کد خبر: ۵۰۱۴۴۶
تاریخ انتشار : ۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۲
منوچهر محمدی تهیه کننده فیلم انتخاباتی سال 1384 آیت الله هاشمی رفسنجانی، مدعی شده است که «روایت گفتگوی میان هاشمی و بهشتی زاییده ذهن نویسنده این فیلم است»، محمد عطریانفر که در جریان ساخت این فیلم بوده و مسیح مهاجری از چهره های نزدیک به شهید بهشتی و آیت الله هاشمی رفسنجانی خاطره مذکور را درست ارزیابی کرده و روایت آن در فیلم را نقل به مضمون دانسته اند.
آفتاب‌‌نیوز :
در حالیکه یکی از روزنامه ها در شماره سه شنبه خود به نقل از منوچهر محمدی تهیه کننده فیلم انتخاباتی سال 1384 آیت الله هاشمی رفسنجانی، مدعی شده است که «روایت گفتگوی میان هاشمی و بهشتی زاییده ذهن نویسنده این فیلم است»، امروز علاوه برآنکه «محمدی» خود تاکید می کند که اظهاراتش تحریف شده و این خاطره را آقای هاشمی برای او تعریف کرده است، محمد عطریانفر که در جریان ساخت این فیلم بوده و مسیح مهاجری از چهره های نزدیک به شهید بهشتی و آیت الله هاشمی رفسنجانی خاطره مذکور را درست ارزیابی کرده و روایت آن در فیلم را نقل به مضمون دانسته اند.

در این فیلم تبلیغات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال 1384، مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به خاطرات خود از آیت‌الله شهید بهشتی می‌گوید: «روزی در جمع یاران به بهشتی گفتم این تهمت‌های تلخ آزارت نمی‌دهد؟؛ نگاهم کرد و گفت «این آسیاب به نوبت است؛ نوبت تو هم خواهد رسید»؛ چقدر این روزها بی‌شمار سخت می‌گذرد دوستان!

مسیح مهاجری: خاطره شهید بهشتی را آیت الله هاشمی نقل کرده است

حجت الاسلام والمسلمین مسیح مهاجری، از جانبازان حادثه انفجار حزب جمهوری اسلامی در رابطه با اصالت خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی می گوید: خاطرات آقای هاشمی، از محکمترین اسناد در روایت تاریخ انقلاب است و تاکنون با وجود تلاشهای برخی جریانات، هیچگونه مورد نادرستی در خاطرات آقای هاشمی اثبات نشده است وبرعکس صدها مورد موید و دلیل بر صحت روایت آیت الله هاشمی رفسنجانی از مسایل ثبت شده است.

عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی در رابطه با اظهارات یکی از تهیه کنندگان سینما و ادعای اینکه خاطره آقای هاشمی از گفتگوی وی با شهید بهشتی زاییده ذهن این تهیه کننده بوده است، گفت:کسانی که آشنایی مختصری با آقای هاشمی داشته باشند، می دانند که ایشان فردی نبود که بخواهد براساس سناریو و ذهنیت یک تهیه کننده سینما عمل کند، بلکه همواره براساس عقل و تشخیص خود عمل می کرد و تا جایی که بنده اطلاع دارم موضوع این خاطره را خود آقای هاشمی ابتدا نقل کرده است و متن براساس آن نوشته شده است ، حالا ممکن است برخی الفاظ در این موضوع در روایت فیلم، نقل به مضمون شده باشد.

حجت الاسلام مهاجری تاکید کرد: اگر این موضوع صحت داشت ، می توانستند آن را که مربوط به 12 سال قبل بوده است تا یکسال پیش که زمان حیات آقای هاشمی بود مطرح کنند تا ایشان جواب بدهد. البته الان هم، خانواده آقای هاشمی وبرخی افراد دیگر که در جریان موضوع بوده اند این ادعا را رد می کنند.

مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی تصریح کرد: سالیان زیادی است که جریاناتی که احساس می کنند حقایق موجود در خاطرات آقای هاشمی به ضرر آنهاست با روشهای مختلف سعی می کنند که اعتبار و اصالت آن را زیرسئوال ببرند اما نتوانسته اند واین بار نیز نخواهند توانست همانطور که نتوانستند اثرگذاری آقای هاشمی را از بین ببرند، خاطرات ایشان نیز به لطف الهی بعنوان سندی معتبر درباره تاریخ انقلاب خواهد ماند

عطریانفر: متن فیلم دو یا سه بار به اطلاع آقای هاشمی رسید

محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران که از نزدیک در جریان ساخت فیلم مذکور بوده، می گوید: متن فیلم دو یا سه بار به اطلاع آقای هاشمی رسید و با اصلاحاتی از ناحیه ایشان مجددا تنظیم شد.

او در پاسخ به این سوال که «اخیر آقای منوچهر محمدی تهیه کننده سینما وفیلم انتخاباتی آقای هاشمی در سال 1384 در مصاحبه با روزنامه شرق ادعا کرده است که خاطره آقای هاشمی از گفتگوی ایشان با شهید بهشتی زاییده ذهن آقای محمدی بوده است، نظر شما بعنوان یکی از افرادی که در جریان ساخت این فیلم بوده اید، چیست؟» می گوید: ابتدا باید عرض کنم کار آقای منوچهر محمدی و کارگردان ارجمند جناب آقای کمال تبریزی در ساخت فیلم مزبور اقدامی شایسته، بدیع و جذاب ودر نوع خود کاری در خور تحسین واحترام بود.

عطریانفر ادامه داد: در مصاحبه مذکور آقای محمدی به نکته ای اشاره کرده اند که محتاج تدقیق و ترمیم است چرا که موضوع به شخصیت برجسته وتراز اولی چون هاشمی رفسنجانی برمی گردد که ملک وملت وانقلاب ونظام وامدار خدمات بی نظیرومنحصر بفرد اوست ایشان در مصاحبه اشاره کرده اند که دیالوگ بهشتی وهاشمی مخلوق ذهن وابتکار ایشان بوده است.وناخواسته بذهن خواننده متبادر می شود که این فراز جنبه واقعی نداشته وامری انتزاعی است.

عطریانفر اضافه کرد: از آنجا که بنده در آن دوره در کنار فعالیتهای انتخاباتی آقای هاشمی رفسنجانی حضور داشتم، باید روایت ایشان را بدین شرح تصحیح کنم: مضمون دیالوگ در فرمایشات واظهارات مقدماتی آقای هاشمی برای سناریست وتهیه کننده فیلم مطرح شده وحاق و محتوای آن جنبه تاریخی و واقعی دارد و این محتوا از ذهن و ضمیر آقای هاشمی به عزیزان مسئول در ساخت فیلم منتقل شده است. البته واژگان بکار گرفته شده و ابدیات خاص آن محصول هنرمندی وظرافت سنجی و هوش آقای محمدی بوده است. و فی الواقع مجددا تاکید می کنم محتوای آن دیالوگها در عالم خارج برای هاشمی ودر زمان حیات شهید بهشتی واقع شده بود که آن فقید سعید مضمون آن را برای دوستان روایت نموده بودند.

علاوه بر این متن فیلم که به همت و دقت آقای محمدی تهیه شده بود تا آنجا که بنده مطلع هستم دو یا سه بار به اطلاع آقای هاشمی رسید و با اصلاحاتی از ناحیه ایشان مجددا تنظیم شد. منزلت تاریخی آقای هاشمی واهمیت روایت مزبور ضرورت این اصلاحیه را در پاسخ به سوالتان اجتناب ناپذیر می کند.

منوچهره محمدی: آن خاطره را آقای هاشمی برای من تعریف کرد و من ادبیاتش را تغییر دادم و با سبک و سیاق خودم نوشتم

از سوی دیگر، منوچهره محمدی تهیه کننده فیم انتخاباتی آیت الله هاشمی در سال 84 نیز خود مصاحبه ای کرده و تیتر روزنامه شرق را تکذیب کرده است.

وی درباره‌ی تیتری که روزنامه‌ی شرق برای مصاحبه‌ی او انتخاب کرده به انصاف نیوز گفت: آقایان دوست داشتند از حرف من این‌گونه برداشت کنند! آن خاطره را آقای هاشمی برای من تعریف کرد و من ادبیاتش را تغییر دادم و با سبک و سیاق خودم نوشتم، بعدا هم گویا ایشان این ماجرا را در جای دیگری، گمان کنم کنگره شهید بهشتی، عین همین را نقل می‌کنند. حالا چند کلمه جابه‌جاشده که چیز خاصی نیست.

وی افزود: من عین همین مطالب را به‌صورت جوابیه برای روزنامه شرق ارسال کردم که قرار است منتشر شود.

منبع: انتخاب
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین