کد خبر: ۵۲۲۳۷۱
تاریخ انتشار : ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
باتوجه به اهميت بحث دستگيري و بازداشت زنان و طرح مطالبات مختلف ازسوي زنان زنداني لازم بود به شكل حضوري از بند نسوان زندان‌ها بازديد كنيم.
آفتاب‌‌نیوز :
نمايندگان فراكسيون اميد مجلس صبح يكشنبه اين هفته و ساعتي پيش از آغاز به كار نشست علني مجلس ميزبان غلامحسين محسني‌اژه‌اي، سخنگوي قوه قضاييه بودند تا مطالبات متعدد قضايي خود و موكلان‌شان را با مسوولان دستگاه قضا در ميان بگذارند.

يك روز پس از برگزاري اين نشست اما فاطمه سعيدي از جمله اعضاي هيات رييسه فراكسيون اميد از مذاكرات خود و ديگر نمايندگان زن عضو اين فراكسيون با محسني اژه‌اي درمورد تشكيل جلسه با اين مقام ارشد قضايي در فراكسيون زنان خبر داده است. اين عضو فراكسيون زنان مجلس به خبرآنلاين گفته است: از آقاي اژه‌اي خواستيم ضمن برگزاري جلسه با فراكسيون زنان مقدمات بازديد از بند زنان زندان‌ اوين و ديگر زندان‌ها فراهم شود. سعيدي در عين حال تاكيد كرده است كه قائم‌مقام رييس قوه قضاييه در همين جلسه موافقت اوليه خود را نسبت به دو درخواست فراكسيون زنان مجلس عنوان كرده و مي‌گويد: قرار شد پس از بررسي بيشتر اين بازديدها انجام شود.

همزمان طيبه سياوشي ديگر عضو فراكسيون زنان مجلس نيز توضيحاتي بيشتر به «اعتماد» ارايه كرده و با اشاره به مشكلات زنان زنداني و وضعيت بند نسوان در زندان‌هاي مختلف، مي‌گويد: به‌طور كلي گزارش‌هاي مختلفي درمورد وضعيت بند نسوان زندان‌ها و همچنين مشكلات زنان زنداني به دست نمايندگان مي‌رسد و باتوجه به اهميت بحث دستگيري و بازداشت زنان و طرح مطالبات مختلف ازسوي زنان زنداني لازم بود به شكل حضوري از بند نسوان زندان‌ها بازديد كنيم و وضعيت اين زنان را از نزديك مورد ارزيابي قرار دهيم. اين عضو كميسيون فرهنگي مجلس همچنين تاكيد كرد: هدف از انجام اين بازديدها اين است كه هم در جريان مسائل و مطالبات زنان زنداني قرار بگيريم و هم امكانات عمومي بند نسوان زندان‌ها را مورد بازديد قرار داده و بررسي كنيم كه وضعيت اين زندانيان به لحاظ امكانات زندان، در شرايطي مساعد باشد.

سياوشي در ادامه توضيحاتش به «اعتماد» گفت كه باتوجه به تعامل مثبت ميان قوه قضاييه و مجلس و استقبال محسني‌اژه‌اي از پيشنهاد نمايندگان به احتمال زياد بازديد از زندان و تشكيل جلسه در فراكسيون زنان در آينده نزديك محقق خواهد شد.

پيش از اين نيز تلاش‌هايي براي تشكيل جلسه و بازديد از بند نسوان انجام شده و به‌صورت مكتوب درخواست‌مان را ارايه كرده بوديم و در جلسه اخير نيز مجددا اين درخواست را تكرار كرديم. اين عضو فراكسيون زنان مجلس همچنين در تشريح واكنش سخنگوي دستگاه قضا گفت: آقاي محسني اژه‌اي گفتند كه موضوع را بررسي خواهند كرد. البته هنوز زمان دقيقي اعلام نشده است.

پروانه سلحشوري رييس فراكسيون زنان مجلس نيز در اين رابطه به «اعتماد» گفت: در ماه‌هاي پاياني سال گذشته درمورد بازديد از بند نسوان و همچنين تشكيل جلسه با آقاي اژه‌اي در فراكسيون زنان پيگيري‌هايي انجام شد كه با تعامل خوب و تلاش قابل‌تقدير مسوولان قضايي، مقدمات هر دو مورد انجام شد اما به دليل فرارسيدن تعطيلات نوروز انجام اين دو كار به سال جاري موكول شد.

سلحشوري نيز ضمن تاييد گفته‌هاي سياوشي گفت: پيش از اين درخواست‌هايي ارايه شده بود و روز يكشنبه نيز نامه ديدار با مسوولان قوه قضاييه در فراكسيون زنان و بازديد از بند نسوان رسما تقديم آقاي اژه‌اي شد و باتوجه به اين تعامل مثبت، اميدواريم در آينده نزديك هر دو مورد محقق شود. طيبه سياوشي اما در بخش ديگري از توضيحاتش به برخي مشكلات زنان زنداني اشاره كرد و گفت: فارغ از بحث زنان زنداني سياسي كه مشكلات خاص خودشان را دارند، تعداد زنان زنداني كه دچار جرايم غيرعمد شدند، نياز به كمك و مساعدت مالي دارند. همچنين انتظار داريم، زندانياني كه مرتكب جرايم عمدي شدند اما جرم‌شان مواردي همچون قتل و جرايم سنگين نبوده با تمهيداتي مثل استفاده از دستبند الكترونيك، تحت مراقبت اما دركنار فرزندان‌شان باشند. اين عضو فراكسيون زنان مجلس مي‌گويد: ديدگاه فراكسيون اين است كه هيچ مادري نبايد در زندان باشد، به ويژه مادراني كه مرتكب جرايم غيرعمد شده‌اند.

طيبه سياوشي: باتوجه به تعامل مثبت ميان قوه قضاييه و مجلس و استقبال محسني‌اژه‌اي از پيشنهاد نمايندگان به احتمال زياد بازديد از زندان و تشكيل جلسه در فراكسيون زنان در آينده نزديك محقق خواهد شد.

منبع: اعتماد
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۸
0
0
حالا چرا نسوان؟ مگه قحطی واژه داریم؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین