کد خبر: ۵۰۳۶۱۲
تاریخ انتشار : ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۲
شهرهای مختلف آمریکا در اولین سالگرد آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ شاهد تظاهرات گسترده صدها هزار نفری بود.
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش آسوشیتدپرس، صدها نفر در حالی که پلاکاردهایی با شعارهای ضد ترامپ در دست داشتند، روز شنبه مقابل خانه وی در «پالم بیچ» در ایالت فلوریدا تجمع کردند.


علاوه بر این، تظاهراتی هزاران نفری در شهرهای نیویورک، سان فرانسیسکو، شیکاگو، هیوستون، دنور، رالی، فیلادلفیا و ریچموند برگزار شد. سازماندهان تظاهرات در لس آنجلس نیز پیش بینی کرده بودند که صدها نفر از جمله مقامات ایالتی و شخصیت های شناخته شده در این تجمع شرکت کنند. طبق برنامه قبلی قرار بود که تظاهراتی در 200 نقطه برگزار شود.

همزمان، در سایر شهرهای دنیا تظاهراتی علیه سیاست های ترامپ و همچنین در محکومیت آزار جنسی زنان برگزار شد. دهها نفر در رم پایتخت ایتالیا تجمع کرده و خشونت علیه زنان را محکوم کردند.

سال گذشته میلادی تظاهراتی گسترده در آمریکا و سایر کشورها علیه دیدگاه های ترامپ در خصوص سقط جنین، مهاجرت و موضوعات دیگر برگزار شد که میلیون ها نفر در آن شرکت کردند.

تارنمای پولیتیکو نوشت: صدها هزار نفر از معترضان مراسم اولین سالگرد راهپیمایی ملی زنان در شهرهای مختلف را برگزار کردند. معترضان تاکید کردند که تظاهرات سال گذشته اولین مرحله از جنبش اعتراضی علیه ترامپ بود. این در حالی است که بسیاری از سیاستمداران آمریکایی وعده داده اند که با معترضان همصدا شوند.
برخی رسانه های محلی به نقل از سازماندهندگان اعترضات در شیکاگو اعلام کردند که حدود سیصد هزار نفر در این تظاهرات شرکت کردند که فراتر از انتظارات بود.

دفتر «بیل دبلاسیو» شهردار نیویورک سیتی هم گفت که 120 هزار نفر در تظاهرات این شهر شرکت کردند. «اریک گارستی» شهردار لس آنجلس هم در حساب توئیتری خود نوشت که 600 هزار نفر در تظاهرات این شهر حضور داشتند.
تظاهرات واشنگتن با حضور 470 هزار نفر برگزار شد که ناظران این میزان از حضور معترضان را افزایش اعتراض ها به ترامپ در اولین سالگرد آغاز ریاست جمهوری ترامپ تلقی کردند.

اما چشم ها به شهر لاس وگاس دوخته شده که قرار است امروز یکشنبه معترضان به خیابان ها بیایند. این در حالی است که تظاهرات های دیگری در ایالت ها و کشورهای مختلف برای یکشنبه برنامه ریزی شده است.
«تونی فان پلت» رئیس سازمان ملی زنان در آمریکا خطاب به معترضان در واشنگتن گفت: امروز پیام دیگری به ترامپ می فرستیم؛ از پنجره به بیرون نگاه کن. ما را ببین، صدای ما را بشنو و قدرت ما را احساس کن. تو نمی توانی با توئیت هایت ما را متوقف کنی، نمی توانی با قلدری و سخنان نفرت پراکن خودت ما را متوقف کنی.

«تام پرز» رئیس کمیته ملی حزب دموکرات آمریکا با اشاره به این تظاهرات تاکید کرد که در انتخابات میاندوره ای کنگره در ماه نوامبر تعداد نامزدهای زن در این حزب بیشتر خواهد شد.

«نادیا هاشمی» از نامزدهای عضویت در کنگره از تظاهرات واشنگتن به عنوان فرصتی برای تاکید بر مبارزات انتخاباتی خود استفاده کرد. وی قرار است برای کسب کرسی «جان دلانی» عضو دموکرات مجلس نمایندگان رقابت کند. دلانی گفته که قصد دارد نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2020 شود.

ترامپ نیز عصر شنبه نظر خود را در مورد تظاهرات زنان نوشت. وی گفت: هوا در سراسر کشور بزرگ ما خوب است، روزی عالی برای تظاهرات زنان. بیرون بیایید و این دستاورد تاریخی و موفقیت بی سابقه اقتصادی و مجال خلق ثروت را که در دوازده ماه گذشته به وجود آمده است، جشن بگیرید. بیکاری زنان در هجده سال گذشته به پایین ترین حد رسیده است.

این تظاهرات در حالی برگزار شد که بخش های از دولت ترامپ به دلیل تامین نشدن بودجه آنها تعطیل شده است. برخی از سخنرانان در تظاهرات روز شنبه از دموکرات های کنگره خواستند تا در مذاکرات با همتایان جمهوریخواه و دولت ترامپ بر مواضع خود تاکید کنند.

دموکرات ها خواستار تضمین حمایت های حقوقی از «رویاپردازان» هستند. رویاپردازان به فرزندان مهاجرانی اطلاق می شود که از کودکی به همراه والدین خود به آمریکا رفته اند اما مدارک لازم برای اقامت قانونی در این کشور را ندارند. ترامپ دستور داده که مزایای این افراد از ماه مارس لغو شود.

جمهوریخواهان گفته اند تا زمانی که آژانس های تعطیل شده دولت فدرال بازگشایی نشود، در مورد مسائل مهاجرتی مذاکره نخواهند کرد.

منبع: ایرنا
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین