کد خبر: ۵۲۰۸۴
تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۱۳۸۵ - ۱۳:۱۳

مسکو: موشک‌های ایران تهدید نیست

آفتاب‌‌نیوز : به گزارش خبرگزاری ریانوویستی سرگئی‌ ایوانف وزیر دفاع و معاون نخست وزیر روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته است: بنابر اطلاعات موجود ایران پلوتونیوم غنی‌شده ندارد اما فناوری موشکی را در اختیار دارد و این موشک‌ها می‌توانند به دورترین نقاط روسیه نیز برسند. 

مخالفت ایوانف با مطرح کردن ضرورت ساخت سیستم‌های رهگیری موشک‌های ایرانی به این علت است که آمریکا طرحی را در دستور کار خود دارد تا به منظور جلوگیری از حملات موشکی ایران به این کشور و متحدان اروپایی آن تا سال 2011 میلادی 10 سایت ضد موشکی در خاک اروپا احداث کند.
چندی پیش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی نوشته بود که مقامات پنتاگون از کنگره این کشور درخواست کرده‌اند تا مبلغ 56 میلیون دلار برای اجرای این طرح بلند مدت اختصاص دهد. 

بودجه کامل این طرح 6/1 میلیارد دلار برآورد شده است.
به اعتقاد روس‌ها طرح تاسیس پایگاه‌های نظامی آمریکا به این بهانه در اروپا تاثیرات سیاسی فوق‌العاده زیادی خواهد داشت چرا که استقرار این پایگاه‌ها به معنای حضور دائمی نظامیان آمریکا در خاک کشورهای اروپایی است. استقرار سایت‌های ضد موشکی آخرین مرحله از طرح «سپر دفاع موشکی» آمریکاست که در زمان دولت ریگان مطرح شده بود.
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین