تاریخی و جغرافیایی را تغییر نخواهد داد».

ترکیه: تصمیم ترامپ بازتاب های منفی بر صلح و ثبات منطقه خواهد داشت

دولت ترکیه نیز با محکوم کردن اقدام ترامپ در اعلام رسمی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، گفت که این «اعلامی غیرمسئولانه از جانب دولت آمریکا است» و «بر صلح و ثبات در منطقه بازتابهای منفی خواهد داشت [و] خطر نابودسازی کامل پایه های صلح را به همراه دارد».

وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «ما [ترکیه] از دولت آمریکا می خواهیم که در این تصمیم نادرست که ممکن است پیامدهای بسیار منفی به همراه داشته باشد، تجدیدنظر کند و از برداشتن گامهای نسنجیده ای که به هویت چندفرهنگی و جایگاه تاریخی بیت المقدس لطمه می زند، اجتناب نماید».

مذاکره کننده ارشد فلسطینی: ترامپ راه حل دو دولت را نابود ساخت

«صائب عریقات» مذاکره کننده ارشد فلسطینیان نیز در گفتگو با روزنامه نگاران در اینباره گفت: «او [ترامپ] راه حل دو دولت را نابود ساخت».

عریقات تأکید کرد که با اعلام این تصمیم، ترامپ از آمریکا برای ایفای نقش در فرآیند صلح سلب صلاحیت کرد. وی همچنین گفت که «به عنوان یک مذاکره کننده ارشد فلسطینی، چطور می توانم با افرادی بر سر میز مذاکره بنشینم که آینده بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به من تحمیل کنند.

مصر تصمیم آمریکا درباره قدس را محکوم کرد/تماس محمود عباس با السیسی

مصر شامگاه چهارشنبه تصمیم ایالات متحده آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

در همین راستا، وزارت امور خارجه مصر در بیانیه ای اعلام کرد که اتخاذ اینگونه تصمیمات یکجانبه مغایر با قطعنامه های بین المللی است و وضعیت قانونی شهر قدس را که تحت اشغال قرار دارد تغییر نخواهد داد.

مصر همچنین نسبت به پیامدهای احتمالی این تصمیم برای ثبات منطقه که با توجه به جایگاه چشمگیر روحی، فرهنگی و تاریخی شهر قدس به احساسات ملت های عربی و اسلامی دامن می زند به شدت ابراز نگرانی کرد.

در همین حال، «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در تماس تلفنی با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر پیرامون اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی گفتگو کرد.

محمود عباس: به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل اعتباری ندارد

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در گفتگویی تلویزیونی پس از اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا این اقدام را به معنای خروج آمریکا از گفتگوهای صلح دانست.

وی با تاکید بر اینکه فلسطین بزرگتر از آن است که ترامپ بتواند با این تصمیم خود تاریخ آن را تغییر دهد، گفت: قدس تا ابد پایتخت فلسطین خواهد بود.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کرد که به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، اعتباری ندارد و به این کار وجهه قانونی نمی دهد.

عباس با بیان اینکه تصمیم ترامپ، در تضاد با همه قطعنامه‌ها و توافقنامه های بین‌المللی و دوجانبه است، گفت: این تصمیم به نقش آمریکا در روند گفتگوهای صلح فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها پایان داد.

گوترش: اقدامات یکجانبه چشم انداز صلح را به خطر می اندازد

دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه تأکید کرد که «هیچگونه جایگزینی برای راه حل دو دولت میان اسرائیل و فلسطینیان وجود ندارد» و اینکه «موضوع بیت المقدس باید به عنوان یک موضوع نهایی از مجرای گفتگوهای مستقیم حل و فصل شود».

«آنتونیو گوترش» در ادامه بدون اشاره به اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت رسمی رژیم صهیونیستی از سوی «دونالد ترامپ» تصریح کرد: «من پیوسته به هرگونه اقدام یکجانبه که چشم انداز صلح را برای اسرائیلیان و فلسطینیان به مخاطره اندازد، اعتراض کردم».

وی خطاب به خبرنگاران گفت: «در این هنگامه تشویش و اضطراب، من به صراحت می گویم: هیچگونه جایگزینی برای راه حل دو دولت وجود ندارد. هیچ طرح ب (Plan B) وجود ندارد».

گوترش در ادامه گفت: «من از تمام قدرت و اختیار خود برای حمایت از بازگشت رهبران اسرائیلی و فلسطینی به مذاکرات هدفمند استفاده خواهم کرد».

نتانیاهو از تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا به قدس تمجید کرد

اندک زمانی پس از اعلام تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای انتقال سفارتخانه این کشور از «تل آویو» به «بیت المقدس» به عنوان پایتخت رسمی فلسطین اشغالی، «بنیامین نتانیاهو» با تمجید و قدردانی از این تصمیم «دونالد ترامپ» آن را گامی مهم در روند صلح خواند و مدعی شد که بدون شناسایی رسمی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی امکان دستیابی به صلح وجود ندارد!

نتانیاهو در این باره گفت: «من در تعهد رئیس جمهور آمریکا برای پیشبرد روند صلح میان اسرائیل و تمام همسایگانمان از جمله فلسطینیان سهیم هستم و ما به همکاری خود با رئیس جمهور [آمریکا] و تیم وی برای تحقق رؤیای صلح ادامه خواهیم داد!»

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه افزود: «من از تمام کشورهایی که خواهان صلح هستند، می خواهم که در شناسایی رسمی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل به آمریکا ملحق شوند و سفارتخانه های خود را به این شهر انتقال دهند».

ماکرون: تصمیم یکجانبه ترامپ درباره قدس تاسف برانگیز است

رئیس جمهور فرانسه در واکنش به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی این اقدام یکجانبه ترامپ را تاسف برانگیز خواند.

«امانوئل ماکرون» در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی این اقدام یکجانبه ترامپ را تاسف برانگیز خواند.

وی گفت: تصمیم یکجانبه ترامپ تاسف برانگیز است و فرانسه آن را تایید نمی کند.

منبع: مهر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین