کد خبر: ۴۹۶۸۸۲
تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۸
با توجه به زلزله اخیر در برخی از استان های کشور، رسیدگی به کیفیت ساخت و ساز از اهمیت بالایی برخوردار است که در این میان تهران با توجه به جمعیت زیاد و ساخت و سازهای متعدد باید در راس مدیریت صحیح از سوی مسئولین قرار گیرد تا شاهد خطرات جبران ناپذیری در این زمینه نباشیم.
آفتاب‌‌نیوز :
با توجه اینکه در چند ماه اخیر شاهد افزایش لرزش زمین در مناطق مختلف کشور بوده ایم که این امر موجب خسارت های فراوانی به خصوص در بخش مسکن شده است و این اتفاق به عنوان هشداری برای سایر شهرها به خصوص کلان شهری چون تهران به شمار می آید زیرا این شهر با توجه به داشتن جمعیت فراوان و نبود نظارت در ساخت و ساز مسکن در مرز خطر قرار دارد.

نکته قابل توجه اینجاست که ساخت و ساز غیر اصولی در تهران یکی از معظلات و خطرهای پیرامون به شمار می آید که یکی از مشکلات وجود چاه در زیر واحدهای مسکونی است، جالب تر اینکه فاضلاب های موجود در زیر خانه ها همچنان در حال فرونشست هستند و هیچ از مسئولین و ناظرین در ساخت واحدهای مسکونی به این نکات توجه نمی کنند.

به علاوه یکی دیگر از مشکلات در ساخت و ساز کشور این است که در گوشه و کنار کلان شهر تهران شاهد حفر چاه های عمیق هستیم که مشخص نیست این چاه های عمیق به چه صورت پر می شوند و این امر در بلند مدت خطرات بسیاری را به دنبال خواهد داشت و در صورت بروز حادثه ای چون زلزله زیان های جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت که تمامی این موارد از نبود نظارت از سوی سازمان نظام مهندسی کشور نشات می گیرد.

در این بینن لوله کشی ها قدیمی گاز در مناطق شهری یکی دیگر از خطرات ساخت و سازها در تهران به شمار می آید که در این بین قرار بود تا سازمان نظام مهندسی در این راستا و جهت بالا بردن ایمنی ساختمان ها لوله کشی های گاز قدیمی را سامان بخشد و ساخت و سازها را ملزم به استفاده از شیر ضد زلزله نمیاد که این امر نیز تا به امروز محقق نشده است.

این موارد تنها گوشه ای از مشکلات ساخت مسکن در تهران هستند و این عوامل حاکی از نبود نظارت کافی بر ساخت و سازها دارد.

در این رابط حمید ادیبی کارشناس صنعت ساختمان در گفت و گو با میزان گفت: یکی از آفت ها و فسادهای بزرگ صنعت ساختمان، نظام مهندسی است.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر در کشور ساختمان ایمن کم داریم و به جرأت می‌توان گفت در سالهای اخیر علیرغم بودجه آئین نامه ها و قوانین متعدد در زمینه ارتقای ایمنی در ساخت  و سازها نتوانسته ایم این ایمنی را افزایش دهیم.

این کارشناس صنعت ساختمان اظهار کرد: برای دستیابی به ایمنی در ساخت و ساز ها، یکی از مهمترین روشها افزایش آگاهی شهروندان و مطالبه گری از نهادهای حاکمیتی از سوی مردم، رسانه ها و سازمان های مردم نهاد است که می توانیم در زمینه ارتقاء کیفیت ساخت و ساز پیشرفت خوبی داشته باشیم.

ادیبی در توضیح آفت های موجود در صنعت ساختمان کشور گفت: یکی از آفت ها و فسادهای بزرگ صنعت ساختمان، سازمان های نظام مهندسی هستند که با شفاف سازی در هزینه های ساخت و ساز مخالفند. اخیراً این موسسه تحقیقاتی، نرم افزاری طراحی کرده که امکان هر گونه فعالیت خارج از قوانین طراحی و ساخت را از سازنده سلب می کند اما نظام مهندسی از آن استقبال نکرده است.

 وی عمر مفید ساختمان ها در ایران را بین ۲۰ تا ۳۰ سال عنوان و تصریح کرد: این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته، عمر ساختمان ها به ۸۰ تا ۱۰۰ سال می رسد. چرا که در این کشورها، شرکت های بازرسی وجود دارند که استانداردسازی ساختمان ها را رصد و کنترل می کنند.

 به گفته این پژوهشگر صنعت ساختمان برای ارتقای کیفی سازی ساختمان ها بدون آنکه هزینه های زیادی روی دست سازنده و مردم گذاشته شود، مدل هایی طراحی شده که با اجرای آنها می توانیم در ارتقای ایمنی ساختمان موثر باشیم.

 ادیبی با بیان اینکه ادغام دو وزارت راه و مسکن و ایجاد وزارت راه و شهرسازی مسئله ساز شده است، تصریح کرد: این ادغام سبب شد که تمرکز بر مسکن از بین برود و مسئولان بیشتر به دنبال این باشند تا اینکه به دنبال آن باشند که درباره ایمنی ساختمان صحبت کنند از تعداد راه هایی که ایجاد شده سخن بگویند. به نظر من تفکیک دو وزارتخانه بسیار لازم است.

حال با وجود شرایط نا به سامان ساخت و ساز در تهران باید دید چه زمانی سازمان نظام مهندسی، نظارت خود را در این زمینه افزایش خواهد داد و به بحث ایمنی واحدهای مسکونی به طور جدی تر نگاه خواهد کرد؟

منبع: میزان
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین