کد خبر: ۴۹۶۳۸۲
تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۸
فراز فاطمی مهاجم اسبق تیم‌های استقلال و پرسپولیس و بازیکنی که سابقه بازی در تیم لیگ یونان را هم در کارنامه بازیگری‌اش دارد در یک عصر پاییزی مهمان خبرورزشی بود.
آفتاب‌‌نیوز :
گفت‌وگوی خبرورزشی با فراز فاطمی را در ادامه می‌خوانید:

۱۵ دقیقه‌ای با استقلال قرارداد بستم
بعد از حضورم در فجرسپاسی به تیم استقلال آمدم. صحبت‌هایم برای حضور در استقلال با آقای منزوی فقط ۱۵ دقیقه طول کشید. برای حضور در استقلال با رقم ۲۲ میلیون توافق کردم و همان ابتدا ۱۵ میلیون از رقم قراردادم را هم گرفتم اما ۷ میلیون باقی آن ماند و دیگر پرداخت نشد!

ارتباطات زمان ما راحت‌تر بود
ارتباط بین بازیکن‌ها و مدیران باشگاه‌ها آن موقع در زمان بازیگری ما راحت‌تر بود. پول آنچنانی در کار نبود و رقم‌های سنگینی مانند حال حاضر به بازیکنان پرداخت نمی‌شد، شاید چون مدیربرنامه یا دلال که الان وجود دارد زمان ما نبود!

پول‌ها را کامل نمی‌دهند
رقم قراردادهای بازیکنان فوتبال با باشگاه‌ها بالاست اما معمولاً تجربه نشان داده بازیکنانی حق و حقوق‌شان را به شکل کامل می‌گیرند که قدرت زیادی دارند و باشگاه به وجودشان نیاز بیشتری دارد وگرنه باشگاه‌ها رقم قراردادها را کامل نمی‌دهند.

سوابق قهرمانی استقلال
سابقه قهرمانی لیگ با استقلال را در کارنامه دارم. دو قهرمانی در جام حذفی و دو نایب قهرمانی. سومی در آسیا همچنین آقای گلی در جام باشگاه‌های آسیا با ۷ گل و بازیکن ماه آسیا در سال ۸۱-۸۰ را در کارنامه بازیگری‌ام دارم.

از من برای حضور در یونان مشاوره گرفتند
انصاری‌فرد، شجاعی و احسان حاج‌صفی ۳ بازیکن موفق ما در لیگ یونان هستند که دوستان‌شان قبل از حضور در یونان از من مشاوره گرفتند و اتفاقاً من هم حضور در لیگ یونان را به آنها توصیه کردم.

مربیان، امکانات خوب و قدرت بدنی بالا خاصیت لیگ یونان است
لیگ برتر یونان در اروپا، لیگ درجه دوم اروپا محسوب می‌شود. در این لیگ مربیان و بازیکنان خوب و امکانات بالایی هست. خوشحالم که ۳ لژیونر فوق‌العاده در این لیگ داریم.

اگالئو در وسط جدول بود
المپیاکوس، پاناتینایکوس و آ‌اک جزو تیم‌های مطرح لیگ برتر یونان هستند. من در زمان بازیگری در تیم اگالئو بازی می‌کردم؛ تیمی که در وسط جدول حضور داشت. در سن ۱۹ سالگی با قراردادی ۴ ساله به یونان رفتم اما از آنجا که سنم پایین بود بعد از یک سال ترجیح دادم به ایران برگردم.

فلسفه زندگی‌ام دوری از جنجال است
هیچ وقت حتی در زمان حضورم در پرسپولیس و استقلال خبرساز نشدم و همیشه فلسفه زندگی‌ام از ابتدا به این شکل بوده و یادم نمی‌آید با کسی جر و بحث کرده باشم چون دنبال آن نبودم و همیشه از دردسر فراری بودم. در فوتبالم هم پیش آمده بود در دیداری دو گل زده بودم اما وقتی در بازی بعدی روی نیمکت می‌نشستم هم جنجال نمی‌کردم. مردم همیشه بعد از چند سال خداحافظی از فوتبال مرا بااخلاقم یاد می‌کنند که این مسئله همیشه به شکل خوبی در خاطرم مانده است.

منصوریان کمی زود به استقلال آمد
علی منصوریان در نفت تهران نشان داد که مربی خوبی است اما به نظرم ایشان کمی زود به استقلال آمد. حاشیه‌های استقلال بسیار بالاست و مدیریت کردن تیم‌های بزرگ بسیار سخت است با این حال امیدوارم علی منصوریان در تجربیات بعدی موفق باشد.

دیسیپلین شفر قابل‌توجه است
وینفرد شفر مربی خوبی است و نشان داد در استقلال می‌تواند نظم و دیسیپلین خوبی برقرار کند.

سقف استقلال امسال دومی تا چهارمی است
در لیگ هفدهم تیم‌های پرسپولیس و پارس‌جنوبی جم تیم‌های بسیار خوبی نشان داده‌اند، استقلال می‌تواند عنوانی از رده دوم تا چهارم را کسب کند.

روی مهاجمان استقلال باید به لحاظ روحی و روانی کار شود

سه مسئله همیشه برای آمادگی و حضور موفق یک مهاجم لازم است. مهاجم در وهله نخست باید به لحاظ روحی و روانی خودش را آماده سازد، تمرینات اختصاصی داشته و نکته آخر اینکه گلزنی در ذاتش باشد. مهاجمان استقلال در تیم‌های قبلی‌شان نشان داده‌اند که بازیکنان خوبی هستند و اگر مسئله روحی و روانی‌شان را حل کنند، حتماً می‌توانند بهتر باشند.

همدوره‌‌های من خداداد و دایی هستند

به قسمت در فوتبالم خیلی اعتقاد دارم. هرکس در فوتبال روزی دارد. همدوره‌های من خداداد، دایی، عزیزی، سامره و علی کریمی بودند و با حضور چنین بازیکنانی در خط حمله خیلی فرصت بازی در تیم ملی به من نرسید.

از ذوب‌آهن به پرسپولیس رفتم
رفتن هاشمی‌نسب به طور مستقیم از پرسپولیس به استقلال با رفتن من که از استقلال به ذوب‌آهن رفتم و بعد به پرسپولیس آمدم، کاملاً تفاوت داشت. من با تیم قرمزپوش هم در زمان مربیگری افشین قطبی قهرمان شدم اما هیچ زمانی ناسزا نشنیدم.

تجربه موفقی از مربیگری در پارسه دارم
در شرایطی به تیم پارسه رفتم که این تیم در ته جدول قرار داشت اما خدا کمک کرد تا این تیم را با حضور در مکان چهاردهم در لیگ یک نگه داریم. برای مربیگری‌ام هم برنامه‌های خاصی دارم و بعد از حضور در تیم پارسه و جدایی از این تیم در حال حاضر مشغول مطالعه و کار بیشتر هستم تا خیلی قوی‌تر به مربیگری برگردم.

آمار گل‌های زده نشانگر حضور مهاجمان قوی‌تر است
حضور در استقلال و پرسپولیس گنجایش روحی و روانی زیادی را نیاز دارد. آمار گلزنی مهاجمان استقلال به همین دلیل پایین است.

با رضا گلزار از ۷ سالگی همبازی بودیم
از ۷ سالگی با هم در یک مدرسه حضور داشتیم؛ مدرسه شهید محمد منتظری در منطقه ۷ تهران در خیابان سهروردی، اتفاقاً علی آذری هم در مدرسه ما حضور داشت. از ۷ سالگی تا دیپلم با محمدرضا گلزار در یک مدرسه بودم. گلزار رفیق خیلی صمیمی من بود و روزهایی که درس می‌خواندم بیشتر از خانواده در کنار گلزار بودم.

گلزار یک والیبالیست حرفه‌ای بود
از رضا گلزار خاطرات زیادی دارم. او به فوتبال علاقه زیادی نداشت اما در تیم پاس یک والیبالیست سطح بالا بود. این‌قدر پنجه و ساعد می‌زدیم که در والیبال هم حرفه‌ای شدم. من والیبال را از رضا گلزار یاد گرفتم و در تیم آموزشگاه منطقه ۷ با هم دوران خوبی داشتیم. رضا اهل قرمز و آبی نبود و چون در تیم پاس بود همیشه می‌گفت که پاسی است. هنوز هم بعد از ۳۳ سال با گلزار دوستی و رفت و آمد خانوادگی دارم.

سیدعباسی و سامره در بین استقلالی‌ها بهترین دوستانم بودند
داود سیدعباسی و علی سامره بهترین دوستان زمان حضورم در استقلال بودند و در پرسپولیس هم که بودم با آقاکریم هم‌اتاق بودم. برای آقاکریم همیشه اتاق تک نفری در اردوها گرفته می‌شد اما از آنجا که ایشان با من رابطه خوبی داشتند همیشه از من می‌خواستند با هم در یک اتاق باشیم. کریم باقری که یکی از اسطوره‌های فوتبال ما از نظر فنی و اخلاقی محسوب می‌شود.

ایران از پرتغال توانایی امتیاز گرفتن دارد
کار کی‌روش را تحسین می‌کنم. من کار این مربی را بسیار می‌پسندم. گروه ایران را هم گروه مرگ نمی‌دانم و بیشتر این جمله را فقط یک واژه می‌دانم. انصافاً بدون آنکه بلوف بزنم باید بگویم تیم ایران با نظمی که دارد قادر است از پرتغال امتیاز بگیرد و توانایی شکست دادن مراکش را هم دارد.

اسپانیا که از آرژانتین بزرگتر نیست
اسپانیا تیم بسیار خوبی است اما از آرژانتین قوی‌تر نیست. تیم ما در جام جهانی قبلی موفق شد مقابل آرژانتین با مسی بهترین نمایش را داشته باشد بنابراین حتماً قادر است مقابل اسپانیا هم نمایش خوبی داشته باشد. فشار روی پرتغال و اسپانیاست چون همه فوتبالدوستان از این دو تیم انتظار پیروزی دارند اما فشاری روی تیم ما نیست.

کریس رونالدو که فضایی نیست
مهاجمانی مانند کریس رونالدو فضایی نیستند. تیم ملی ما خصوصاً در کارهای تدافعی ساختار و انسجام خوبی دارد و من تیم ملی فعلی‌مان را بعد از جام جهانی ۱۹۹۸ بهترین تیم می‌دانم.

قهرمانی ممکن است
اگر قرار است اتفاق خوبی برای تیم ملی ایران در جام ملت‌ها بیفتد این امر با کی‌روش میسر خواهد شد. قهرمانی فقط با کی‌روش ممکن است.

تیم مورد علاقه‌ام آرژانتین و برزیل است
دو تیم آرژانتین و برزیل مورد علاقه من در جام جهانی هستند که به نظرم قادرند در جام جهانی ۲۰۱۸ قهرمان شوند.

بارسایی هستم و سبک مسی را می‌پسندم
رونالدو و مسی دو بازیکن بزرگ فوتبال هستند ولی اصلاً اعتقادی به مقایسه این دو بازیکن ندارم. فوتبال سلیقه‌ای است. من سبک مسی را بیشتر می‌پسندم چون او بازیکنی است که درصدم ثانیه بهترین تصمیم‌ها را در فوتبالش می‌گیرد و از تکنیک منحصر به فردی بهره می‌برد در حالی که رونالدو با زحمت و تمرین زیاد به مدارج بالا در فوتبال رسید؛ بازیکنی که در ۳۲ سالگی توپ طلا را به خود اختصاص داد تا نشان دهد در فوتبال بی‌نظیر است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین