کد خبر: ۵۱۲۴۵۵
تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۸
با وجود عرضه بیش از یک میلیون سکه از طریق حراجی و پیش فروش طی سه ماه اخیر به بازار این کالا همچنان حباب دارد، در عین حال که کاهشی در قیمت آن اتفاق نیفتاده است.
آفتاب‌‌نیوز :
حدود سه ماه از برگزاری حراج سکه و حدود یک ماه از برگزاری پیش فروش سکه در دو طرح بانک مرکزی گذشته است، اما سکه نه تنها ارزان نشد بلکه گران‌تر هم شده و حباب قیمتی آن پابرجاست.

قیمت سکه تمام بهار آزادی از اواخر تابستان روند رو به رشدی در پیش گرفت و رکوردهای تازه‌ای به ثبت رسید. در ادامه بانک مرکزی برای حباب حدود ۲۵۰ هزار تومانی که برای این کالا ایجاد شده بود، حراج سکه در بانک کارگشایی را آغاز کرد. در این مدت با وجود برگزاری حراج سکه و افزایشی که در نتیجه بالا بودن قیمت دلار و البته اونس جهانی در قیمت آن اتفاق می‌افتاد اما در هر حال حباب سکه در حال تخلیه شدن بود و به طوری که چندی پیش حتی اعلام شد حباب سکه به کمتر از ۵۰ هزار تومان و در حد بسیار پایینی قرار گرفته است.

از حدود یک ماه پیش بانک مرکزی پیش فروش سکه را آغاز کرد که طی آن قرار بود قیمت‌ها قطعی نبوده و با دریافت یک میلیون تومان مابقی در زمان سررسید تسویه شود، اما استقبال چندانی از این طرح نشد و بانک مرکزی در قالب بسته سیاستی ارزی روش دیگری را در دستور کار قرار داد که براساس آن قیمت‌ها برای سررسید یک ساله یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و شش ماهه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. در این مدت آمارها نشان می‌دهد که برای حراج سکه بیش از ۴۰۰ هزار قطعه، تمام و نیم بهار آزادی و همچنین برای پیش فروش بالغ بر ۶۰۰ هزار قطعه فروش رفته است.

با وجود عرضه بیش از یک میلیونی سکه به بازار همچنان آمار دریافتی امروز (سه‌شنبه) نشان داد که سکه همچنان دارای حباب است، به طوری که بهای تمام شده سکه اگر با دلار ۴۴۷۰ تومانی آزاد در بازار محاسبه شود، برای عرضه یک میلیون و ۵۳۶ هزار تومان است، اما آخرین قیمت‌ها از بازار نشان از فروش تا یک میلیون و ۵۸۰ هزار تومان دارد که نشان‌دهنده حباب ۴۵ هزار تومانی خواهد بود.

عرضه سکه اگرچه توانسته حباب را تا حدی کاهش دهد، ولی قیمت کاهشی نبوده و البته افزایشی پیش رفته است. دلیل این موضوع به بالابودن قیمت دلار و روند رو به رشد آن طی ماه‌های اخیر برمی‌گردد، چرا که قیمت سکه وابسته به نرخ دلار و هر اونس طلای جهانی است. با این حال بانک مرکزی تاکید دارد که اگر حراج و پیش فروش انجام نمی‌شد به طور حتم قیمت سکه از نرخ فعلی بالاتر بود.

منبع: ایسنا
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین