کد خبر: ۴۹۵۷۰۹
تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۷
سفیر کشورمان در لندن با اشاره به اظهارات سفیر آمریکا در سازمان ملل در یادداشتی نمایش وی را به آن دلیل که هیچ سندی در قبال ادعاهایش ارایه نکرد، قانع‌کننده نداست.
آفتاب‌‌نیوز :
سفیر کشورمان در لندن در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به اظهارات سفیر آمریکا در سازمان ملل در یادداشتی نمایش وی را به آن دلیل که هیچ سندی در قبال ادعاهایش ارایه نکرد، قانع‌کننده نداست.

 متن یادداشت حمید بعیدی‌نژاد به شرح زیر است:

خانم نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل با قرار دادن موشکی به عنوان پیش زمینه صحنه مصاحبه خود با منتخبی از خبرنگاران در نیویورک، تلاش تبلیغاتی زیادی کرد که خبرنگاران را قانع کند که ایران موشک‌های لازم را برای پرتاب به سعودی در اختیار یمن قرار داده است. اما شواهد فنی بسیار محدودی که وی بیان کرد و حتی قادر به نشان دادن آنها هم نبود به هیچ وجه برای اثبات اینکه این همان موشک قیام ایران است، کافی نبود. حتی به فرض اثبات ایرانی بودن موشک، او برای اینکه ثابت کند که این موشک ایرانی از یمن به عربستان شلیک شده است دو امر دیگر را باید ثابت می کرد که اصلا نتوانست و حتی آنها را مطرح هم نکرد. اول، این موشک دقیقا همان است که به فرودگاه عربستان پرتاب شده است و آنها همان موشک و نه موشکی از جای دیگر را حالا برای نمایش به نیویورک آورده‌اند، دوم اینکه باید ثابت می‌کرد ایران این موشک را مخفیانه بعد از زمان تصویب قطعنامه تحریمی شورای امنیت علیه یمن و نه قبل از قطعنامه به ارتش آن کشور منتقل کرده است.

حتی با اثبات این موارد خانم هیلی باید دلایل قانع‌کننده‌ای ارائه می‌کرد که چگونه در شرایطی که یمن تحت شدیدترین نظارت‌های بین‌المللی و تحت محاصره کامل دریایی و هوایی و زمینی قرار دارد، ایران توانسته است تعداد زیادی از این موشک‌ها را به یمن تحویل دهد که شواهدی هم برای آن ارائه نکرد.

در هر حال، در همان ساعاتی که خانم هیلی مشغول اجرای این نمایش ساختگی بود، عربستان باز هم با سلاح‌های آمریکایی خود به یمن حمله کرد که در اثر آن عده زیادی کشته شدند. بی‌شک آمریکا که خود با صدور ده‌ها میلیارد دلار اسلحه به عربستان نقش مستقیمی در کشتار مردم بی‌گناه دارد، از هیچ‌گونه مشروعیتی برخوردار نیست که بخواهد خود را در جایگاه دفاع از مردم یمن قرار داده و بحثی نسبت به ضرورت توقف سلاح به یمن را دنبال کند.
منبع: ایستا 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین