کد خبر: ۵۱۴۴۴
تاریخ انتشار : ۰۵ مهر ۱۳۸۵ - ۲۱:۲۹

لغو اپرای برلین از بیم خشم مسلمانان

آفتاب‌‌نیوز : به گزارش آسوشیتدپرس، پس از اینکه مقامات امنیتی برلین هشدار دادند که در صورت بروز تظاهرات مسلمانان، آنها نمی توانند امنیت محل برگزاری اوپرا را تضمین کنند و پیشنهاد حذف برخی صحنه های اوپرا را مطرح کردند، بنياد اپرای آلمانی "دويچه اوپر" تصمیم گرفت از اجرای آن صرفنظر کنند.

اپرای "ايدومنئو" از آثار کمتر شناخته شده موتسارت است و نخستين بار در سال 1781 به اجرا درآمد. 
در بيانيه این بنیاد آمده است که اجرای اين اثر می تواند خطراتی امنيتی به دنبال داشته باشد. این بیانیه می افزاید: کاريکاتورهای مربوط به حضرت محمد(ص) پيامدهای ناگواری داشت که نبايد تکرار شود و صلاح همه در این است که اين اپرا فعلا کنار گذاشته شود.

اپرای موتسارت در سال 2003 در برلين اجرا شد و انتقاداتی برانگيخت. در يک صحنه سرهای بريده پوزيدون الهه يونانی خدای دريا، حضرت عيسی مسيح و بودا ديده می شود.
این تصمیم انتقادتی را در بین مقامات آلمانی در پی داشت از جمله آنگلا مرکل مدعی شد که رواج خود سانسوری از ترس گروههای افراطی، قابل قبول نیست. 

وزير کشور آلمان نيز از لغو شدن برنامه اپرا انتقاد کرده است.

اما علی کيزيلکايا رئيس شورای مسلمانان آلمان از لغو شدن برنامه استقبال کرده و گفته است که به صحنه آوردن سيمای پيامبر نادرست است. 
او در عین حال گفت از اينکه اين موضوع کسانی را به هراس افکنده بسيار متأسف است.

تصمیم لغو اجرای این اوپرا در حالی صورت گرفته است که اخیرا سخنان پاپ بندیکت شانزدهم درباره پيامبر اسلام خشم  مسلمانان را در سراسر جهان برانگيخت.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین