کد خبر: ۵۲۲۱۰
تاریخ انتشار : ۲۳ مهر ۱۳۸۵ - ۰۹:۵۵
گزارشی از خبرنگار سی‌بی‌اس

در مرز میان دو کره چه می‌گذرد؟

آفتاب‌‌نیوز : در این گزارش آمده است: دی‌ام‌زد یا «منطقه غیر نظامی» در واقع خط بسیار باریک مرزی بین کره شمالی و کره جنوبی است. اگر شما به عنوان یک عکاس به این منطقه رفته باشید کاملا این احساس را دارید که سربازان شمالی در تمام مدت در حال گرفتن جدی ترین ژست ها در مقابل دوربین هستند. این سربازان هیچوقت لبخند نمی‌زنند و حرکات آنها درست مانند رفتارهای رهبران کشورشان ، تصنعی و از پیش تعیین شده به نظر می رسد.
 
به گفته «کیم تائه وو» یک پژوهشگر ارشد موسسه تحلیل های دفاعی کره جنوبی این سربازان حتی برای واکنش نشان دادن به بدترین وضعیتی که ممکن است در پی آزمایش اتمی هفته گذشته رخ بدهد از مدت ها پیش کاملا توجیه شده‌اند. 

طول خط مرزی دو کره بیش از یکصد و پنجاه مایل است. در اینجا به خوبی می‌توان متوجه شد که همسایه شمالی پس از پنج دهه از پایان جنگ هنوز به طور کامل در حالت جنگی به سر می برد. ارتش کره شمالی با استقرار بیش از سیصد عراده توپ با برد زیاد و تعداد نامشخصی موشک انداز به سادگی می تواند سئول را هدف قرار دهد و ظاهرا فقط منتظر صدور دستور حمله است. همچنین در تمام طول خط مرزی سنگرها و تونلهای زیرزمینی بی‌شماری حفر شده که فرماندهان جنوبی معتقدند هزاران تن جنگ افزار شیمیایی و بیولوژیک در آنها پنهان شده است. 

در این سوی خط مرزی اما سربازان جنوبی غالباً سعی می کنند خونسرد و معمولی جلوه کنند. پشت سر این سربازان یک خط دفاعی 28 هزار نفره از سربازان آمریکایی قرار دارد. ماموریت ارتش ایالات متحده در اینجا جلوگیری از «گسترش وضعیت بحرانی تعیین شده» و به گفته فرماندهان نظامی آمریکایی با وجود بروز بحران سیاسی اخیر شرح ماموریت آنها نسبت به گذشته هیچ تغییری نکرده است. این در حالی است که مقامات کره شمالی با هفته گذشته با لحنی تهدید آمیز گفته بودند که اعمال تحریم‌های جدید علیه این کشور را به منزله «آغاز جنگ» از سوی آمریکا و کره جنوبی تلقی می‌کنند . 

خبرنگار سی‌بی‌اس با طرح این سئوال که «آیا احتمال پایان این وضعیت وحشت قابل تصور است» می‌نوسید: رجز خوانی‌های پیونگ یانگ می‌گوید که اعمال تحریم‌های شدید احتمالا وضع را بدتر می‌کند. اگر هم امیدوار هستید که مردم گرسنه و فقیر کره شمالی طغیان کرده و اقدام به سرنگونی رژیم استالینیستی «کیم جونگ ایل» کنند دچار خوش خیالی شده‌اید . هیچ اپوزیسیون سازماندهی شده‌ای در شمال وجود ندارد و دولت نیز برای سرکوب شدید هر نشانه‌ای از نافرمانی کاملا آماده است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین