کد خبر: ۵۲۰۰۳۱
تاریخ انتشار : ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۷
رئیس کل بانک مرکزی ضمن حمایت از تک نرخی شدن دلار گفت: راه اندازی سامانه نیما اولویت اصلی برای مدیریت بازار ارز است.
آفتاب‌‌نیوز :
 ولی‌الله سیف با حضور در نشست مشترک کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و کمیسیون صنایع و معادن مجلس و بخش‌خصوصی افزود: با تک نرخی‌شدن دلار هیچ‌گونه نگرانی نسبت به حجم واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه کارخانجات وجود ندارد و همه به راحتی می‌توانند از ارز استفاده کنند و ما دلار را به روش گذشته یعنی صادرات نفتی تامین می‌کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تعادل در عرضه و تقاضا وجود دارد، تصریح کرد: هیچ سالی سابقه نداشته است که روزهای بین التعطیل، بازار ارز به تب و تاب بیفتد چراکه همیشه تحرکات را پیش‌بینی می‌کردیم اما این بار مطابق پیش‌بینی‌ها پیش نرفت چراکه اعتقاد داریم تنها عوامل اقتصادی در بازار ایفای نقش نمی‌کنند.

سیف با یادآوری کاهش قیمت دلار در سال ۹۲ بیان داشت: در آن سال قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری نرخ دلار ۳۸۰۰ تومان بود که بعد از انتخابات این رقم به زیر ۳۰۰۰ تومان رسید و دلیل آن اعتماد و مثبت‌نگری در جامعه بود.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بدون اقدامات دولت شاهد کاهش قیمت دلار در سال ۹۲ بوده‌ایم، ادامه داد: در این دوره برعکس اتفاق افتاد چراکه دشمنان از بیرون متوجه شدند که راه خسارت به اقتصاد که کمترین هزینه را دارد ایجاد التهاب است.

سیف با تاکید بر اینکه نوسانات ارزی اخیر مبنای اقتصادی نداشت، گفت: ما اعتقاد داریم باید مکانیزمی در بازار در نظر گرفته شود تا تولیدکننده بتواند خود را نشان دهد و ارز را به قیمت بازار خریداری کند اما اینکه تصمیم گرفته شد دلار تک‌نرخی شود به این جهت بود که نمی‌دانستیم با این وضعیت اقتصاد کشور به کجا می‌رود.

رئیس کل بانک مرکزی با دفاع از ارز ۴۲۰۰ اظهار داشت: برای شرایط فعلی اقتصادی کشور و بین‌المللی این مدل بهترین مدلی است که حداقل خسارت‌ها را دارد این تصمیم باید گرفته می‌شد اما سوال این است که تصمیم با چه دقت نظری باید پیاده سازی شود.

سیف با اشاره به رونمایی از سامانه الکترونیکی نیما بیان داشت: این سامانه باید تا آخر خرداد تحویل داده می شد اما با افزایش فشار بر روی همکاران ۱۰ روزه عملیاتی شد، باید گفت هر سامانه ای دو ماه زمان آزمایشی دارد تا ایرادات آن مشخص شود اما ما چنین فضایی را نداشتیم.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: سامانه نیما صددرصد بدون نقص نیست و در عمل ممکن است نواقص آن مشاهده شود اما می‌دانیم که قرار نیست درجا بزند و هرچه جلوتر برویم تکامل پیدا می کند.

سیف با بیان اینکه برای تشخیص گروه‌های نیاز ارزی شاخص‌هایی در نظر داشته‌اند، اظهار داشت: از روز اول برای گروه های نیاز برنامه‌هایی داشتیم و اگر در آینده شرایط باز شود محدودیت‌ها را یا کم می‌کنیم یا برمی‌داریم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در ابتدای راه نیاز داشتیم میزان منابع محدود ارزی کشور را محدود کنیم تا کار روانی که روی بازار صورت می گرفت را کنترل و التهاب را از بین ببریم به همین جهت اعتقاد داریم که سامانه نیما در زمینه فعالیت بازار ارز ترمز ایجاد نمی‌کند بلکه همه چیز پشت صحنه انجام می‌گیرد و صادرکننده و واردکننده این سامانه را حس نخواهد کرد.

سیف با بیان اینکه نباید التهاب بازار را به حساب صرافی ها گذاشت، تاکید کرد: صرافی‌ها نقش مثبتی در آینده بازار اقتصادی کشور دارند، نقش آنها بعد از برجام کلیدی است و حضور آنها مکمل نظام مالی کشور هستند به همین جهت در سامانه نیما نیز تعریف شده اند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه سامانه نیما تاثیرات منفی التهاب احتمالی را خنثی می‌کند، گفت: این سامانه به بانک مرکزی در زمینه تخصیص منابع ارزی ابتکار عمل می‌دهد به همین جهت اولویت ما راه‌اندازی این سامانه بود و در نظر داریم در کمیته بین‌راهی موضوعات دیگر از جمله مسائل صادرات و واردات بررسی کنیم.
ایلنا 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین