کد خبر: ۵۲۰۵۱۱
تاریخ انتشار : ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۶
پارمیدای وزنه برداری، طلسم ٧٠ ساله حضور دختران ایرانی روی تخته آسیایی را شکست ریحانه طریقت، سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری زنان در گفت وگو با «شهروند»: لباس دختران را بعدا اصلاح می‌کنیم
آفتاب‌‌نیوز :
پایان انتظار ٧٠ساله برای دختران وزنه‌بردار ایران اتفاقی بود که روز پنجشنبه در شهر اورگنچ ازبکستان رخ داد و بازتاب‌های بسیار مثبتی هم در پی داشت. 

به گزارش آفتاب‌نیوز، دختر نوجوان ایرانی توانست ٦ وزنه انتخابی را در حرکات یک‌ضرب و دوضرب با موفقیت بالای سر ببرد تا این اتفاق سرآغازی برای موفقیت‌های آینده دختران پولادی باشد. البته روز گذشته نیز دومین نماینده دختر ایران در مسابقات آسیایی نوجوانان روی تخته رفت تا از این پس انتظار رکوردهای بهتری از وزنه‌برداران زن کشورمان در میادین بین‌المللی داشته باشیم.

ثبت‌نام دختر وزنه‌بردار در تاریخ

پارمیدا محمودیان، نماینده دسته ٥٨ کیلوگرم تیم دختران ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا روز پنجشنبه در گروه A روی تخته رفت و با حریفانش رقابت کرد. او در یک‌ضرب هر ٣ حرکت خود را با موفقیت ثبت کرد و به ترتیب ٤٠، ٤٥ و ٤٨ کیلوگرم را بالای سر برد. او در حرکت دوضرب هم درنهایت ٥٤ کیلوگرم را با موفقیت ثبت کرد تا با مجموع ١٠٢ کیلوگرم به کار خود در این دسته پایان داده و در رده آخر این گروه قرار بگیرد. با این حال، نام پارمیدا محمودیان در کتاب تاریخ وزنه‌برداری ایران به‌عنوان نخستین دختری که در یک مسابقه بین‌المللی روی تخته رفته، ثبت شد.

خوشحالی پارمیدا با وجود رکوردهای پایین

شاید در نخستین گام رکوردهای قابل قبولی توسط دختر وزنه‌بردار ایرانی ثبت نشد، اما خودش و کادر فنی از اتفاق تاریخی که رخ داد، راضی بودند. نفر نخست این وزن از کره‌شمالی ٢٠٨کیلوگرم در مجموع ثبت کرد که فاصله زیادی با نماینده ایران داشت. پارمیدا محمودیان بعد از پایان رقابتش این‌طور احساساتش را بیان کرد: «خیلی خوشحالم که به‌عنوان نخستین وزنه‌بردار زن در مسابقات بین‌المللی روی تخته رفتم. همه چیز عالی بود و خدا را شکر وزنه‌های خودم را با موفقیت ثبت کردم. ان‌شاءالله در سال‌های آینده بتوانم با قدرت بیشتری حاضر شوم و روی سکو بروم.»

بارقه‌های امید در دومین روز

روز گذشته دومین نماینده وزنه‌برداری دختران ایران هم روی تخته رفت. الناز باجلانی در دسته ٦٣ کیلوگرم با حریفان خود رقابت کرد. او در یک‌ضرب به ترتیب وزنه‌های ٥٨، ٦٤ و ٦٧ کیلوگرمی را بالای سر برد تا مثل پارمیدا محمودیان در تمامی حرکات خود موفق عمل کند. البته برخلاف نخستین نماینده ایران، باجلانی در رده آخر قرار نگرفت و جایگاه پنجمی را از بین ١١ نفر به دست آورد تا نشان دهد دختران ایرانی حتی در نخستین حضور هم برای رقبا زنگ تفریح نیستند. در روزهای آینده مهدیه کلالی (دسته ٦٩ کیلوگرم) و سیده نرگس میرزکی (دسته ٧٥+ کیلوگرم) دیگر نمایندگان دختر ایران هستند که روی تخته می‌روند تا نخستین تیم تاریخ وزنه‌برداری زنان روز دوشنبه به کار خود در ازبکستان پایان دهد.

بازتاب‌های داخلی و جهانی

روی تخته رفتن یک دختر وزنه‌بردار برای نخستین‌بار در تاریخ این رشته، بازتاب‌های داخلی و خارجی فراوانی داشت. جدا از این‌که در محل برگزاری مسابقات نمایندگان کشورهای دیگر و کنفدراسیون آسیا به مسئولان ایرانی بابت این اتفاق تبریک گفتند، فدراسیون جهانی وزنه‌برداری هم به این اتفاق در متنی کوتاه اشاره کرد: «فدراسیون وزنه‌برداری ایران برای نخستین مرتبه تیم دختران خود را به مسابقات اعزام کرد.» همچنین جدا از اهالی ورزش و به‌ویژه وزنه‌برداران، برخی از چهره‌های مشهور هم به این اتفاق مثبت پرداختند و آن را سرآغازی برای اتفاقات بهتر در آینده دانستند.

 دختران چگونه وزنه‌بردار شوند؟

بعد از گذشت کمتر از ٣ ماه از برگزاری نخستین رکوردگیری رسمی از وزنه‌برداران زن در ایران، نخستین اعزام بین‌المللی توسط فدراسیون انجام شد. این تیم ٤ نفره سدشکن شدند تا از این پس وزنه‌برداری در بخش زنان با اقبال بیشتری از سوی علاقه‌مندان به این رشته مواجه شود. البته استعدادیابی در برخی از استان‌ها از اوایل ‌سال گذشته آغاز شده بود و کلاس‌های آموزش داوری و مربیگری نیز برای علاقه‌مندان به وزنه‌برداری برپا شد. وزنه‌برداری که با تصمیم اخیر فدراسیون جهانی، سهم برابری در بخش زنان و مردان در المپیک پیدا کرده، حالا بیش از پیش احتیاج دارد تا دختران بااستعداد در این رشته را جذب کند. قطعا می‌توان امیدوار بود در سال‌های آینده شاهد پیشرفت عظیم بین دختران پولادی باشیم تا آنها در مسابقات آسیایی، جهانی و المپیک مثل پولادمردان جزو شانس‌های مسلم مدال باشند. البته این ذهنیت که وزنه‌برداری یک ورزش مردانه است، باید پاک شود و خانواده‌ها دختران خود را به سوی این رشته مدال‌آور تشویق کنند. البته پایگاه‌های قهرمانی وزنه‌برداری در شهرستان‌ها که تاکنون استعدادهای نوجوان و جوان وزنه‌برداری در بخش پسران را جذب می‌کردند و پرورش می‌دادند، حالا باید وقتی را هم در اختیار دختران قرار دهند، همچنین شاید نیاز باشد فدراسیون از مربیان خارجی در زمینه رشد و پیشرفت وزنه‌برداری زنان کمک بگیرد تا سرعت پیشرفت دختران پولادی چند برابر شود.

گفت‌وگو با ریحانه طریقت، سرمربی تیم‌ملی وزنه‌برداری زنان

لباس دختران را بعدا اصلاح می‌کنیم

ریحانه طریقت، نایب‌رئیس بانوان فدراسیون وزنه‌برداری که هدایت تیم ٤ نفره دختران ایران در مسابقات آسیایی نوجوانان را برعهده دارد، در گفت‌و‌گو با «شهروند» نخستین تجربه دختران وزنه‌بردار در رقابت‌های بین‌المللی را تشریح کرد.

با سابقه چند ماهه نتایج راضی‌کننده بود

طریقت درباره این اتفاق تاریخی و نخستین تجربه دختران وزنه‌بردار می‌گوید: «اتفاق فوق‌العاده‌ای بود و به آن افتخار می‌کنم. هم این وزنه‌برداران و هم فدراسیون زحمات زیادی کشیدند. این قدم اول ما بود و در آینده می‌توانیم قدم‌های محکم‌تری برداریم. باور کنید سابقه وزنه‌برداری این دختران همین چند ماهی است که در اردو بودند. همین که ٢ نفر اول در مهار وزنه‌های خود موفق بودند، اتفاق مثبتی است و از نتایج راضی هستیم.»

ایرادی به لباس‌ها نگرفتند، اما تذکر دادند

وی همچنین با اشاره به تایید پوشش دختران وزنه‌بردار توسط مسئولان آسیایی می‌افزاید: «در جلسه‌ای که با مسئولان کنفدراسیون آسیا داشتیم، خیلی زود لباس طراحی‌شده مورد تایید قرار گرفت و بدون هیچ مشکلی دختران ما روی تخته رفتند. البته چند تذکر به ما درباره این لباس‌ها داده شد که قرار است برای مسابقات بعدی اصلاح شود. خانم ریکم، رئیس کمیته فنی کنفدراسیون آسیا که مسئول برگزاری مسابقات وزنه‌برداری المپیک ٢٠٢٠ هم هست، در این جلسه حضور داشت. او از این اتفاق ابراز خوشحالی کرد و به‌عنوان یک مشوق دقایق زیادی کنار تیم قرار داشت.»

همه حاضران ما را تشویق کردند

طریقت در پایان نیز جو مسابقات را تشریح می‌کند: «جو فوق‌العاده‌ای برای ما در ازبکستان مهیا شده بود تا دختران ایرانی برای نخستین‌بار با خیالی آسوده وزنه بزنند. تمام کسانی که این‌جا بودند، به خاطر این اتفاق به ما تبریک گفتند و حضور دختران ایرانی با حجاب برای‌شان جالب بود. فعلا خیلی نباید به رکوردها توجه داشته باشیم و صرفا همین حضور چند ماه بعد از شروع رسمی وزنه‌برداری زنان برای‌مان گام بزرگی محسوب می‌شود. خیلی از مسئولان، تماشاگران و علاقه‌مندان دختران ایرانی را ستایش کردند و به آنها انگیزه دادند.»

زنان آهنی ایران/دختران چگونه وزنه‌بردار شوند؟

منبع:‌ روزنامه شهروند
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین