کد خبر: ۴۹۸۸۳۸
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۰۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۰
اگر چه همگان بر این نکته اتفاق نظر دارند که باید به مطالبات برحق مردمی پاسخ داد و چه بسا بشود تاکید کرد که پاسخ دولت به مطالبات برحق مردمی باید سریع‌تر باشد و لازم است که مردم در جریان کارها و تصمیم‌ها قرار بگیرند اما برخاستن صدای ناکوک حیرت‌آور است.
آفتاب‌‌نیوز :
 در روزهای پایانی هفته خبرهایی از تجمع در مشهد روایت شد؛ تجمعی که پنجشنبه در مشهد و جمعه در چند شهر دیگر برگزار شد، اگرچه بی‌مجوز بودند و به همین خاطر واکنش هایی را برانگیخت اما نکته قابل تامل این است کسانی در پس این تحرکات قرار داشته‌اند که در سپهر سیاسی ایران نه اصولگراهای شناخته شده و ریشه‌دار هستند و نه اصولگرایان میانه‌رو که دیرزمانی است از تندروی‌ها فاصله گرفته‌اند و به‌عنوان جریانی قدیمی و موثر در فضای سیاسی ایران قائل به پرنسیپ‌های شناخته شده‌ای هستند. 

به گزارش آفتاب‌نیوز، روزنامه آرمان در ادامه نوشته است: دلواپسانی که در پس این ماجراها پنهان شده‌اند، همان کسانی هستند که در چند انتخابات گذشته به معنای تام و تمام، ناکامان بوده‌اند و از زمانی که با از دست دادن اقبال مردمی – به دلیل رو شدن دست‌هایشان، خالی بودن انبان تجربه و دانش‌شان- جایگاه خود را از دست رفته می‌بینند، تلاش می‌کنند از آبی که گل‌آلود کرده‌اند ماهی خود را صید کنند. آنها به هزار زبان فریاد می‌زنند که سهمی ویژه می‌خواهند و باید حتی اگر رای مردم را ندارند، بازهم سهمی در قدرت داشته باشند. اگر چه همگان بر این نکته اتفاق نظر دارند که باید به مطالبات برحق مردمی پاسخ داد و چه بسا بشود تاکید کرد که پاسخ دولت به مطالبات برحق مردمی باید سریع‌تر باشد و لازم است که مردم در جریان کارها و تصمیم‌ها قرار بگیرند اما برخاستن صدای ناکوک حیرت‌آور است. آنها بی‌جایگاه مقبول درمیان مردم و حتی درمیان همان مردمی که مطالبات خود را فریاد می‌زنند، کنسرت غریبی از مطامع سیاسی و جناحی خود را به راه انداخته‌اند. برای مثال حمید رسایی چنین ابراز نظر کرده: «آقای روحانی و رسانه‌های اقماریش که تمام هم و غم‌شون برگزاری کنسرت خصوصا در مشهد بود حالا که تعدادی از مردم مشهد در اعتراض به وضع موجود به خیابان ریختن و دسته جمعی کنسرت مرگ بر روحانی رو اجرا کردن چرا عصبانین و این مردم رو سانسور می‌کنن؟» آیا لازم است به آقای رسایی یادآوری کرد که مردم مشهد اگر قرار بود چنین فریادی سردهند چهار پنج ماه قبل به او رای نمی‌دادند و همراهان او را در شورای شهر مشهد انتخاب نمی‌‌کردند. اما حیف که تجربه نشان داده به چنین گوینده‌ای، با چنین سطحی از استدلال سخنی نمی‌توان گفت. در سوی دیگر یکی از دلواپسان شناخته شده که محسن هاشمی در مواجهه رودررو به او گفت سخنان مشکوک می‌گویی، واکنش نشان داده است. یامین‌پور هم در اینستاگرام آورده: امیدوارم پیش از آنکه وزرای امنیتی-اطلاعاتی گزارش داده باشند که چطور می‌خواهند معترضین را ساکت کنند، وزرای اقتصادی فکری برای بهبود اوضاع کرده باشند. یامین‌پور با این سخن چیزی برای پنهان کردن نگذاشته و خود را به میان بازار افکنده است. دلواپسان از فردای انتخابات اردیبهشت پرونده هجمه به دولت روحانی را گشودند؛ پرونده‌ای که بخش‌های مختلف دارد. آنها روزی اخبار تحریف شده منتشر کرده و روز دیگر درصدد سیاه‌نمایی درباره عملکرد دولت بوده‌اند اما این همه حاصلی برای آنها نداشته و همچنان در دلواپسی فرورفته‌اند و به همین دلیل از نهانخانه‌ها برآمده و سعی دارند بر موج مطالبات بحق مردمی سوار شوند که زخم‌خورده سیاست‌های دلواپسانه همان‌ها بوده‌اند. دلواپسان فراموشکارند، آنها فراموش کرده‌اند که روحانی دولت یازدهم را در چه شرایطی از دولت مورد پسند آنها تحویل گرفت. اسحاق جهانگیری به نکته مهمی اشاره کرد که مراقب باشید که زنگ خطر به صدا درآمده که اگر شما شروع کننده باشید، پایان دهنده نخواهید بود.

حساسیت

معاون استاندار تهران هشدار داده بود که گفت: «با هرگونه تجمع در میادین پایتخت برخورد قاطع صورت می‌گیرد. تاکنون مجوزی مبنی بر تجمعات مردمی در سطح شهر تهران از سوی استانداری صادر نشده و در صورت برگزاری چنین تجمعاتی از سوی نیروی انتظامی برخورد قاطع صورت می‌گیرد.» اما ظاهرا برخی به این هشدار توجه نکردند چنان که ایلنا نوشت؛ ظهر دیروز محسن نسج همدانی از بازداشت موقت تعداد اندکی از تجمع‌کنندگان خبر داد و تاکید کرد: پلیس پس از ثبت اطلاعات این افراد درصدد است تا در اولین فرصت بازداشت‌شدگان را آزاد کند. وی با بیان اینکه هرگونه تجمع در میادین و خیابان‌های سطح شهر غیرقانونی است و ما موظف به برخورد قاطع و مقابله با اقدامات غیرقانونی هستیم، اظهار داشت: اینکه برخی از افراد به هر شکل و عنوانی خواستار گفت‌وگو با مقامات کشور و تجمع هستند، مراحل دستیابی به این درخواست مشخص است. ما با مشخص کردن شرایط و تعیین شروطی به این افراد مجوز می‌دهیم و اساسا رویکرد ما ندادن مجوز نیست. معاون امنیتی استانداری تهران با اشاره به رویکرد ضدانقلاب در این باره تصریح کرد: هنگامی که ضدانقلاب و نیروهای معاند نظام درخواست تجمع می‌دهند، مشخص است که ما نسبت به این رفتارها و اقدامات حساس می‌شویم و این گونه فراخوان‌ها را به ضرر امنیت اجتماعی شهروندان می‌دانیم. نسج همدانی ادامه داد: متاسفانه عمده افرادی که در این گونه تجمعات شرکت می‌کنند، افراد ساده‌لوحی هستند که از پشت پرده این گونه فراخوان‌ها بی‌اطلاع هستند و وقتی با فراخوان‌هایی مانند اعتراض در برابر گرانی روبه‌رو می‌شوند، با آن فراخوان همراهی می‌کنند در حالی که نمی‌دانند جریان‌های ضدانقلاب درصدد سواستفاده از نیات آنها و سردادن شعارهای خلاف واقع است. وی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون با تجمعی برخوردی هم صورت گرفته شده است؟ خاطرنشان کرد:‌ به‌اندازه حجم تبلیغاتی که برای این فراخوان غیرقانونی روبه‌رو بودیم، از آن استقبالی نشده است. در برخی از میادین تعداد محدود و قلیلی از افراد حضور داشتند که با تذکر دوستانه پلیس صحنه را ترک می‌کردند. معاون امنیتی استانداری تهران افزود: در یکی از میادین کمتر از ۵۰ نفر حضور داشتند که تعدادی از افراد پس از تذکر پلیس صحنه را ترک کردند اما تعداد اندکی نیز بودند که به‌رغم تذکر پلیس همچنان در میدان باقی ماندند. پس از این مساله و استعلام پلیس از ما، با حکم قضائی تعداد کمی بازداشت موقت شدند. نسج همدانی یادآور شد: پلیس پس از ثبت اطلاعات این افراد درصدد است تا در اولین فرصت بازداشت‌شدگان را آزاد کند چون فکر می‌کنیم تعداد زیادی از کسانی که در این گونه تجمعات حضور می‌یابند و بازداشت می‌شوند کسانی هستند که تحت تاثیر فضای تبلیغاتی و رسانه‌‌ای قرار می‌گیرند و فکر می‌کنند که در این فراخوان‌ها مسائل آنها دنبال می‌شود در حالی که اطلاع ندارند که این فراخوان‌ها عمدتا منشأ خارجی دارند.

مجوز تجمع

فرماندار مشهد در واکنش به تجمع مشهد گفت: این تجمع غیرقانونی بود با این وجود نیروی انتظامی با تجمع‌کنندگان بسیار با مدارا برخوردکرد. ایسنا نوشت؛ محمدرحیم نوروزیان با اشاره به تجمع نه به گرانی که امروز در میدان شهدا مشهد برگزار شد، افزود: همان‌گونه که پیش از این هم اعلام شده بود این تجمع غیرقانونی و مجوزی برای برگزاری آن صادر نشده بود با این حال تعدادی از افراد در میدان شهدا تجمع کردند. وی ادامه داد: نیروی انتظامی به آنان تذکرات لازم را داد و بسیار با مدارا با آنها برخورد کرد. نوروزیان با بیان اینکه سعی بر این بود که مشکلی ایجاد نشده و عده‌ای از آن سوء‌استفاده نکنند، تصریح‌کرد: بر این اساس تذکراتی به این افراد داده شد و آنها مدتی در میدان شهدا حضور داشتند و پس از آن متفرق شدند. همچنین تعدادی که قصد تعرض به اموال عمومی و تخریب داشتند توسط مأموران نیروی انتظامی بازداشت شدند. این تجمع کنترل شد و اتفاق خاصی در آن رخ نداد.

بازداشت 52 نفر

سرپرست دادسرای انقلاب مشهد از بازداشت 52 نفر در تجمع غیرقانونی میدان شهدای مشهد خبر داد. حسن حیدری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: تجمعی در میدان شهدای مشهد انجام شد و عده‌ای ساختارشکن شعارهای تندی سر دادند که با آنها برخورد شد. وی افزود: ما اعتراض را حق مردم و شهروندان می‌دانیم اما اگر عده‌ای بخواهند از این احساسات سوءاستفاده کرده و به اصطلاح موج‌سواری کنند، دیگر صبر را جایز نمی‌دانیم و با این افراد برخورد می‌کنیم. سرپرست دادسرای انقلاب مشهد با اشاره به اینکه در این تجمع 52 نفر دستگیر شدند، ادامه داد: قانون به هیچ‌وجه با افرادی که بخواهند با سوءاستفاده از شرایط اجتماعی مزاحمتی برای سایر شهروندان و اختلال در امنیت ایجاد کنند، مماشات نمی‌کند. وی خاطرنشان کرد: تجمع فاقد مجوز بوده است.

‌تسنیم نوشت: جمعی از مردم در اعتراض به مسائل و مشکلات معیشتی در میدان شهدا‌ی مشهد مقدس تجمع کردند، در این تجمع مردم با سر دادن شعارهایی چون یک اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه و... خواهان پیگیری مسئولان در عمل به وعده‌ها و مبارزه جدی‌تر با فساد شدند. این خبرگزاری ادامه داد: ‌پلیس که در تعامل با مردم زمینه را برای تداوم این تجمع فراهم کرده بود مجبور به درخواست پایان ‌تجمع شد که با همراهی عموم مردم این تجمع در مدت کوتاهی به پایان رسید. تسنیم مدعی شد: براساس این گزارش، خواسته اصلی مردم در این تجمع توجه مسئولان به حل مشکلات معیشتی و مبارزه با فساد بود. گفتنی است رسانه‌های معاند از آغاز این تجمع، با انتشار خبرهایی کاملا کذب به‌دنبال سوءاستفاده از این تجمع بودند.

اعتراض برحق

همچنین امام جمعه مشهد اعتراض روز گذشته مردم این شهر به گرانی را برحق دانست وگفت: ‌نباید با فراخوان هر فرد یا گروهی به خیابان‌ها بیاییم بلکه باید دقت کنیم. امنیت یک کشور مهم است و مشکلات زندگی ما نباید ابزاری برای پیروزی دشمن باشد. به گزارش خبرنگار ایلنا، آیت‌ا... احمد علم الهدی در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به مشکلات اقتصادی‌ و معیشتی که مردم با آن گرفتار هستند، افزود: مردم حق دارند حل شدن مشکلات معیشتی خود را مطالبه کنند و باید مسئولان نیز برای حل مشکلات آن‌ها از قبیل مسکن و گرانی کار کنند.

سخنان علم‌الهدی

آیت‌ا... علم الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی هم پس از این تجمع با انتقاد از طرح دولت برای گران کردن قیمت بنزین گفت: وقتی به آقای وزیر نفت می‌گوییم افزایش قیمت بنزین باعث گرانی می‌شود، نباید پاسخ وزیر این باشد که قیمت بنزین در کشور ما پایین‌تر از کشورهای دیگر است. آقای عزیز قیمت بنزین ۱۵۰۰ تومانی از کشورهایی کمتر است که با چپاول کشورهای دیگر به رشد اقتصادی رسیده‌اند. وی ادامه داد: قیمت بنزین ۱۵۰۰ تومانی برای کسانی که ماشین‌های گران‌قیمت دارند و ماشین‌های شاسی‌بلند سوار می‌شوند و درآمد میلیاردی دارند زیاد نیست اما برای آن مرد فقیر با درآمد کمی که با وانت‌بار خود کسب روزی می‌کند زیاد است و افزایش آن باعث افزایش گرانی می‌شود.

انتقاد علم‌الهدی

علم‌الهدی ادامه داد: جواب‌هایی که مسئولان می‌دهند کارد را به استخوان مردم رسانده‌ است. آقای وکیل، آقای وزیر شما چگونه در این مملکت وزیر شده‌اید؟ در دوره‌ای در نظام سابق یک وزیر با اشاره آمریکایی‌ها وزیر می‌شد اما شما به قیمت خون صدهزار شهید وزیر شده‌اید و کسی که با خون صدهزار شهید وزیر شده باید پاسدار این خون‌ها باشد نه اینکه بگوید برای حل مشکلات تعرفه گمرک را کم می‌کنیم تا مردم خودرو خارجی بخرند. امام جمعه مشهد با اشاره به اینکه مردم به نظام و ولایت فقیه اعتقاد و التزام دارند افزود: مسئولان باید به مردم برسند و مشکلات آن‌ها را حل کنند. این مردم با نظام بد نیستند بلکه تحت فشار مشکلات اقتصادی و معیشتی قرار گرفته‌اند. امام جمعه مشهد خطاب به مردمی که در این شهر در اعتراض به مشکلات جمع شده بودند،گفت: من با مردمی که دیروز به خیابان آمدند حرف دارم. مطالبات شما کاملا برحق بود و اینکه بر علیه گرانی شعار می‌دادید کار بر حقی بود اما بدانیم که دشمن می‌خواهد به ما ضربه بزند و نباید اجازه بدهیم از این مطالبات سوءاستفاده کنند. وی ادامه داد: اینکه گروهی در تجمع بگویند سوریه را‌‌ رها کن فکری به حال ما کن درست نیست و اینکه از این شعار یک زن روسپی آمریکایی که رهبر منافقان است بیاید و از شما تشکر کند درست نیست و نباید خوراک در اختیار رسانه‌های دشمن قرار بدهیم. علم‌الهدی خاطرنشان کرد: نباید با فراخوان هر فرد یا گروهی به خیابان‌ها بیاییم بلکه باید دقت کنیم. امنیت یک کشور مهم است و مشکلات زندگی ما نباید ابزاری برای پیروزی دشمن باشد.

تجمع متفاوت!

اما تجمع مشهد در روز پنجشنبه خلاصه نشد و در تجمعی متفاوت برخی از سپرده‌گذاران نیز روز جمعه در این شهر به تجمع پرداختند. فارس نوشت؛ تجمع اعتراضی که از سوی برخی سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری در میدان شهدای مشهد برگزار شد، البته پایان یافت. تجمع‌کنندگان که تعداد آنها به 200 نفر می‌رسید در اعتراض به وضعیت نابسامان برخی موسسات مالی و اعتباری شعارهایی سر دادند. برخی هم در این تجمع شعارهای تندی علیه دولت دادند که با مداخله پلیس مواجه شدند و نهایتا این تجمع حوالی ظهر پایان یافت.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۳
hamed
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
0
2
از نون خشک و اشکنه خبری نیست؟؟؟ چه خوب که نظر آقایون تغییر کرده. کاش باثبات باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
0
0
اتفاقا تعرفه خودروهای خارجی باید پایین بیاید چون تاثیر مستقیم در کاهش قیمت دیگر کالاها دارد و اینکه تعرفه پایین بیاید مردم خودرو داخلی نمیخرند باید گفت هیچ تاثیری در خرید خوردو داخلی ندارد چون کسی که خودرو 20 تا سی میلیونی خرید میکند یعنی توانایی قیمت بالاتر را ندارد پس تعداد این افراد هم کم نیست لذا مشکل این است که افزایش و گرانی خودرو خارجی تاثیر میگذارد روی تولیدات داخلی . تعرفه باید کاهش یابد و قانون موظف کرده هر سال ده درصد باید کاهش یابد چرا اجرایی نمیکند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
0
4
يكي نيست بگه آقاي علم الهدي شما ب كه زمان گروني دوره احمدي نژاد مي گفتي مردم به جاي مرغ اشكنه بخورند وحالا نگران مردم شده اي!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین