کد خبر: ۵۲۱۷۴۲
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار : ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶
عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار و رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز، یکی دیگر از عوامل وضعیت نامناسب اشتغال در کشور و استان البرز را کاهش قدرت خرید مردم عنوان و اظهار کرد: امسال خط فقر در شهرهای بزرگ کشور 3 میلیون و 200 هزار تومان تعیین شده است، این یعنی یک خانواده چهار نفره باید ماهانه 3 میلیون و 200 هزار تومان درآمد داشته باشد تا بالای خط فقر قرار گیرد.
آفتاب‌‌نیوز :
علی اصلانی اظهار کرد: اشتغال در کشور و استان البرز وضعیت خوبی ندارد، بخشی از این وضعیت به خاطر کم‌کاری و بخشی نیز به خاطر این است که پس از برجام و رفع تحریم‌ها شرایط آنگونه که باید پیش نرفت.

وی افزود: کدام کارگر در کشور ما در این حد حقوق دریافت می‌کند؟ البته امسال دستمزدها افزایش خوبی داشت طوری که حداقلی بگیران شاهد افزایش 19.8 درصدی بودند و سایر سطوح هم 17 درصد افزایش داشتند اما اینها هیچ وقت چاله زندگی کارگری را پر نمی‌کند.

اصلانی از افزایش فاصله بین تورم و خط فقر گفت و خاطرنشان کرد: این فاصله در سال‌های 90 تا 94 زیاد شد و قدرت خرید در کشور به خصوص برای جامعه 53 میلیون نفری کارگری به شدت افت کرد.

وی یکی دیگر از عوامل حال ناخوش کسب و کار و اشتغال در کشور را سود بالای بانکی عنوان و تصریح کرد: واقعا کدام کارگاه تولیدی در کشور می‌تواند کالایی را تولید، عرضه و آنچنان سودی کسب کند که بتواند از پس سود 33 درصدی وام‌های بانکی برآید؟

اصلانی ادامه داد: سود بالای بانکی بسیاری از واحدهای تولیدی ما را بیچاره کرده است و باعث شده بسیاری از کارخانه‌ها از رده خارج شوند.

عضو کانون عالی شورای‌های اسلامی کار البرز با بیان اینکه حل بخشی از مشکل اشتغال کشور به حل مساله سود بانکی وابسته است، افزود: مشخص نیست گره این مساله کجاست که هیچ دولتی نتوانسته سود بانکی را برای افزایش توان رقابتی تولید کننده تثبیت کند.

اصلانی در ادامه با بیان اینکه برای حل این معضلات دولت باید مشکل سود بانکی را حل کند، گفت: برای خرید کالای ایرانی هم باید فرهنگ‌سازی کرد، البته این فرهنگ‌سازی باید در عمل نشان داده شود و پیش از هر چیز با ورود کالای قاچاق هم به شدت برخورد شود.

رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز در ادامه به وضعیت اشتغال در استان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: ما در استان البرز 283 هزار نفر بیمه شده اجباری داریم که در کارگاه‌های تولیدی استان مشغول به کار هستند.

وی در خصوص آمار اعلام شده مبنی بر ایجاد 53 هزار شغل در سال 96 اظهار کرد: به نظر می‌رسد این آمار درست نباشد چون ما این میزان ایجاد شغل را لمس نمی‌کنیم. متاسفانه وضعیت به گونه‌ای پیش رفته که مسائل مربوط به ایجاد شغل را هم دستوری کرده‌اند در حالی که اشتغال دستوری نیست بلکه فن است و باید راه آن باز شود.

اصلانی خاطرنشان کرد: اگر میانگین سرمایه مورد نیاز برای هر شغل را 300 میلیون تومان در نظر بگیریم ایجاد 53 هزار شغل به 16 هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد، این رقم در مقایسه با بودجه کل استان زیاد است و در هر حال امیدواریم مسئولان به صداقت بازگردند.
ایسنا 
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
0
0
هشتادوپنج درصدمردم ایران زیرخط فقر می باشند.من خودم یک نفرهستم بازن وسه بچه ازتاریکی صبح تاتاریکی شب مثل یک .....زحمت می کشم روزی 80هزارتومان درآمد دارم آن هم بامنت نه بازنشستگی ونه آینده ای فرزندانم آینده مبهمی دارند خودم هم لیسانس دارم آلان مجبورشده ام برای پسر 15ساله ام یکدستگاه گاری بخرم تاباربری کند وکمک خج باشد ازولایت خود به دلیل خشکسالی ونداشتن زمین کشاورزی آواره تهران شدیم مستاجرهستیم وماهی یک میلیون تومان کرایه منزل می دهم به نظر شما بااین همه مشکل ومریضی ماچه آینده ای داریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
0
0
یک دیوانه ای یک روز سنگ بزرگی راداخل چاه انداخت که الان هزاران عاقل ازدرآوردن آن عاجز مانده اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
0
0
این که پرسش ندارد ماهمه زیر خط فقر هستیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
0
0
من که کاملاًزیر زیر خط فقرم وانت پیکان مدل 75داشتم که با آن زباله وضایعات جمع می کردم ازبدی شانس باعابری تصادف کردم که به دلیل نداشتن بیمه بدبخت شدم به زندان رفتم وهمه زندگی ام راازدست دادم 47سالمه ودوفرزند پسر ودختر8ساله و12ساله دارم که اکنون به دلیل ناتوانی دراداره آنان نزد برادرها وخواهرهایم زندگی می کنند همسرم هم درخانه پدرش است دیگر هیچی ندارم فقط تنها اتکای من خداوند وخانواده ام می باشند باید ازاول شروع کنم هیچ نهادی هم کمک رسان بنده وامثال بنده نیست به دلیل فراوانی بدبختی مردم شما بگوئید آیا من زیرخط فقر نیستم دیگر پیر شده ام چطور می توانم دوباره زندگی کنم .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین