کد خبر: ۵۲۲۲۲۶
تاریخ انتشار : ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۲
روزنامه لبنانی البناء:
یک روزنامه لبنانی در یادداشتی نوشت نتانیاهو تلاش می‌کند که نشان دهد بازیگر اصلی در توافق هسته‌ای است و ترامپ از این توافق خارج نخواهد شد.
آفتاب‌‌نیوز :
 روزنامه البناء در یادداشتی به قلم محمد صادق الحسینی تحت عنوان «نتانیاهو برای فرار از زندان نفس نفس می‌زند و ترامپ توافق هسته‌ای را پاره نخواهد کرد» نوشت، نتانیاهو صدایش را علیه ایران بالا برده است و تلاش می‌کند که نشان دهد در پرونده توافق هسته‌ای ایران بازیگر اصلی است. نتانیاهو می‌گوید که می‌خواهد نزد پوتین برود تا از گسترش نفوذ ایران در سوریه و آماده شدن آن برای انتقال سلاح پیشرفته به سوریه به منظور حمله به رژیم صهیونیستی شکایت کند. نتانیاهو از طریق دروغ‌هایش و دروغ‌های ناامیدانه ترامپ با وزرایش نشست برگزار می‌کند و هدف او این است که به آنها بگوید ما به دنبال یکسره کردن موضوع ایران هستیم.

در ادامه این یادداشت آمده است: ما از اینجا اعلام می‌کنیم که نه نتانیاهو و نه وزرایش نمی‌توانند در مورد این موضوع تصمیم‌گیری کنند و امثال نتانیاهو بدون اجازه کاخ سفید هیچ کاری نمی‌توانند بکنند و همه نگاه‌ها به واشنگتن است نه به نتانیاهو. چیزی که نتانیاهو این روزها ترویج می‌کند تنها هیاهوی توخالی و به منظور فرار از دادگاه است، او خوب می‌داند که نمی‌تواند از مجازات و از زندان فرار کند؛ زیرا پیش از او رابین را برکنار کردند، موشه قصاب را زندان کردند و اولمرت را به دلایل کم اهمیت به زندان انداختند. پهلوان بازی‌های نتانیاهو دیگر برای همه آشکار شده است و تنها حاکمان اهل عرب آنها را جدی گرفته‌اند.

نویسنده این یادداشت می‌افزاید، از سوی دیگر مخالفان صهیونیسم توافق هسته‌ای ایران از بنیامین نتانیاهو گرفته تا محافظه‌کاران جدید به رهبری رودی جولیانی به تلاش بی‌فایده خود برای خروج ترامپ از برجام ادامه می‌دهند. همچنین رودی جولیانی، وکیل ترامپ و شهردار سابق نیویورک به تقلید از نتانیاهو روز شنبه گذشته برگه نمادین توافق هسته‌ای را در مقابل جمعی از سلطنت‌طلبان در واشنگتن پاره کرد اما او شکست خورد همانگونه که نتانیاهو قبل از او در نمایشی هسته‌ای مضحک شکست خورد و نتوانست در منطقی بودن خروج آمریکا از برجام هیچ کس را قانع کند.

در ادامه این یادداشت آمده است: این مساله بدین معناست که یاس و ناامیدی ترامپ در پیدا کردن شکافی برای خروج از برجام و قانع کردن شورای امنیت رییس‌جمهور آمریکا را مجبور می‌کند تا هیچ تصمیمی اتخاذ نکند. یعنی ترامپ از توافق هسته‌ای خارج نخواهد شد و همزمان تعلیق تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نیز تمدید نخواهد کرد. این امر بدین معناست که آمریکا به فشارهای خود علیه ایران به منظور مجبور کردن آنها به قبول مذاکره مجدد در مورد توافق هسته‌ای و پرونده‌های دیگر مانند برنامه موشکی و مساله نفوذ ایران و ... ادامه خواهد داد اما تهران پیش از این بارها این مساله را به طور قاطع رد کرده است.

صادق الحسینی می افزاید: هدف ترامپ از تعامل مبهم با توافق هسته‌ای در دست گرفتن ابزار فشار بر هم‌پیمانانش در حاشیه خلیج (فارس) و تهدید آنها به وسیله ایران و سلاح هسته‌ای است. همچنین ترامپ به همراهی نتانیاهو از طریق این هجمه‌ها علیه توافق هسته‌ای اهداف داخلی نیز دارد، او در ماه مه 2017 قراردادی با یک شرکت امنیتی اسرائیلی بست تا بن رودز مشاور ارشد اوباما در امور امنیت ملی و کابین کال دستیار معاون اوباما را بدنام کنند زیرا این دو توافق هسته‌ای ایران را تایید کرده بودند، همچنین این شرکت اسرائیلی نمایش هسته‌ای شکست خورده نتانیاهو در دوشنبه گذشته را تدارک دیدند.

در ادامه این یادداشت آمده است: این اطلاعات را روزنامه انگلیسی گاردین روز شنبه گذشته به منظور فشار بر ترامپ برای عدم خروج از برجام منتشر کرده است، همچنین وزیر خارجه انگلیس که قرار است به واشنگتن برود و با ترامپ در این باره گفت‌وگو کند دیروز یکشنبه بر این امر تاکید کرد. جک استرا، وزیر خارجه پیشین انگلیس که در زمان مذاکرات هسته‌ای وزیر خارجه بود نیز مخالف بر هم زدن برجام است زیرا وی روز شنبه گذشته در گفت‌وگو با گاردین گفت که یاس و ناامیدی ترامپ و نتانیاهو در لغو برجام آنها را به جایی رسانده است که تهمت‌هایی را به برخی اشخاص مرتبط با برجام در زمان اوباما وارد می‌کنند زیرا ترامپ از یک شرکت امنیتی اسرائیلی درخواست کرده است تا همه جوانب زندگی شخصی معاونان اوباما یعنی بن رودز و کالین کال را بررسی کنند تا یک منفعت شخصی در امضای توافق هسته‌ای پیدا کنند.

این یادداشت می‌افزاید: طرفداران ترامپ همچنین از این شرکت اسرائیلی درخواست کردند تا با رهبران ایرانیان مقیم آمریکا که با بن رودز و کالین کال در ارتباط هستند تماس بگیرند. طرفداران ترامپ همچنین از این شرکت امنیتی درخواست کردند تا تحقیقاتی در مورد تمامی خبرنگاران موافق برجام یعنی خبرنگاران نیویورک تایمز، کانال MSNBC و سایت آنتلانتیک و روزنامه هارتس اسرائیل تحقیقاتی انجام دهند زیرا ترامپ و نتانیاهو این رسانه‌ها را چپ‌گرا و علیه خود می‌دانند بنابراین این توطئه‌ها و نمایش‌های شکست خورده نمی‌توانند دلایل قانع‌کننده‌ای برای خروج رییس‌جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای ایجاد کنند، همچنین هم‌پیمانان اروپایی به دلیل منافع تجاری و اقتصادی خود ترامپ را همراهی نخواهند کرد.

نویسنده این یادداشت در ادامه آورده است: رییس‌جمهور آمریکا در روز 12 /5/ 2018 تصمیمی در رابطه با برجام اتخاذ خواهد کرد که در ابتدا آن را ذکر کردیم، یعنی از برجام خارج نخواهد شد و رفع تحریم‌ها را نیز تمدید نخواهد کرد زیرا خروج از برجام و ایجاد تحریم‌های جدید به معنای ساخت بمب هسته‌ای در ایران است. همچنین حمایت گسترده‌ و بین‌المللی از ایران می‌تواند تحریم‌های اقتصادی از سوی هم‌پیمانان ایران بر آمریکا ایجاد کند. برای مثال اگر شرکت‌های روسی حجم آلومینیومی که به شرکت بوئینگ آمریکا می‌فروشد را کاهش دهد چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ لازم به ذکر است که شرکت بوئینگ آمریکا 40 درصد نیازهای خود را از معدن روسیه تامین می‌کند. اگر چنین تصمیمی در رابطه با بدهی‌های آمریکا بگیرید چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

به گزارش ایسنا،در پایان این یادداشت آمده است: همچنین اخیرا یک مقام اطلاعاتی که موضوع برجام را پیگیری می‌کند اعلام کرد که هیچگونه رزمایش و آمادگی برای حمله به ایران وجود ندارد و اخباری که این روزها منتشر می‌شود همگی جنگ روانی و به منظور فشار آوردن بر ایران است. این مقام اطلاعاتی ادامه داد که از طریق تماس‌هایی که با مسئولان کشورهای حاشیه خلیج (فارس) و عربستان انجام شد از این امر مطلع شد زیرا آنها تاکید کردند که اوضاع عادی است و هیچ تصمیم و گام نظامی در این رابطه اتخاذ نشده است. قدرت همچنان در دست محور مقاومت است و ستاره محور آمریکا روز به روز در حال افول است و روزهای آینده پر از اتفاقات غیرمنتظره خواهد بود.


بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین