کد خبر: ۴۹۶۷۴۲
تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۷
علی لاریجانی خطاب به محمود صادقی گفت: تشکر می‌کنم از توضیحاتی که ارائه دادید اگر دفعه گذشته نیز اینگونه صحبت می‌کردید این مناقشات ایجاد نمی‌شد.
آفتاب‌‌نیوز : محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۲۹ آذر) قوه مقننه با استناد به ماده ۷۹ آئین‌نامه داخلی پارلمان طی تذکری گفت: اخیرا بنده تذکری داشتم که نظر بنده در آن نطق رئیس دیوان محاسبات نبود بلکه نظام و فرآیندی بود که در دیوان محاسبات حاکم است.

وی ادامه داد: نظر بنده درباره کار‌هایی است که حسابرسان زحمتکش دیوان محاسبات است که در جریان بررسی نظام و گردش مالی سالانه مجلس انجام می‌دهند بود که جزئیاتش اگر وقت باشد در کمیسیون و در صحن علنی مجلس آن‌ها را بیان می‌کنم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات اخیر خود درباره اینکه نمایندگان عصاره فضائل شورای نگهبان هستند و عصاره فضائل ملت نیستند توضیح داد: اشاره بنده به فرمایش امام خمینی (ره) بود که خطاب به نمایندگان دوره اول مجلس گفته بود "شما عصاره فضائل ملت هستید" بود.

صادقی با تاکید بر اینکه نظام قانونگذاری ما با شورای نگهبان عجین شده است، اظهار داشت: شورای نگهبان بر انتخابات و مصوبات مجلس نظارت دارد و بنده به نظارت استصوابی شورای نگهبان نیز اعتقاد دارم.

وی با اشاره به فلسفه تشکیل شورای نگهبان گفت: اگر شما به مشروح مذاکرات خبرگان قانون اساسی مراجعه کنید آنجا می‌بینید نهادی مستقل به مانند شورای نگهبان ایجاد شد که نظارت بر انتخابات داشته باشد تا تجربه تلخ رژیم گذشته که حاکمیت کاندیدای سفارشی را از صندوق بیرون می‌آورد و پیشنهاداتی در این زمینه داشت را تکرار نکنیم و نمایندگان واقعی مردم انتخاب شوند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پس از گذشت چهار دهه از عمر مبارک جمهوری اسلامی ایران و فعالیت مستمر شورای نگهبان در کنار مجلس آیا حق نداریم که بپرسیم که این محصول نظام را ارزیابی دقیق علمی کنیم، گفت: باید ببینیم خروجی چه بوده است.

وی عنوان کرد: شورای نگهبان وقتی به تعبیر امام مصوبه‌ای را رد یا تصویب می‌کند هیچ فردی حق ندارد بگوید این مصوبه اعتبار ندارد.

صادقی با تاکید بر اینکه، اما تفسیر‌هایی که شورای نگهبان کرده است گا‌ها باعث کاهش اختیارات مجلس شده است اظهار داشت: از جمله این موارد می‌توان به حق تحقیق و تفحص اشاره کرد که در مواردی محدودیت‌هایی اعمال شده است که این محدودیت‌ها باعث شده که حدود اختیارات مجلس کاهش پیدا کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خروجی که از مجلس می‌آید شورای نگهبان نیز در آن سهیم است، ادامه داد: در امر قانونگذاری می‌توانیم نقد‌هایی داشته باشیم.

صادقی تصریح کرد: در برخی موارد که شورای نگهبان به مصوبات مجلس ایراد وارد می‌کند اعلام می‌کند که استثنائاتی در مصوبات قرار داده شود که ممکن است این استثنائات ساختار و خاصیت آن مصوبه را از بین ببرد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه علنی مجلس را برعهده داشت، در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: بنده تشکر می‌کنم از توضیحاتی که ارائه دادید اگر دفعه گذشته نیز اینگونه صحبت می‌کردید این مناقشات ایجاد نمی‌شد.

وی ادامه داد:، اما شما در جلسه گذشته که بنده حضور نداشتم حرفی را مطرح کردید مبنی بر اینکه بررسی حساب‌های مجلس از سوی دیوان محاسبات انجام می‌شود و رئیس دیوان در برخی موارد آن‌ها را خط می‌زند که اینگونه نیست بینی و بین‌الله اینطور نیست.

لاریجانی با بیان اینکه دیوان محاسبات سازوکار‌های مشخص خود را دارد گفت: در چند دوره‌ای که بنده رئیس مجلس بوده‌ام این موارد را ندیدم و حتی در برخی موارد خود رئیس دیوان هم از گزارشاتی که واصل می‌شود اطلاعی ندارد. کارشناسان دیوان محاسبات در کمیسیون برنامه و بودجه حضور می‌یابند و گزارشات خود را ارائه می‌دهند.

منبع: تسنیم
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: