کد خبر: ۵۱۲۵۱
تاریخ انتشار : ۰۲ مهر ۱۳۸۵ - ۱۵:۱۳
منابع غربی خبر دادند:

تعهد اروپا به حل دیپلماتیک بحران اتمی ایران

آفتاب‌‌نیوز : مجله آلمانی اشپیگل نیز به نقل از یک دیپلمات آلمانی گزارش داد که فرانسه،‌‌ آلمان و انگلیس تمایل دارند که حتی اگر ایران در ابتدا برنامه غنی‌سازی خود را متوقف نکند با تهران وارد مذاکره شوند ولی واشنگتن در این امر شرکت نخواهد کرد. این مقام دیپلماتیک آلمانی به اشپیگل گفته است: هدف از مذاکرات بدون پیش شرط در مذاکره با ایران تشویق تهران به بازگشت به میز مذاکره و بحث درباره بسته پیشنهادی قدرت‌های بزرگ است. 

شبکه تلویزیونی الجزیره نیز با اشاره به نشست مذکور گزارش داد که با وجود تمام تلاش آمریکا برای نزدیک نگاه داشتن مواضع کشورهای اروپایی به خود در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای تهران روسای سه کشور اروپایی بر لزوم حل مساله هسته‌ای ایران از راه گفت‌وگو تاکید کردند. 

تحلیل‌گران بر این باورند که یکی از دلایلی که همواره سبب شده اروپا موضع نرم‌تری را در مورد ایران در مقایسه با آمریکا اتخاذ کرده و نگرش نرمی نسبت به برنامه هسته‌ای آن داشته باشد این است که کشورهایی مثل آلمان و فرانسه هر ساله میلیاردها یورو از رابطه با ایران درآمد دارند و حضور قابل توجهی در بخش‌های نفت، صنعت اتومبیل و ارتباطات ایران دارند.

یک دیپلمات اروپایی نیز به خبرگزاری رویترز گفته است: آمریکایی‌ها در مورد تحریم اقتصادی ایران زیاد سخن می‌گویند زیرا آنها چیز زیادی در ایران ندارند که در معرض خطر باشد ولی کشورهای اروپایی بیشتر نگران این موضوع هستند که تجارت خود را با ایران از دست ندهند. 

علاوه بر اظهاراتی که توسط دیپلمات‌ها در خصوص تمایل اروپا به حل مسالمت‌آمیز پرونده هسته‌ای ایران بیان می‌شود گفته‌های کارشناسان اقتصادی و سیاسی جهان نیز نشان می‌دهد که اروپایی‌ها بدون توجه به مواضع افراطی آمریکا در قبال ایران در نهایت کاری را انجام می‌دهند که به نفع آنهاست زیرا اروپا می‌داند صرف نظر از روسیه در طولانی مدت اروپا مجبور است گاز را از ایران وارد کند. 

در همین خصوص روزنامه کریستین ساینس مانیتور به نقل از یک پرفسور آمریکایی می‌نویسد: اگر شما بتوانید همه جهان را علیه ایران قرار دارید شما یک شانس دارید ولی وادار کردن کشورهایی مثل آلمان و ژاپن که دارای سرمایه گذاری‌های زیادی در ایران هستند کار دشواری خواهد بود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین