کد خبر: ۵۱۰۷۱
تاریخ انتشار : ۲۹ شهريور ۱۳۸۵ - ۱۱:۱۴
شیراک: به مذاکره متعهد هستیم
آفتاب‌‌نیوز : شراک که در مجمع عمومی سازمان ملل سخن می‌گفت، اظهار داشت ما همچنان به مذاکره و گفت‌وگو متعهد هستیم و امیدواریم این مسیر تا به آخر طی شود. 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رئیس جمهور فرانسه که سخنان وی در مورد راهی جدید برای حل مساله هسته‌ای ایران با انعکاس وسیعی در رسانه‌های جهانی همراه بود در مجمع سازمان ملل سعی کرد این موضع خود را تعدیل کند. 

شیراک گفت: علی‌رغم امتناع ایران از پذیرش مهلت 31 اگوست شورای امنیت ما نمی‌خواهیم مهلت جدیدی برای تعلیق فعالیت‌های غنی‌سازی تعیین کنیم. وی همچنین افزود: ما به مذاکره و گفت‌وگو پایبند هستیم و نمی‌خواهیم برای این مساله مهلتی تعیین کنیم. 

بنا به این گزارش در حالی که آمریکا از اعمال تحریم علیه ایران در چارچوب شورای امنیت دفاع می‌کند، اظهارات شیراک در مورد ادامه مذاکره با ایران نشان دهنده مخالفت وی با تحریم است. 

ژاک شیراک که به گمان بسیاری سال آینده پس از دوازده سال، از قدرت کناره‌گیری خواهد کرد، در سفر خود به سازمان ملل سعی دارد نقش فرانسه در امور جهانی را پررنگ جلوه دهد. 

روز دوشنبه، اظهارات وی در مورد طرحی مبنی بر آغاز مذاکره با ایران پیش از تعلیق غنی‌سازی، محافل دیپلماتیک را دچار شوک بزرگی کرد. به نظر نمی‌رسد چنین طرح‌هایی با حمایت آمریکا روبرو شود. 

جرج بوش، رئیس جمهور آمریکا دیروز پس از دیدار با ژاک شیراک با تأکید بر لزوم از سرگیری فوری مذاکرات با ایران هشدار داد هرگونه تأخیر در این زمینه از سوی تهران با عواقبی از جمله تحریم همراه خواهد بود. 

شیراک نیز در این دیدار تأکید کرد پیشنهاد ارائه شده تنها نشان دهنده موضع فرانسه در مساله هسته‌ای ایران است. رئیس جمهور فرانسه افزود: با بوش در مورد ایران همکاری متقابل دارد. وی همچنین بر روابط نزدیک و دوستانه آمریکا و فرانسه تأکید کرد. 

وی اما در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل با امتناع از اشاره به تحریم‌ها گفت: هدف ما این نیست که دولت‌ها را با مشکل روبرو کنیم. 

رئیس جمهور فرانسه با اشاره به اینکه گفت‌وگو باید به راه‌های دیگر مستولی شود خواستار اتحاد و یکپارچگی جامعه بین‌الملل در حل مساله هسته‌ای ایران شد.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x