کد خبر: ۵۰۲۴۶۸
تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۹
مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) در ایام برگزاری بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات اقدام به انجام نظرسنجی از روزنامه نگاران در مورد وضعیت مطبوعات کرد.
آفتاب‌‌نیوز :
این طرح به صورت پیمایشی از 253 نفر از فعالان حوزه مطبوعات و روزنامه‌نگاران گردآوری شده و هدف از آن، بررسی مسائل و مشکلات مطبوعات و بررسی محتوای آنها براساس اصول حرفه‌ای روزنامه‌نگاری از دیدگاه روزنامه‌نگاران بوده است.

به طور خلاصه، نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد گرانی کاغذ و امور چاپ، تخصیص غیرعادلانه یارانه‌های دولتی، مسائل مالی روزنامه‌نگاران، نبود نظام توزیع مناسب و نبود امنیت شغلی روزنامه‌نگاران از مهم‌ترین مسائل و مشکلات مطبوعات هستند. همچنین می‌توان مواردی مانند پایین‌بودن سرانه مطالعه در ایران، نخریدن مطبوعات توسط مردم، برخوردهای جناحی با نشریات، ضعف دانش روزنامه‌نگاری در ایران و نبود قوانین حمایتی از روزنامه‌نگاران  را بر مسائل و مشکلات مطبوعات اضافه کرد.

نظرسنجی از روزنامه‌نگاران در ارتباط با نوع روزنامه مورد مطالعه نشان می‌دهد اولویت مطالعه آنها روزنامه‌های «همشهری»، «شرق»، «ایران»، «اعتماد» و «جام‌جم» است.

به گزارش ایسنا، همچنین ارزیابی روزنامه‌ها و مطبوعات کشور، براساس ویژگی‌های ده‌گانه صحت و دقت خبر، سرعت ارسال خبر، بی­‌طرفی در ارائه خبر، پرداختن به موضوعات مهم و روز، ویراستاری خبر، انعکاس دیدگاه­‌های مختلف، استقلال خبری، تحلیل­‌های دقیق و علمی، دسترسی به منابع دست اول و ارائه تصویری روشن و واقعی از جامعه نشان می‌دهد در ویژگی صحت و دقت خبر سه روزنامه همشهری، شرق، اطلاعات، در ویژگی سرعت ارسال خبر سه روزنامه همشهری، ایران و شرق، در ویژگی بی‌طرفی در ارائه خبر سه روزنامه همشهری، دنیای اقتصاد و شرق، در ویژگی پرداختن به موضوعات مهم و روز سه روزنامه شرق، همشهری و اطلاعات، در ویراستاری خبر سه روزنامه همشهری، شرق، ایران، در انعکاس دیدگاه­‌های مختلف سه روزنامه همشهری، شرق و جام‌جم، در استقلال خبری سه روزنامه شرق، همشهری و اطلاعات، در تحلیل‌های دقیق علمی‌ خبر سه روزنامه شرق، همشهری، دنیای اقتصاد، در ویژگی دسترسی به منابع سه روزنامه همشهری، شرق و ایران و در ویژگی ارائه تصویر روشن و واقعی از جامعه سه روزنامه همشهری، شرق و شهروند دارای بالاترین درصد مورد اشاره از نظر روزنامه‌نگاران بوده‌اند.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین