کد خبر: ۵۲۰۶۵۶
تاریخ انتشار : ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۱
نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان این که قرارداد ۹۶ درصد از کارگران کشور موقت است، گفت: ۴۵ میلیون نفر در کشور امنیت شغلی ندارند.
آفتاب‌‌نیوز :
علی خدایی بعد از ظهر شنبه در همایش هفته کارگر که در پالایشگاه نفت تهران برگزار شد، طی سخنانی گفت: کرامت کارگر بدون تامین امنیت شغلی و تامین معیشت او تامین نمی شود، باید حقوق اجتماعی کارگر به رسمیت شناخته شود.

وی افزود: امروز کارگران کشور ما بدترین شرایط امنیت شغلی را دارند و بیش از ۹۶ درصد از قراردادهای شغلی کارگران کشور ما موقت است و به همین دلیل تمام مواد قانونی تاثیر خود را از دست داده است و اجازه سوء استفاده و استثمار کارگران را به برخی از افراد سودجو داده ایم، البته منظور من کارفرماهای تولید کننده و شناسنامه دار و مورد احترام ما نیست، اما در کلیت جامعه این اتفاقات رقم می خورد.

بدون امنیت شغلی نمی توان توقع چسبندگی کارگر به محیط کار را داشت

نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان این که بیش از ۴۵ میلیون نفر از جمعیت کشور ما امنیت شغلی ندارند، تاکید کرد: ما سال ها است، که به قیمت منعطف کردن بازار امنیت شغلی را از بین بردیم و بهره وری را از دست دادیم،چرا که کارگر ما چسبندگی و عرق به کارگاه ندارد.

وی ادامه داد: نمی توان از یک کارگری که قرارداد ۳ ماهه دارد، توقع برنامه ریزی و خلاقیت ۱۰ الی ۲۰ ساله برای کارگاه را داشت و از او خواست که تمام انرژی خود را در این راه صرف کند، باید کرامت انسانی کارگران و همه اقشار جامعه را تامین کرد، کرامت انسانی کارگر از محل امنیت شغلی و تامین معیشت ایجاد می شود.

خدایی بر متشکل شدن و قوی شدن کارگران تاکید کرد و افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا این تشکل های کارگری است، که از تولید دفاع کرده و جلوی قاچاق کالا را می گیرد، باید از این تجربه های موفق الگو بگیریم.

کارگران ۴۶ میلیون نفر از جمعیت کشور را تشکیل می دهند

وی کارگر را عامل و محور توسعه دانست و گفت: کارگر آگاه، متخصص و دلسوز دارای چسبندگی به محیط کار یکی از اهداف توسعه و نیز عامل توسعه است، ۴۶ میلیون نفر از جمعیت کشور را کارگران تشکیل می دهند، از مقام معظم رهبری برای انتخاب موضوع اقتصادی برای نام گذاری سال های اخیر تشکر می کنم.

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: پیمانکارانی که بابت هر کارگر ۳ میلیون تومان از شهرداری دریافت کرده و به کارگر ۸۰۰ هزار تومان پرداخت می کند، مقدس نیست، اما متاسفانه صدای این افراد در برخی مواقع بلند تر از تولید کننده واقعی است و شعار از بین بردن کارآفرین را سر می دهند، در حالی که این افراد تولید کننده نیستند.

خدایی ضمن تقدیر از تولید کنندگانی که سرمایه، وقت و انرژی خود را برای توسعه و پیشرفت صنعت جامعه به کار گرفته اند، گفت: باید از تولید کنندگان حمایت کنیم.

منبع: مهر
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین