کد خبر: ۵۱۳۲۵۷
تاریخ انتشار : ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۴:۱۱
متخصص بهداشت و بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی تاکید کرد: وجود بیماری "لرنه آ" در میان آبزیان سد بیدواز در اسفراین نگران کننده نیست.
آفتاب‌‌نیوز :
دکتر حسین یاوری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه بروز این بیماری در میان جمعیت آبزیان این سد مورد تازه‌ای نیست و از چند سال گذشته نیز در این سد وجود داشته است، گفت: عامل این بیماری انگلی است و راه درمان آن استفاده از سم است اما به علت اینکه این بیماری در فضای گستردهای بروز پیدا کرده و از سوی دیگر آب سد بیدواز برای شرب مورد استفاده قرار می گیرد، از سم پاشی خودداری می شود.

یاوری ادامه داد: بروز این بیماری در میان آبزیان طبیعی است و این بیماری در داخل سد توسط خود جمعیت آبزی و به صورت طبیعی کنترل می شود و از بین می رود و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که این بیماری چگونه وارد سد شده است؟ اظهار کرد: یکی از راه های انتقال بیماری لرنه آ، ورود ماهی هایی همچون ماهی قرمز و ماهی های آکواریومی است.

این مقام مسئول تصریح کرد: پرنده ها یکی دیگر از عواملی هستند که موجب می شود تا این بیماری وارد سد شود.

وی تاکید کرد: اما اگر این بیماری در داخل استخرهای پرورش ماهی بروز پیدا می کرد، آبزی پرورها می توانستند آن را از طریق انجام اقداماتی همچون سمپاشی کنترل کنند.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین